Reklama

Aspekty

Każda pielgrzymka jest jedyna i niepowtarzalna

Pielgrzymka jest jedną z form doświadczenia Boga i wspólnoty chrześcijańskiej. Pielgrzymują w niej różni ludzie – młodzi i starsi, z tytułami naukowymi i bez tytułów naukowych, z większą i mniejszą wiarą, których łączy ten sam cel – poznać Boga i Kościół – mówi ks. Krzysztof Kolanowski.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 24/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymowanie

Archiwum ks. Krzysztofa Kolanowskiego

Ks. Krzysztof Kolanowski, jest przewodnikiem Gorzowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę od grudnia 2019 r.

Ks. Krzysztof Kolanowski, jest przewodnikiem Gorzowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę od grudnia 2019 r.

Kamil Krasowski: Gorzowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę w tym roku liczy już sobie 40 lat. Jak zapowiada się jubileusz?

Ks. Krzysztof Kolanowski: Obchody jubileuszu rozpoczną się 16 czerwca festynem pt. „40 lat minęło…”. Festyn odbędzie się na placu katedralnym po uroczystościach Bożego Ciała. Jego celem jest upamiętnienie 40. rocznicy Gorzowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę oraz przeprowadzenie zbiórki funduszów na organizację tegorocznej trasy. Ideą wydarzenia jest integracja mieszkańców miasta, zapoznanie z historią pielgrzymki oraz przybliżenie wielkiej postaci w osobie sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty, który jest tegorocznym patronem pątników. Podczas imprezy będzie można aktywnie korzystać z przygotowanych atrakcji. Między innymi zaprezentują się gorzowska policja, straż pożarna. Klub Sportowy Stal Gorzów zaprezentuje swoich żużlowców, a personel szpitala zaprosi na podstawowe badania – pomiar ciśnienia i cukru. Pod okiem fachowców będzie można nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Na scenie wystąpią zespół Nowonarodzeni, schola parafialna Siloe, panie z Klubu Seniora „Kłodawianki” oraz Kwartet Smyczkowy Filharmonii Gorzowskiej. Dla najmłodszych będą przygotowane konkursy i zabawy. Prawdziwy festyn nie może obyć się bez loterii fantowej, na której będzie moc niespodzianek do wylosowania. Pod koniec dnia odbędzie się pokaz ognia. W wyznaczonym punkcie Sekretariatu Pielgrzymki będzie można złożyć intencję modlitewną, którą pielgrzymi zaniosą do Matki Bożej Częstochowskiej, zapisać się na pielgrzymkę, zakupić cegiełkę na jej wsparcie i uzyskać potrzebne informacje. Na stoisku gastronomicznym będzie poczęstunek – zupa, kiełbasa, ciasto, napoje. Festyn Rodzinny Pieszej Pielgrzymki organizowany jest po raz pierwszy. Mamy nadzieję zapoczątkować tradycję spotkań przyjaciół pieszej wędrówki na Jasną Górę. Pragniemy cyklicznymi festynami wpisać się w świadomość mieszkańców miasta. Chcemy przybliżyć ideę rekolekcji w drodze; wyjść naprzeciw oczekiwaniom ludzi, którzy w trudnych czasach szukają innej formy kontaktu z Panem Bogiem lub pragną doświadczyć życia we wspólnocie. Pomocny ma być w tym nasz tegoroczny patron – bp Wilhelm Pluta. Wielka postać, która była orędownikiem rodziny. Jan Paweł II 25 lat temu, podczas wizyty w Gorzowie Wielkopolskim powiedział o nim następujące słowa: „Biskupie Wilhelmie, dziękuję ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła na tych ziemiach. Za twój trud, odwagę i mądrość, za twoją wielką pobożność”. Warto dziś przypomnieć gorzowianom te słowa. Natomiast centralne uroczystości planowane są w Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Drugiego dnia pielgrzymowania, podczas Mszy św. chcemy uhonorować osoby, które na przestrzeni lat miały wpływ na organizacje i przebieg pieszej pielgrzymki. Na trasie zaplanowane są różne miłe niespodzianki.

Reklama

Jak wyglądały początki pielgrzymki?

Od pierwszej Gorzowskiej Pieszej Pielgrzymki minęło 40 lat. To w 1983 r. śp. ks. Witold Andrzejewski zorganizował i poprowadził pierwszy raz pątników na Jasną Górę. Od tego czasu wiele się zmieniło, choćby baza noclegowa, warunki sanitarne czy trasa. Dziś łatwiej jest wyznaczyć i planować trasę, zapewnić dużo lepsze warunki bytowe. Jednak cel pozostał spójny: spotkać na nowo Boga w swoim życiu i doświadczyć wspólnoty braci i sióstr. Przez te 40 lat to setki pielgrzymujących kapłanów, sióstr zakonnych i tysiące ludzi, którzy co roku tworzyli i tworzą niepowtarzalne rekolekcje w drodze.

Ostatnie 2 lata pielgrzymowania utrudniała pandemia. Jak to wygląda w tym roku? Przygotowania idą pełną parą?

Przygotowania do pielgrzymki ruszyły już jesienią. Najpierw jest czas do wyciągnięcia wniosków i podsumowań zakończonej pielgrzymki, aby kolejna była jeszcze lepiej przygotowana. Co roku pojawia się coś nowego z czym musimy się zmierzyć. Każda pielgrzymka jest jedyna i niepowtarzalna. Czas ścisłej pandemii mamy już za sobą. Dlatego za zgodą Głównego Inspektora Sanitarnego ruszamy w drogę. Zeszłoroczna forma pielgrzymki zwróciła uwagę na wspólnotowy wymiar pielgrzymowania, bazę noclegową, łączenie grup. W tym roku szkoły, sale pozostają bez zmian, rezygnujemy z funkcji kwatermistrzów pielgrzymki, ale osoby, które mają zaprzyjaźnione swoje rodziny będą mogły udać się na prywatne kwatery za zgodą właścicieli domów. Nasza gorzowska trasa też zostanie nieco zmodyfikowana ze względu na brak bazy noclegowej.

Reklama

Pod jakim hasłem wyruszy tegoroczna jubileuszowa pielgrzymka?

40 lat pieszego pielgrzymowania wpisuje się w świętowanie powstania 50 lat temu gorzowskiej administracji kościelnej. Przez wiele lat przewodniczył jej sługa Boży bp Wilhelm Pluta. Jego zawołaniem biskupim były słowa: „Aby wszyscy byli jedno”. Chcemy je uczynić hasłem tegorocznej pielgrzymki. Tej jedności w naszym narodzie i świecie bardzo nam wszystkim potrzeba! W ostatnich latach pandemia wymusiła ograniczenia również w ilości pielgrzymów. Pozostała wówczas możliwość duchowego towarzyszenia pątnikom, jednak zdajemy sobie sprawę, że choć to równie ważne, to jednak nie to samo.

Dlaczego warto zarezerwować sobie czas i na własnych nogach, o ile zdrowie pozwala, pokonać trasę na Jasną Górę?

Pielgrzymka jest jedną z form doświadczenia Boga i wspólnoty chrześcijańskiej. Pielgrzymują w niej różni ludzie – młodzi i starsi, z tytułami naukowymi i bez tytułów naukowych, z większą i mniejszą wiarą, których łączy ten sam cel – poznać Boga i Kościół. To rekolekcje w drodze, gdzie codziennie uczestniczy się we Mszy św., konferencji, modlitwie, śpiewie i radości. Jest to czas zawierzenia naszego życia Bogu przez wstawiennictwo Matki Bożej. Pielgrzymowanie wpisane jest w historię naszej religii. Od tysięcy lat ludzie pielgrzymują do miejsc świętych, a my kontynuujemy to wspólne dzieło i piszemy kolejną historię.

Zapisy na tegoroczną pielgrzymkę ruszyły 1 czerwca i potrwają do 20 lipca. W tym roku odbywają się poprzez formularz internetowy na stronie internetowej: pielgrzymkagorzowska.diecezjazg.pl .

2022-06-07 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podążając za św. Pawłem

Niedziela rzeszowska 43/2022, str. VII

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Ewelina Lubczyńska

Pielgrzymi Niedzieli Rzeszowskiej przed Amboną św. Pawła w Veri

Pielgrzymi Niedzieli Rzeszowskiej przed Amboną św. Pawła w Veri

Kolejna w tym roku pielgrzymka czytelników Niedzieli Rzeszowskiej, tym razem do Grecji, Macedonii Północnej i Serbii trwała od 23 września do 2 października.

Pielgrzymi szlak prowadził śladami św. Pawła i św. Matki Teresy z Kalkuty. Wczesnym rankiem prawie 130 pielgrzymów w dwóch dużych autokarach wyruszyło sprzed kościoła Chrystusa Króla w Rzeszowie. Byli wśród nich dwaj kapłani ks. Stanisław Szwanenfeld i ks. Józef Kula. Od 2015 r. w organizację pielgrzymek Niedzieli Rzeszowskiej skutecznie włączyło się Biuro Podróży El Holiday z Rzeszowa. Tak było i tym razem. Właścicielka biura pani Ewelina Lubczyńska przygotowała tę pielgrzymkę z wielką starannością. Program był bardzo bogaty, wszystko zostało dopięte na przysłowiowy „guzik”. Lokalni przewodnicy w poszczególnych miejscach dzielili się z nami nie tylko posiadaną wiedzą, ale chcieli nam uzmysłowić, że osiągnięcia dnia dzisiejszego mają swoje źródło w wiekach minionych.

CZYTAJ DALEJ

Obradowała Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych

2023-02-08 16:48

[ TEMATY ]

misje

Papieskie Dzieła Misyjne

missio.org.pl

W Skorzeszycach odbyła się Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych. Do diecezji kieleckiej przyjechało 17 kapłanów z 16 diecezji, dyrektor krajowy PDM ks. Maciej Będziński, sekretarze poszczególnych Dzieł oraz dyrektor wydawnictwa Missio-Polonia. W najbliższym czasie powołana zostanie również fundacja „Na Krańce Świata”, która będzie służyć pozyskiwaniu projektów dla animacji misyjnej w PDM.

W poniedziałek Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta z diecezji kieleckiej. Przybliżył on uczestnikom postać sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka, byłego dyrektora PDM w diecezji kieleckiej, duszpasterza młodzieży i chorych, zaangażowanego w dzieło misyjne.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

[ TEMATY ]

Turcja

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Hierarcha opisał Radiu Watykańskiemu obecną sytuację w południowej Turcji, gdzie m.in. zawaliła się rzymskokatolicka katedra. Jako odpowiedzialny za miejscową Caritas zwrócił również uwagę na solidarność, którą tamtejsza ludność sobie okazuje, oraz na trudności w dostarczaniu pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję