Reklama

Niedziela Lubelska

U patronki rodzin

Do św. Anny pielgrzymują małżeństwa i rodziny.

Niedziela lubelska 30/2022, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka rodzin

Lubartów

Katarzyna Artymiak

Po przerwie spowodowanej pandemią na ulice Lubartowa powraca procesja różańcowa z obrazem św. Anny

Po przerwie spowodowanej pandemią na ulice Lubartowa powraca procesja różańcowa z obrazem św. Anny

Lubartowska fara, zbudowana według projektu Pawła Fontany, od niemal trzech stuleci urzeka pięknem. Perła baroku kryje wielki skarb, którym jest łaskami słynący obraz św. Anny. Pochodzące z końca XVII wieku dzieło jest owocem pracy flamandzkiego malarza. Święta Anna spoczywa na tronie, troskliwie trzyma na kolanach wnuka, małego Jezusa; obok stoi jej córka Maryja. Tego typu przedstawienie zyskało nazwę św. Anny Samotrzeciej. Według Tradycji, rodzice Maryi, Anna i Joachim, prowadzili pobożne życie. Przez długi czas byli doświadczeni brakiem potomstwa, dopiero w późnym wieku otrzymali od Boga jedyną córkę. Dla chrześcijan św. Anna i św. Joachim stali się chętnie przyzywanymi patronami rodzin. Kolejne pokolenia uczą się od nich miłości i wiary.

Święta Anna w lubartowskim sanktuarium od wieków otaczana jest czcią wiernych. Potwierdzeniem stałości kultu było nałożenie na jej skonie złotych koron w 2003 r. Codziennie przed jej obliczem wierni wypraszają u Boga potrzebne łaski. W każdy czwartek o godz. 9.30 w bazylice odmawiana jest nowenna do św. Anny, podczas której odczytywane są liczne prośby i podziękowania. Szczególnym czasem modlitwy jest lipcowy odpust, na który zjeżdżają wierni nie tylko z Lubelszczyzny i Podlasia, ale i z odległych stron Polski. Piękną tradycją Lubartowa są procesja różańcowa z obrazem św. Anny po ulicach miasta oraz błogosławieństwo dzieci i rodzin. Od kilku lat w sanktuarium propagowana jest krucjata małżeńska, wzorowana na duchowej adopcji dziecka poczętego. Modlitwa za małżeństwa, zwłaszcza te przeżywające trudności, to odpowiedź na apel Kościoła o nieustanną troskę o świętość rodzin. – Rodzina jest skarbem, o który należy się troszczyć, a skoro św. Anna jest patronką rodzin, to powinniśmy prosić ją za małżeństwa i modlić się, by były piękne i trwałe – mówi ks. Andrzej Juźko, kustosz i proboszcz parafii św. Anny.

Tegoroczne uroczystości odpustowe rozpoczną się modlitwą za zmarłych na cmentarzach komunalnym i parafialnym (23 i 24 lipca, Msze św. o godz. 18). W wigilię uroczystości św. Anny w sanktuarium Mszy św. o godz. 18 przewodniczyć będzie bp Józef Wróbel; po Liturgii – procesja różańcowa z obrazem św. Anny. We wtorek 26 lipca Sumie o godz. 11 przewodniczyć będzie i homilię wygłosi biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Pozostałe Msze św. w dzień odpustu o godz. 7.30, 9 i 18.

2022-07-19 14:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 1-13.

Wtorek, 7 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie synodalne w Pradze: apel o przejrzystość języka i terminologii synodalnej

2023-02-08 17:38

Grzegorz Gałązka

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły trzeciego pytania zadanego w watykańskim dokumencie na etap kontynentalny, a dotyczącego tematów, jakimi powinni się zająć zgromadzenie Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie. Wysłuchano także relacji z prac grup roboczych z udziałem 390 delegatów, którzy brali udział w zgromadzeniu online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję