Reklama

Niedziela plus

Pelplin

Naśladujcie wiarę przodków

Z okazji odpustu Wniebowstąpienia Pańskiego do Kalwarii we Wielu na Kaszubach przybyły tysiące wiernych.

Niedziela Plus 24/2022, str. IX

[ TEMATY ]

diecezja pelplińska

Karol Porwich/Niedziela

Centralnym punktem 2-dniowych obchodów była Msza św. celebrowana przez biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasynę przy jednej z kaplic kalwaryjskich.

Nawiązując do uroków naszej ojczyzny oraz ziemi kaszubskiej, ksiądz biskup podkreślił, że „ta ziemia staje się jeszcze piękniejsza przez wiarę”, i zaapelował, żeby „naśladować wiarę przodków” oraz „pozwolić się dotknąć prawdzie, iż Bóg istnieje, jest dobry i ma dla nas miejsce, a Jezus Chrystus, nasz Brat, nas oczekuje”. Kaznodzieja przestrzegł jednocześnie, że „tam, gdzie wiara zanika, świat staje się pusty i mroczny”. – Bez Boga nie możemy utrzymać świata szczęśliwym i świetlanym – podkreślił bp Kasyna.

Wielewskie obchody rozpoczęły się po południu 28 maja z udziałem prawie 3 tys. pielgrzymów pieszych, rowerowych i motocyklowych. W popołudniowej Drodze Krzyżowej na Kalwarii wzięło udział prawie 6 tys. wiernych.

Kalwaria we Wielu liczy ponad sto lat. Pierwsza kaplica spośród dwudziestu trzech obiektów upamiętniających mękę Chrystusa, a także będących symbolami polskiego patriotyzmu kończących się zaborów i początku okresu międzywojennego, została poświęcona w 1915 r.

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie dla mężczyzn

Niedziela na lato 28/2022, str. XII

[ TEMATY ]

diecezja pelplińska

Karol Porwich/Niedziela

W Domu Formacyjnym w Bysławku odbędzie się kolejne spotkanie w ramach inicjatywy „Projekt Tobiasz (P_Tb)”.

Inicjatywa ma swój początek w trosce o tożsamość współczesnych, wierzących mężczyzn, którzy zapragnęli się rozwijać. Spotkania są otwarte dla wszystkich i odbywają się w każdą drugą niedzielę miesiąca. Najbliższe – 10 lipca w godz. 18-21.

CZYTAJ DALEJ

Kolęda 2023 - od drzwi do drzwi czy na zapisy?

2022-12-08 14:11

[ TEMATY ]

kolęda

Karol Porwich/Niedziela

Kolęda od drzwi do drzwi czy zapisy? Zapraszanie przez formularz czy w zakrystii? Czy należy zbierać ofiary pieniężne w czasie kolędy czy składać anonimowo na tacę w kościele? A może w ogóle nie zbierać pieniędzy podczas kolędy? O kolędowej praktyce w diecezji rzeszowskiej i nowych propozycjach mówi ks. Tomasz Nowak, rzecznik kurii biskupiej w Rzeszowie, w rozmowie z Iwoną Kosztyłą.

Iwona Kosztyła (Radio Via): W komunikatach kurii diecezjalnej w Rzeszowie z ostatniej niedzieli pojawiła się informacja, że kolęda odbędzie się w formie znanej przed epidemią. Co to oznacza w praktyce?

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Przeniesienie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:54

Ks. Marek Kuś

Poświęcenie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego w 2018 r.

Poświęcenie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego w 2018 r.

4 lata temu, 8 grudnia 2018 r., dokładnie w 100. rocznicę pierwszej inauguracji roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w pobliżu KUL na skwerze abp. Józefa Życińskiego w Lublinie stanął pomnik ks. Idziego Radziszewskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję