Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Kobiety miłujące pokój

Pan Jezus was kocha, o was pamięta i na was liczy – powiedział bp Marian Rojek do kobiet zgromadzonych w biłgorajskim sanktuarium.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 25/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju

Joanna Ferens

W spotkaniu uczestniczyły także siostry zakonne

W spotkaniu uczestniczyły także siostry zakonne

Z inicjatywy Duszpasterstwa Kobiet Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyło się diecezjalne dziękczynienie za peregrynację różańca, który odwiedzał sanktuaria i parafie naszej diecezji.

Pielgrzymka kobiet do biłgorajskiego sanktuarium rozpoczęła się od modlitwy różańcowej oraz nowenny za wstawiennictwem św. Marii Magdaleny. Punktem centralnym wydarzenia była Msza św., którą w intencji kobiet sprawował i słowo Boże wygłosił pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek. W rozmowie tłumaczył, jak wielkie znaczenie ma to spotkanie dla wszystkich uczestniczących w nim kobiet i jak pięknym wzorem dla wszystkich kobiet może być św. Maria Magdalena. – Maria Magdalena pokazuje, iż prawdziwe szczęście nie polega na realizacji doczesności, która prezentuje nam się czasem jako pragnienie zmysłowe, cielesne, przejściowe, a człowiek pragnie czegoś głębszego, czegoś ważniejszego, co ma korzenie. Nieprzemijające szczęście zaczyna się tutaj, ale wyrasta z Bożej łaski i przynosi owoce na wieczność. I tego właśnie człowiek szuka i pragnie. Gdy chodzi o kobiety, należy również pamiętać o charyzmacie macierzyństwa, gdyż to one są nastawione na życie i ochronę życia, jego pielęgnację i przygotowanie tego życia do odpowiedzialności. To kobiety tęsknią i szukają prawdziwych rodzin, które tworzy się także przez odpowiedzialnych i dojrzałych mężczyzn. I one, jako matki, przygotowują także w rodzinach swoich synów na odpowiedzialnych ojców i tych, którzy potem będą prowadzili następne pokolenia w tym duchu ojcostwa, którego uczyli się od św. Józefa – powiedział.

Centrum kobiecych spotkań

– Cieszę się, że to właśnie nasze sanktuarium stało się centrum spotkań kobiet z całej diecezji. Chcemy za to dziś podziękować, że kobiety raz w miesiącu właśnie u nas się gromadzą, wspólnie się modlą i wypraszają łaski dla siebie, swoich rodzin i swoich wspólnot. Naszą radością jest również to, że to właśnie św. Maria Magdalena jest tym drogowskazem, przewodniczką kobiet naszej diecezji. Szczególnie chcę podziękować ks. Karolowi, który podjął się trudu tego wyjątkowego duszpasterstwa kobiet, stara się kobiety zrozumieć i co miesiąc gromadzi na wzgórzu w Puszczy Solskiej wszystkie Marty i Marie, które w swoim życiu codziennym, rodzinnym i zawodowym znajdują czas na modlitwę i realizację swojego powołania na co dzień – podkreślał ks. dziekan Witold Batycki.

Reklama

Radość różańcowej modlitwy

– Nasza całoroczna modlitwa i udział w pielgrzymce na Jasną Górę z pewnością przyniesie wiele owoców – mówił w rozmowie duszpasterz kobiet ks. Karol Jędruszczak. – W maju 2021 r. różaniec został przekazany paniom podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet na Jasnej Górze. Przez rok odwiedzał sanktuaria i parafie naszej diecezji, przebywając przez miesiąc w każdym z wyznaczonych miejsc. Modlono się na nim w intencjach wszystkich kobiet, a także w intencji organizacji tegorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet na Jasną Górę. Różaniec przekazywany był podczas spotkań modlitewnych dla kobiet, które odbywają się w każdą ostatnią sobotę miesiąca w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Dostrzegamy, że inicjatywa ta przynosi wspaniałe owoce. Warto dodać, że na 600 pań przybyłych na Jasną Górę z całej Polski – z naszej diecezji było ich aż 180. To dla nas wielka radość i z pewnością tę modlitwę różańcową będziemy kontynuować – wyjaśniał.

– Święta Maria Magdalena jest wyjątkową patronką kobiet, gdyż to ona była jedną z najbliższych uczennic Pana Jezusa. To On ją uwolnił od siedmiu złych duchów i to Jej ukazał się jako pierwszej po swoim zmartwychwstaniu. To ona Go przytuliła i powiedziała: „Rabbuni”, a On ją wymienił po imieniu. I jest wyjątkową patronką, która ma nas prowadzić, mimo wielu zniewoleń, które nas przytłaczają. Chce nam pokazywać Chrystusa Zmartwychwstałego. Każdego dnia modlę się, aby wszystkie kobiety w naszej diecezji były świadkami zmartwychwstania, apostołkami Apostołów na wzór św. Marii Magdaleny – dodał ks. Karol Jędruszczak.

Reklama

Emanować pokojem

W Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet – kobiet miłujących pokój, wzięła udział Agnieszka Złamańska, która podzieliła się swoimi refleksjami. Szczególnym momentem pielgrzymki była konferencja pt. Kobieta pokoju – kobietą wpływu. – Dla mnie bardzo ważny był temat tego wydarzenia, czyli pokój. Z jednej strony była to kwestia tego, co dzieje się na Ukrainie i naszej solidarności z ukraińskimi kobietami, a z drugiej – pokój wewnętrzny. Konferencja była poświęcona głównie temu, co zrobić, aby mieć w sobie wewnętrzny pokój, aby później tym pokojem emanować. Bardzo ważnym przeżyciem była również Msza św. i poświęcenie czerwonych róż w bazylice Matki Bożej, wspólna modlitwa o pokój, o uzdrowienie, które jest potrzebne zarówno w sferach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Ponadto comiesięczne spotkania w gronie kobiet, wspólny Różaniec są dla mnie umocnieniem i mobilizacją. Razem zawierzałyśmy się Panu Bogu i Matce Najświętszej przez wstawiennictwo św. Marii Magdaleny. Z utęsknieniem czekam na te Msze św. i jestem szczęśliwa, że mogę tutaj być – tłumaczyła.

– Dla mnie ten miniony rok był bardzo ważny, gdyż cieszyłam się, że wreszcie ktoś naprawdę dostrzegł kobiety, że mogłyśmy się też wzajemnie za siebie modlić. Szczególnie powierzyłam Bogu i Matce Bożej młode dziewczyny, gdyż sama mam nastoletnią córkę. Przychodzę do sanktuarium co miesiąc, aby podziękować Panu Bogu za życie, za inne kobiety, za to, że Maria Magdalena nas prowadzi, pokazuje nam Pana Boga, wskazuje, jakie mamy być: dobre, cierpliwe, oddane, ufające. Święta Maria Magdalena jest dla mnie ważną patronką, również patronką z bierzmowania. Ponadto w tej parafii się wychowałam i formowałam od dziecka, a ta święta jest ze mną cały czas. Bardzo ważną częścią tego minionego roku była nieustanna modlitwa różańcowa. Piękne było to, że kobiety w każdym miejscu dokąd ten różaniec zawędrował, mogły go dotknąć, odmówić na nim chociaż jedno Zdrowaś Maryjo. Modliłyśmy się z wiarą i oddaniem, i ufam, ze nasza modlitwa będzie wysłuchana. Będziemy się modlić dalej, gdyż jest ona nam bardzo potrzebna – zaznaczała Iwona Siwiela.

Reklama

Jezus kocha i pamięta

Po Eucharystii i nabożeństwie majowym w modlitwie uwielbienia dziękowano Bogu i Matce Bożej, przez wstawiennictwo św. Marii Magdaleny za dar duszpasterstwa kobiet, pielgrzymki na Jasną Górę i spotkania w Biłgoraju. – Pragnę powiedzieć na zakończenie wszystkim kobietom naszej diecezji, że Pan Jezus was kocha, o was pamięta i na was liczy. Przychodźcie tutaj, tu do św. Marii Magdaleny, która – tak jak wy, doświadczyła w swoim życiu bardzo różnych spraw. Szukała szczęścia tak, jak każda z was. Pamiętajcie, że jedynym szczęściem i spełnieniem człowieka jest Jezus Chrystus. To jest tajemnica Bożej miłości i w niej znajdzie się realizacja waszych planów, pragnień i marzeń. Pamiętajcie, że przez swoją wrażliwość, uczuciowość, cierpliwość, czułość i delikatność macie w Kościele do spełnienia wielką misję – dodał bp Marian Rojek.

Wydarzenie wpisało się w obchody 30. rocznicy powstania diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Idzie Bóg prawdziwy!

Niedziela zamojsko-lubaczowska 26/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju

Joanna Ferens

Chrystus ukryty w najświętszym Sakramencie przeszedł ulicami naszych miejscowości

Chrystus ukryty w najświętszym Sakramencie przeszedł ulicami naszych miejscowości

W pielgrzymce naszego życia potrzebujemy przewodnika. Tym przewodnikiem pragnie być dla nas Jezus – powiedział ks. Krzysztof Jankowski w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

W sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, wierni zgromadzili się, aby oddać cześć i chwałę Panu Bogu obecnemu w Najświętszym Sakramencie. Homilię wygłosił ks. Piotr Spyra, który mówił o wielkiej tajemnicy Eucharystii. – Pan Jezus chciał być obecny wśród nas nie tylko przez te 33 lata życia w małej palestyńskiej ziemi, ale chciał być obecny na całym świecie, aby każdy mógł doświadczyć Jego obecności. Dlatego został z nami w sakramencie Eucharystii. I to jest właśnie cud Eucharystii. Za każdym razem, kiedy przychodzimy do Kościoła, spotykamy się z Jezusem w adoracji, na Mszy św., to mamy pośród nas tego samego Boga, który przed wiekami uzdrawiał i chodził po palestyńskiej ziemi – wyjaśnił.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert mikołajkowy dla dzieci

2022-12-06 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Pięć tysięcy dzieci niepełnosprawnych, pochodzących z ubogich rodzin, a także dzieci z rodzin ukraińskich, które goszczą w Polsce, wzięło udział w koncercie mikołajkowym zorganizowanym przez Fundację Integracja JPII.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję