Reklama

Niedziela plus

Licheń

Marsz w ciemnościach

Po raz 400. do Matki Bożej Licheńskiej dotarła jubileuszowa Nocna Pokutna Pielgrzymka z Konina.

Niedziela Plus 25/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Licheń

lichen.pl

Kilkuset pielgrzymów wyruszyło w drogę w pierwszą sobotę czerwca z kościoła Maksymiliana Marii Kolbego. Błogosławieństwa uczestnikom udzielił bp Krzysztof Wętkowski, pasterz diecezji włocławskiej. „Nocna pielgrzymka jest wyjątkowym przeżyciem; kilkugodzinny nocny marsz w ciemności wśród szelestu liści, które oświetlane światłem księżyca stwarzają mistyczną atmosferę do medytowania i kontemplowania” – napisał w liście skierowanym do pielgrzymów, prosząc o modlitwę za diecezję oraz liczne i święte powołania.

Nocne pielgrzymowanie ma długą tradycję, rozpoczęło się ponad 30 lat temu w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kole, której ks. Janusz Ogrodowczyk był wówczas proboszczem. Początkowo pielgrzymi wychodzili właśnie stamtąd, po Mszy św. wieczornej i po Apelu Maryjnym.

W czerwcowej pielgrzymce uczestnicy modlili się w różnych intencjach, dziękowali za otrzymane łaski i nieśli swoje smutki. Wielu podkreślało, że tego dnia szczególnie modlili się o pokój na świecie, zwłaszcza na Ukrainie.

Serwis informacyjny na s. XI-XII przygotowały J.M. i K.M.

2022-06-14 11:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: 26. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe

[ TEMATY ]

trzeźwość

Licheń

Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym

W dniach 27-29 lipca br. w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym odbędą się 26. Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Trzeźwościowych.

Hasłem tegorocznego spotkania będą słowa „Bóg bezsilnym daje moc”. „Jest to hasło, które mówi o tym, że gdy rozpoczęliśmy proces przemiany naszego życia i zobaczyliśmy, że jesteśmy bezsilni, czyli z uzależnieniem czy też ze współuzależnieniem nie dajemy sobie rady i sami nie możemy sobie pomóc. Dlatego potrzebujemy pomocy Boga, potrzebujemy pomocy innych, potrzebujemy terapii. Potrzebujemy siły danej od Boga” – wyjaśnił organizator spotkania ks. Robert Krzywicki MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.

CZYTAJ DALEJ

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się ławki w kościele na nabożeństwach różańcowych

2022-10-03 07:30

[ TEMATY ]

różaniec

o. Leon Knabit

Piotr Drzewiecki

Październik to miesiąc różańcowy, więc i my dzisiaj o różańcu.

Na początku warto przypomnieć, że jest to modlitwa, która przyszła z samego nieba. Wysłannik Boga, archanioł Gabriel zwrócił się do Maryi z Nazaretu: Zdrowaś (Bądź pozdrowiona) Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą błogosławiona jesteś między niewiastami i (błogosławion owoc żywota Twojego – to św. Elżbieta). Kościół dodał do tego Imię Jezus oraz gorące wezwanie: święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej, amen. Modlitwę tę rozpowszechnili dominikanie ustalając, że przy odmawianiu Zdrowasiek będziemy z nimi łączyli rozważanie tajemnic z życia Chrystusa – radosnych, bolesnych i chwalebnych. Każdą tajemnicę rozpoczynano Modlitwą Pańską, a więc znów głos z nieba, bo od samego Pana Jezusa, a kończono dziesiątek uwielbieniem Trójcy świętej. Tak jest do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Szwedzki biolog Svante Paabo laureatem Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny 2022

2022-10-03 12:12

[ TEMATY ]

nagroda Nobla

PAP/EPA/Henrik Montgomery

Svante Paabo, szwedzki biolog specjalizujący się w genetyce ewolucyjnej, został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny 2022 za "odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka" - ogłosił w poniedziałek Komitet Noblowski.

Jak wyjaśnił Komitet Noblowski w swoim uzasadnieniu, dzięki swoim pionierskim badaniom szwedzki biolog Svante Paabo dokonał czegoś pozornie niemożliwego - zsekwencjonował genom Neandertalczyka, wymarłego krewnego ludzi współczesnych. Dokonał również sensacyjnego odkrycia nieznanego wcześniej, kopalnego gatunku człowieka z Denisowej Jaskini, denisowianina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję