Reklama

Święci i błogosławieni

Patron tygodnia

Wzór chrześcijanina

W swojej posłudze duszpasterskiej kierował się miłością miłosierną.

Niedziela Ogólnopolska 29/2022, str. 20

[ TEMATY ]

Św. Szymon z Lipnicy

Archiwum Biura Prasowego Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Modląc się o ustanie epidemii, prośmy o wstawiennictwo św. Szymona z Lipnicy, który w XV wieku pomagał w Krakowie chorym na cholerę

Modląc się o ustanie epidemii, prośmy o wstawiennictwo św. Szymona z Lipnicy, który w XV wieku pomagał w Krakowie chorym na cholerę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Benedykt XVI podczas Mszy św. kanonizacyjnej, 3 czerwca 2007 r., podkreślił, że opiece św. Szymona z Lipnicy zostają zawierzeni ci, którzy „cierpią z powodu ubóstwa, choroby, osamotnienia i niesprawiedliwości społecznej”. Papież zaznaczył, że Szymon, „przepełniony miłosierną miłością, którą czerpał z Eucharystii, nie ociągał się z niesieniem pomocy chorym dotkniętym zarazą, która i jego doprowadziła do śmierci”.

Nasz święty uzyskał tytuł bakałarza na Akademii Krakowskiej w 1457 r. W tym samym roku wstąpił do bernardynów. W Krakowie odbywał studia teologiczne i po 1460 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Został wybrany na gwardiana konwentu w Tarnowie. W Krakowie pełnił urząd kaznodziei. W swoim kaznodziejstwie naśladował mistrzów odnowy życia franciszkańskiego: św. Bernardyna ze Sieny i św. Jana Kapistrana; tak jak oni był wielkim czcicielem Imienia Jezus. Według tradycji, był również spowiednikiem króla Kazimierza Jagiellończyka. Jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu Szymona była pielgrzymka do Ziemi Świętej (1478/79). W 1472 r. wielka epidemia dżumy wyludniła Kraków. W 1480 r. wystąpiła następna, a 2 lata później – kolejna, najpotężniejsza, trwająca blisko pół roku. Podczas epidemii Szymon niósł posługę religijną wśród umierających. Odszedł do Pana 18 lipca 1482 r. ok. godz. 15 ze wzrokiem utkwionym w krzyżu.

Święty Szymon z Lipnicy, prezbiter ur. ok. 1438-1440 r. w Lipnicy zm. 18 lipca 1482 r. w Krakowie

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-07-12 12:47

Ocena: +27 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz przewodniczył uroczystościom 10-lecia kanonizacji św. Szymona z Lipnicy

[ TEMATY ]

Św. Szymon z Lipnicy

Krzysztof Burghardt/pl.wikipedia.org

Arcydziełem Mądrości Bożej nazwał kard. Stanisław Dziwisz św. Szymona z Lipnicy podczas uroczystych obchodów 10-lecia kanonizacji tego świętego. Były metropolita krakowski przewodniczył w niedzielę Mszy św. w kościele oo. Bernardynów w Krakowie, gdzie przechowywane są relikwie wawelskiego kaznodziei.

W homilii kard. Dziwisz podkreślił, że świadectwo życia św. Szymona z Lipnicy jest wciąż aktualne, bo rozumiał on dobrze, że człowiek jest narzędziem w ręku Boga, by czynić świat „bardziej ludzkim, bardziej braterskim, a więc bardziej Bożym”. „Pociągnięty przykładem świętego życia i apostolskiej gorliwości pierwszych ojców bernardynów, zapragnął służyć Chrystusowi i Jego Ewangelii na drodze życia konsekrowanego i kapłańskiego” - zaznaczył. Według niego, w posłudze kapłańskiej ojca Szymona uderzało połączenie trzech rysów, które są istotne w misji Kościoła: przepowiadanie słowa Bożego, nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu i dzieła miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: ruszył Narodowy Marsz Życia

2024-04-14 13:31

[ TEMATY ]

marsz dla życia

PAP/Albert Zawada

Z placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!". Według organizatorów jest on manifestacją sprzeciwu wobec ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w "poczęte dzieci zagrożone aborcją".

Narodowy Marsz Życia poprzedziły msza św. w intencji ochrony życia w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela i eucharystia w bazylice katedralnej pw. św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła. Uczestnicy marszu wyruszyli w niedzielę z placu Zamkowego, idąc Traktem Królewskim w kierunku placu Trzech Krzyży, gdzie po godz. 14.00 odbędzie się koncert, a o 16.00 Msza św. w kościele pw. św. Aleksandra.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Święto Chrztu Polski

2024-04-14 18:21

Paweł Wysoki

Abp Stanisław Budzik sprawował Mszę św. w archikatedrze lubelskiej z okazji Narodowego Święta Chrztu Polski. - 14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest i ta data jest najważniejsza w dziejach naszego narodu. Od tej daty liczony jest początek Polski, początek naszego narodu i Kościoła. Od tej pory wiara i kultura chrześcijańska wpisały się w historię naszej ojczyzny - powiedział metropolita. W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele różnego szczebla władz i instytucji oraz służb mundurowych, którzy złożyli wieńce pod krzyżem misyjnym na pl. Katedralnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję