Reklama

Niedziela Łódzka

Budujcie Jego wspólnotę

Żeby budować kościół, nie wystarczy znać się na budowie. Żeby go zbudować, trzeba wiedzieć, kim jest Jezus! – mówił abp Grzegorz Ryś podczas konsekracji kościoła św. Siostry Faustyny w Łasku.

Niedziela łódzka 27/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Kościół

konsekracja

abp Grzegorz Ryś

Piotr Drzewiecki

Konsekracja kościoła św. Siostry Faustyny w Łasku.

Konsekracja kościoła św. Siostry Faustyny w Łasku.

Budowę kościoła w Łasku rozpoczęto w 2000 r. Po dziewięciu latach budowy – 4 października 2009 r. – abp Władysław Ziółek dokonał uroczystego wmurowania kamienia węgielnego do świątyni i odprawił pierwszą Mszę św. w nowych murach. Od tego czasu trwało wykańczanie i wyposażanie wnętrza kościoła.

Wspólnota parafialna przygotowywała się do uroczystości konsekracji przez kilka lat, zarówno ubogacając kościół wewnątrz, jak i dbając o rozwój duchowy, co podkreślił we wstępie uroczystej Mszy św. konsekracyjnej ks. kan. Jarosław Wojtal, proboszcz. – Parafianie marzyli o powstaniu najmłodszej w mieście parafii i posiadaniu własnej świątyni. Budowa ma swój początek z chwilą erygowania parafii 1 lipca 1996 r. Wtedy na tym miejscu rosły łany zboża. Wkrótce powstała tymczasowa kaplica, służąca naszej wspólnocie 13 lat. Już wówczas kiełkował zamysł wzniesienia trwałej, na miarę potrzeb, świątyni. Od zarania parafii przyświecały słowa Jezusa, skierowane do s. Faustyny, naszej patronki: „Ufność Jego miłosierdziu oraz świadczenie miłosierdzia bliźnim”. Na takim fundamencie oparliśmy nasze dzieła – mówił proboszcz. Następnie przedstawił krótką historię powstania nowej świątyni. – Dzięki ofiarnej pracy parafian, w 2009 r., udało się odprawić w nowym kościele pierwszą uroczystość odpustową. Jednocześnie dbaliśmy o pogłębianie relacji z Bogiem, budowanie życia duchowego całej wspólnoty parafialnej, co zaowocowało powstawaniem kolejnych grup modlitewnych oraz innych zespołów parafialnych. Do wymownych świadectw życia religijnego należą bez wątpienia powołania kapłańskie i zakonne osób pochodzących z parafii. Mogę z całym przekonaniem wyrazić gotowość wspólnoty parafialnej do przyjęcia daru, jakim jest konsekracja kościoła – dodał ks. kan. Wojtal.

W homilii metropolita łódzki zadał parafianom zasadnicze pytanie. – Kto może budować kościół? Tylko ten, kto zna odpowiedź na pytanie: kim jest Jezus? . Żeby budować kościół, nie wystarczy znać się na budowie. Żeby go zbudować, trzeba wiedzieć, kim jest Jezus. To się odnosi do tej pięknej świątyni, jak i do nas jako wspólnoty. Poza Jezusem nie mamy powodu, by tworzyć Kościół. To jest nasz Pan. Jeśli w nim pozostajemy, to mamy odwagę budować wspólnotę i zapraszać innych. Kim jest Jezus? Mamy trzy odpowiedzi w liturgii słowa – mówił abp Grzegorz Ryś. I dodał: – Postawiliście piękny kościół, nie możecie być w nim podzieleni! Nie ma powodu, który by was rozbił jako wspólnotę. Możecie być podzieleni na zewnątrz, ale tutaj się jednoczcie w nim. Jezus jest w twojej siostrze i twoim bracie. Życzę wam, abyście odświeżyli te odpowiedzi na pytania o Jezusa i się w nich na nowo odnaleźli. Dlatego teraz wybudujcie tutaj Jego Kościół jako wspólnotę.

Po homilii metropolita łódzki odmówił modlitwę konsekracyjną, po której namaścił ołtarz olejem krzyżma. Kapłani współkonsekratorzy – ks. kan. Jarosław Wojtal, proboszcz tutejszej parafii oraz ks. kan. Sławomir Ciebiada, proboszcz parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Pabianicach, namaścili olejem krzyżma ściany świątyni. Po spaleniu kadzidła na ołtarzu, metropolita łódzki okadził go, a kapłani okadzili ściany świątyni i wiernych. Na zakończenie procesu konsekracji zapalono świecie ołtarzowe oraz te, znajdujące się na ścianach konsekracyjnych.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: nie oczekujemy od Boga pałaców, ale bycia Nim twarzą w twarz

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

„Nastawienie na osobę jest całą treścią nieba. Nie oczekujemy od Boga pałaców, ale oczekujemy bycia z Nim twarzą w twarz, w takim poznaniu jak jesteśmy poznani przez Niego” - powiedział dziś abp Grzegorz Ryś podczas Mszy sprawowanej o poranku w domowej kaplicy metropolity łódzkiego.

W słowie skierowanym do wiernych zebranych w kaplicy i uczestniczących w Mszy dzięki transmisji na kanale YouTube zwrócił uwagę na to, że choć w dzisiejszej Ewangelii jest najczęściej wymieniane słowo „mamona”, to istotniejszym słowem jest „przybytek”.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

2022-12-06 14:56

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Janowice Wielkie

ks. Piotr Suska

ks. Piotr Nowosielski

W pierwszy czwartek miesiąca, 1 grudnia 2022 r., rozeszła się w diecezji wieść, o śmierci ks. Piotra Suski, proboszcza parafii w Janowicach Wielkich i Radomierzu. Ks. Piotr, został odwołany do wieczności w 46. roku życia i 21. roku kapłaństwa. Zmarł w szpitalu w Jeleniej Górze.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele pw. Chrystusa Króla w Janowicach Wielkich, 5 grudnia, pod przewodnictwem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, w gronie prawie 50. koncelebransów, rodziny i bardzo licznego udziału wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Dziś świętujemy dobro, którym chcemy się dzielić. Dobro to płynie od człowieka do człowieka. Kiedy nim się dzielimy, ono staje się jeszcze bardziej naszym udziałem - mówił bp Maciej Małyga, a następnie pobłogosławił nową część SOSW oraz cały personel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję