Reklama

Aspekty

Jubileusz w Bytnicy

Parafia Bytnica świętuje 65-lecie. Jubileusz to okazja do dziękczynienia za dobro, które każdego dnia dzieje się w parafii. A dzieje się tu naprawdę bardzo wiele.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 27/2022, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz

Bytnica

Karolina Krasowska

Ks. Sławomir Strzyżykowski

Ks. Sławomir Strzyżykowski

Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Bytnicy została erygowana 28 czerwca 1957 r. Należą do niej miejscowości Bytnica, Budachów, Dobrosułów, Grabin, Gryżyna i Struga. Parafia liczy ok. 2500 wiernych. – Mamy cztery zabytkowe kościoły. Te świątynie obejmujemy szczególną troską, aby zawartą w nich substancję historyczną przekazać następnemu pokoleniu – mówi proboszcz ks. Sławomir Strzyżykowski.

Wotum wdzięczności

Powstanie zabytkowego kościoła w Bytnicy datuje się na początki XIII wieku. W swojej historii z jednej strony był on rozbudowywany, z drugiej – doświadczył pożaru, po którym został odbudowany. W obecnej świątyni nie znajdziemy już trzynastowiecznych śladów, za to po dziś dzień zachowały się te z XVI wieku. Jest to charakterystyczna dla tamtego okresu budowa muru w południowej ścianie świątyni, wykazana w wyniku badań konserwatorskich. Obecny wygląd kościoła pochodzi z lat 1745–1750. W witrażach przedstawiono dwunastu Apostołów oraz Apostoła Narodów czyli św. Pawła. – W ołtarzu głównym świątyni znajduje się tryptyk przedstawiający Triduum Paschalne. W podstawie nastawy ołtarzowej przedstawiono scenę z Ostatniej Wieczerzy, namalowaną w charakterystyczny sposób – tak jakby ktoś oglądał to wydarzenie przez dziurkę od klucza. Główny obraz w ołtarzu to scena ukrzyżowania Pana Jezusa przedstawiona bardzo szczegółowo wraz ze zjawiskami atmosferycznymi, które towarzyszyły wydarzeniom na Golgocie, ludźmi i Jerozolimą. Ołtarz wieńczy scena Zmartwychwstania Pana Jezusa. Przekaz płynący z ołtarza jest bardzo prosty – Chrystus zmartwychwstał, Chrystus żyje i gromadzi sobie lud w tym miejscu – opowiada ks. Strzyżykowski. Przyznaje, że ołtarz główny udało się odnowić na jubileusz, co stanowi materialne wotum wdzięczności za 65 lat parafii.

Nie tylko Bytnica

Życie parafii nie koncentruje się tylko na Bytnicy, ale również w pozostałych miejscowościach parafii, gdzie są kościoły filialne. Wierni w swoich miejscowościach bardzo chętnie organizują festyny, z których część dochodu przeznaczają na swój kościół. – Taki festyn parafialny z okazji 65-lecia parafii odbył się ostatnio w Bytnicy. Pogoda była doskonała, nagrody przednie, no i wierni oczywiście dopisali – opowiada z uśmiechem proboszcz. Dodaje, że na uwagę w parafii zasługuje Liturgiczna Służba Ołtarza – w każdej miejscowości są chłopcy, którzy chętnie przychodzą na zbiórki i służą przy ołtarzu. W parafii działa Parafialny Zespół Caritas, w Bytnicy, Budachowie i Dobrosułowiu mamy Żywy Różaniec. – Jest to bardzo aktywna wspólnota, spotykamy się przy różnych okazjach, co roku bierzemy udział w Pielgrzymce Żywego Różańca do Rokitna. Mamy grupę Przyjaciół Paradyża, spotykamy się w pierwsze czwartki miesiąca i modlimy o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Prawie przy każdym kościele istnieją komitety społeczne, które zajmują się sprawami remontowymi – wylicza proboszcz.

Ogrody św. Franciszka

Kilka lat temu w parafii powstał parafialny zespół ekologiczny. Należą do niego proboszcz, wójt Sebastian Bartczak oraz Kamila i Bogdan Kasperscy, założyciele Anielskich Ogrodów z Budachowa. – Udało się zrealizować kilka projektów, znaleźliśmy osoby, które chcą to robić i pozyskaliśmy środki z projektów „Laudato si” Caritas. Dzięki temu przy kościele powstał społeczny ogród świętego Franciszka, w którym nasadziliśmy kwiaty i rośliny, odbywały się tu także zajęcia edukacyjne dla dzieci ze szkoły i przedszkola, uczyliśmy je jak przygotowywać potrawy z tego co urosło w ogrodzie – mówi ks. Strzyżykowski. Dziś kwiaty i rośliny cieszą oko i służą zarówno gospodarzowi parafii, jak i wiernym z Bytnicy. Co ciekawe tzw. ogródki św. Franciszka powstały w każdej z sześciu miejscowości parafii.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bramy zamknięte, serca otwarte

Niedziela rzeszowska 49/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

jubileusz

Rok Miłosierdzia

Ks. Paweł Liszka

Zakończony został Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. W 13 kościołach stacyjnych w diecezji rzeszowskiej Bramy Miłosierdzia zostały zamknięte, ale serca ludzi są wciąż otwarte, a ręce gotowe na uczynki miłosierdzia

Dębowiec

CZYTAJ DALEJ

Wieczór mlekiem i miodem płynący w Oławie

2022-11-30 15:30

Julia Pawelec

Wieniec adwentowy w oławskiej parafii

Wieniec adwentowy w oławskiej parafii

W I Niedzielę Adwentu w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie odbyło się Uwielbienie wprowadzające w radosny nastrój oczekiwania na przyjście Pana.

Po Mszy Świętej nastąpiło nabożeństwo adwentowe, które rozpoczęło się poświęceniem wieńca adwentowego. Następnie odczytano czytania ze Starego Testamentu, a w dalszej kolejności Ewangelię opisującą scenę Zwiastowania (Łk 1, 26-38). Konferencję wygłosił ks. Adam Bilski, zwracając uwagę na to, z jak wielką wiarą i zaufaniem Maryja przyjęła wolę Pana Boga o zostaniu matką Zbawiciela. Odpowiedziała na to wezwanie mimo obaw, czy w tak młodym wieku podoła wychowaniu dziecka - w dodatku Syna Bożego. Nie rozumiała wiele, z pokorą przyjęła jednak każdy element Bożego planu. Kapłan zauważył, że Maryja nie zwątpiła także wtedy, gdy jej Syn, "któremu panowaniu nie będzie końca”, narodził się w bardzo ubogich warunkach, ponieważ nie znaleziono żadnego innego miejsca, w którym mógłby przyjść na świat.- Po ludzku mogłoby to zachwiać wiarę. Jednak nie w przypadku Maryi. Ona ufała zawsze - podkreślał.

CZYTAJ DALEJ

Za nami Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 18:48

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

edukacja

chrześcijanie

redakcja Niedzieli

Karol Porwich/Niedziela

Zakończył się Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej, którego tematyka dotyczyła komunikacji w rodzinie i w szkole. Dwudniowe obrady miały miejsce w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Drugi dzień kongresu rozpoczął się dyskusją panelową na temat komunikacji w sytuacjach trudnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję