Reklama

Głos z Torunia

Toruń

Z mocą i pasją

Miasto gościło Strefę Mocy.

Niedziela toruńska 26/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Toruń

Strefa Mocy

O. Michał Kłosiński SJ

Spotkanie porwało młodych do uwielbienia Boga

Spotkanie porwało młodych do uwielbienia Boga

Słoneczna, letnia aura towarzyszyła organizatorom i uczestnikom 3-dniowych rekolekcji na Rynku Nowomiejskim. Ale to nie z racji słonecznej energii, ale żywego świadectwa wiary zespołu ewangelizacyjnego Strefa Mocy pierwszy czerwcowy weekend był okazją do zaczerpnięcia od nowa lub na nowo siły i darów Ducha Świętego.

Wydarzenie zainaugurowali i gości powitali: biskup toruński Wiesław Śmigiel, prezydent Torunia Michał Zaleski, a honory gospodarzy pełnił superior i rektor Kościoła Akademickiego Ducha Świętego, jezuita o. Lesław Ptak.

Strefa Mocy zrodziła się z pragnienia Witka Wilka, człowieka ogarniętego pasją głoszenia Ewangelii, do którego zaprosił żonę Sylwię, znajomych i ...nieznajomych, tworząc obecnie prawie 50-osobowy zespół. Dlatego też w wielu miejscach w Polsce głoszą „Rekolekcje z mocą i pasją”. W Toruniu wystąpili m.in.: ks. Jakub Bartczak, Mateusz Otremba z zespołem Mate.O, Kuba Anatom Nowak. Występy muzyczne, poza potężnym ładunkiem hip-hopowych beatów, nasycone były wdzięcznością i uwielbieniem Boga. Podobnie świadectwa rodzin i pojedynczych osób, traktujące o trudnych doświadczeniach, toksycznych relacjach czy uzależnieniach. Dzisiaj, z perspektywy czasu, są przekonani, że w najbardziej kryzysowych momentach, punktach zwrotnych, przez ludzi, ich modlitwę lub „przypadkowe” spotkanie, Bóg odmieniał ich życie. – Pamiętasz? Tamtego dnia miałem nie żyć, a tu się życie zaczęło od nowa – to słowa Kuby Anatoma Nowaka. Wartość życia sakramentalnego, osobistego spotkania z Jezusem w modlitwie, rozważania Słowa Bożego, codzienności z Bogiem to najczęściej wymieniane owoce ich nawrócenia.

Wśród zasłuchanych lub roztańczonych ludzi, dyskretnie, niejako na uboczu, posługiwali duszpasterze akademiccy z kościoła Ojców Jezuitów. Służyli rozmową, sakramentem pokuty i pojednania. Niecodziennym widokiem była wspólna modlitwa na zakończenie rekolekcji i indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem niesionym w monstrancji przez o. Lesława Ptaka po Rynku Nowomiejskim. Zaledwie kilka godzin wcześniej w kościele akademickim miały miejsce uroczystości odpustowe w uroczystość zesłania Ducha Świętego, podczas których poświęcono ikonę Matki Bożej niosącej Ducha Świętego – Pneumatofory. Jej pochodzenie, znaczenie, wyraz oraz duchowość nakreślił jezuita, o. Grzegorz Dobroczyński, głoszący tego dnia homilię. Ikona pozostanie w świątyni, a jej kontemplacja niech będzie stałym elementem naszej zadumy, refleksji i nawrócenia.

2022-06-21 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Srebrny jubileusz kapłaństwa bpa Wiesława Śmigla

- Dziękuję za te 25 lat kapłaństwa, przepraszam, za wszystko, co było z mojej strony zbyt małym zaangażowaniem, proszę o dalsze siły, abym cały był dla Kościoła, dla diecezji, kapłanów, sióstr zakonnych, dla każdego kogo spotykam – powiedział 8 czerwca bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. dziękczynnej za 25 lat kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

205 lat temu powstało Towarzystwo Filomatów

2022-10-01 07:56

[ TEMATY ]

nauka

studenci

Adobe Stock

205 lat temu, 1 października 1817 r., na Uniwersytecie Wileńskim powstało tajne Towarzystwo Filomatyczne. "Filomaci byli najważniejszą grupą w pokoleniu, które przeprowadziło przemianę oświeceniowo-romantyczną w Polsce. To wśród nich najwcześniej pojawili się młodzi autorzy, którzy torowali drogę romantyzmowi" - powiedział PAP prof. Bogusław Dopart, literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Określenie "filomaci" ma źródłosłów grecki. "Tym wyrazem grono studentów określiło swą postawę jako +miłość wiedzy+, zamiłowanie do wiedzy" – wyjaśnił w rozmowie z PAP prof. Bogusław Dopart. Filomaci byli studentami lub absolwentami Uniwersytetu Wileńskiego. "W tamtym czasie, po reformie w roku 1803, był to najznaczniejszy uniwersytet na ziemiach byłej Rzeczypospolitej, a także największa i najlepsza uczelnia akademicka w Cesarstwie Rosyjskim" – podkreślił literaturoznawca.

CZYTAJ DALEJ

Papież do redemptorystów: bez modlitwy zakony obumierają

2022-10-01 14:39

[ TEMATY ]

modlitwa

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zaniedbywanie życia wspólnotowego i modlitwy prowadzi do wyjałowienia życia konsekrowanego, obumierania charyzmatu i zamknięcia na braci – stwierdził Papież w słowie skierowanym do kapituły generalnej redemptorystów. Przypomniał, że rozeznanie, którego dokonują w Rzymie przedstawiciele tego zgromadzenia, musi być zakorzenione w tajemnicy Chrystusa Odkupiciela, która stanowi rację bytu ich konsekracji i służby człowiekowi.

Franciszek zachęcił redemptorystów do odważnych kroków, zastrzegając, że jedyną granicą, której nie wolno im przekroczyć, pozostaje Ewangelia i nauczanie Kościoła. Nie bójcie się wejścia na nowe drogi i dialogu ze światem w świetle waszej bogatej tradycji teologii moralnej – dodał Papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję