Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź-Centrum

Maryja zawsze i we wszystkim

Po dziewięciu dniach trwania na wspólnej modlitwie przygotowującej do obchodów św. Matki Bożej Szkaplerznej, wierni archidiecezji łódzkiej wzięli udział w uroczystościach pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego.

Niedziela łódzka 30/2022, str. II

[ TEMATY ]

Matka Boża Szkaplerzna

Justyna Kunikowska/Niedziela

Wierni co roku licznie gromadzą się w łódzkim Karmelu

Wierni co roku licznie gromadzą się w łódzkim Karmelu

Podczas Sumy odpustowej zebrali się wszyscy, którym relacja z Maryją jest szczególnie bliska. W słowie skierowanym do wiernych bp Ireneusz Pękalski nawiązał do zakończonej pielgrzymki z Piotrkowa Trybunalskiego podkreślając, iż jest to jedna z pierwszych, a zarazem najstarszych pielgrzymek w archidiecezji łódzkiej. To właśnie wierni, zgromadzeni przed obrazem Matki Bożej Szkaplerznej, przez dziewięć dni pielgrzymowali do Jej tronu w klasztorze sióstr karmelitanek. W dalszej części homilii nawiązał do wsłuchiwania się w głos Boga, ale i drugiego człowieka.

– Jak powinniśmy czynić w tym wspólnym czasie? To najpierw spotkanie, słuchanie i rozeznawanie. Zatrzymamy się tylko przy jednym słowie – przy słuchaniu. Kiedy słuchamy sercem, druga osoba czuje się mile widziana, nie osądzana, ma swobodę opowiadania o swoich doświadczeniach i drodze duchowej. Duch Święty prosi nas, byśmy wsłuchiwali się w pytania, niepokoje naszego Kościoła, naszego ludu, a także wsłuchiwali się w świat – relacjonował łódzki pasterz.

Kaznodzieja przybliżył wiernym współczesny obraz młodzieży pokazując, jak ważna jest wartość słuchania siebie, nawiązywania relacji i trwania w przyjaźni. Na zakończenie pokazał, jak istotna jest relacja z Maryją, która jest zawsze i we wszystkim. Przywołał postaci świętych m.in. św. Jana Pawła II, Matkę Teresę z Kalkuty, dla których to Ona była wzorem do naśladowania oraz osobę bł. Rafała Kalinowskiego, autora hasła tegorocznego święta „Maryja zawsze i we wszystkim”.

W dalszej części uroczystości, po zakończonej Eucharystii, nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu, podczas którego wierni mogli dołączyć do rodziny szkaplerznej poprzez przyjęcie szkaplerza świętego, którego dokonał o. Ernest Zielonka, karmelita bosy – przewodniczący Wydziału ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

2022-07-19 14:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czerna: 22 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stefan Wyszyński

Matka Boża Szkaplerzna

Czerna

Archiwum KUL

Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński podczas wizyty w Lublinie

Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński podczas wizyty w Lublinie

„Totus Tuus – Wszystko postawiłem na Maryję”, słowa dwóch największych Polaków i pasterzy św. Jana Pawła II i sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, były tematem Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej, tj. wszystkich noszących szkaplerz Maryi, w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa, 18 lipca, któremu przewodniczył bp Adam Wodarczyk, pomocniczy biskup z Katowic. Było to już po raz 22. Ogólnopolskie Spotkanie przed łaskami słynącym i koronowanym obrazem Maryi na „polskiej Górze Karmel”.

Spotkanie to odbyło się z udziałem władz państwowych, m.in. posłem Jerzym Polaczkiem, władz samorządowych województwa na czele z wicemarszałkiem Łukaszem Smółką, powiatu, gmin, różnych stopni i funkcji, kilkunastu kapłanów z kilku diecezji, współbraci karmelitów bosych z Polski i z misji afrykańskich pod kierunkiem prowincjała o. Tadeusza Florka OCD z Krakowa oraz tysiąca wiernych z ponad 40 miejscowości Polski południowej od Opola do Przemyśla. Przybyły wspólnoty i grupy karmelitańskie, członkowie Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, a przede wszystkim kilkadziesiąt wspólnot katolickiego stowarzyszenia wiernych Bractwa Szkaplerznego, jak i szeroko rozumianej Rodziny Szkaplerznej z południowej Polski z pocztami sztandarowymi.

CZYTAJ DALEJ

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż przekazują „zaangażowane” dziś media

2022-10-03 07:10

[ TEMATY ]

Watykan

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Poprzednio coś takiego zdarzyło się w 2013 r. Teraz mamy powtórkę z tym, że teraz sytuacja jest znacznie poważniejsza. W 2013 r. papież całe rozważanie przed Modlitwą Anioł Pański poświęcił trwającej w Syrii wojnie. Teraz jego słowa dotyczyły agresji na Ukrainę.

Te słowa zostały wypowiedziane na początku nowego tygodnia, ale z uwagi na ich wagę zaczynamy podsumowanie minionego tygodnia od nich, bo przyćmiły wszystko inne, co w ostatnich dniach działo się w Watykanie. Rzadko które słowa Franciszka przyciągają uwagę wszystkich mediów. Te akurat przyciągnęły. To był jeden z głównych newsów w niedzielę 2 października br. w wielu krajach. Przytoczmy je w całości.

CZYTAJ DALEJ

Młodzież diecezji kieleckiej otrzyma relikwie bł. Carla Acutisa

2022-10-03 18:36

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

facebook.com/cristianitoday

Relikwie I stopnia bł. Carla Acutisa otrzyma młodzież diecezji kieleckiej w środę 5 sierpnia, które to wydarzenie ma na celu rozbudzenie duchowości eucharystycznej w parafiach diecezji kieleckiej, i nie tylko wśród młodych ludzi. Mszy św. sprawowanej z tej okazji w kaplicy kieleckiej kurii będzie przewodniczył w najbliższą środę bp Jan Piotrowski.

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Kieleckiej otrzyma z rąk biskupa relikwie „błogosławionego internauty”. Na stałe będą one przebywały w kościele akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach, ale już po nowym roku mają rozpocząć peregrynację po parafiach diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję