Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź-Centrum

Maryja zawsze i we wszystkim

Po dziewięciu dniach trwania na wspólnej modlitwie przygotowującej do obchodów św. Matki Bożej Szkaplerznej, wierni archidiecezji łódzkiej wzięli udział w uroczystościach pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego.

Niedziela łódzka 30/2022, str. II

[ TEMATY ]

Matka Boża Szkaplerzna

Justyna Kunikowska/Niedziela

Wierni co roku licznie gromadzą się w łódzkim Karmelu

Wierni co roku licznie gromadzą się w łódzkim Karmelu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas Sumy odpustowej zebrali się wszyscy, którym relacja z Maryją jest szczególnie bliska. W słowie skierowanym do wiernych bp Ireneusz Pękalski nawiązał do zakończonej pielgrzymki z Piotrkowa Trybunalskiego podkreślając, iż jest to jedna z pierwszych, a zarazem najstarszych pielgrzymek w archidiecezji łódzkiej. To właśnie wierni, zgromadzeni przed obrazem Matki Bożej Szkaplerznej, przez dziewięć dni pielgrzymowali do Jej tronu w klasztorze sióstr karmelitanek. W dalszej części homilii nawiązał do wsłuchiwania się w głos Boga, ale i drugiego człowieka.

– Jak powinniśmy czynić w tym wspólnym czasie? To najpierw spotkanie, słuchanie i rozeznawanie. Zatrzymamy się tylko przy jednym słowie – przy słuchaniu. Kiedy słuchamy sercem, druga osoba czuje się mile widziana, nie osądzana, ma swobodę opowiadania o swoich doświadczeniach i drodze duchowej. Duch Święty prosi nas, byśmy wsłuchiwali się w pytania, niepokoje naszego Kościoła, naszego ludu, a także wsłuchiwali się w świat – relacjonował łódzki pasterz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja przybliżył wiernym współczesny obraz młodzieży pokazując, jak ważna jest wartość słuchania siebie, nawiązywania relacji i trwania w przyjaźni. Na zakończenie pokazał, jak istotna jest relacja z Maryją, która jest zawsze i we wszystkim. Przywołał postaci świętych m.in. św. Jana Pawła II, Matkę Teresę z Kalkuty, dla których to Ona była wzorem do naśladowania oraz osobę bł. Rafała Kalinowskiego, autora hasła tegorocznego święta „Maryja zawsze i we wszystkim”.

W dalszej części uroczystości, po zakończonej Eucharystii, nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu, podczas którego wierni mogli dołączyć do rodziny szkaplerznej poprzez przyjęcie szkaplerza świętego, którego dokonał o. Ernest Zielonka, karmelita bosy – przewodniczący Wydziału ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

2022-07-19 14:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkaplerz noś, na Różańcu proś

Niedziela sosnowiecka 31/2022, str. V

[ TEMATY ]

Matka Boża Szkaplerzna

Piotr Lorenc/Niedziela

Procesję odpustową poprowadził ks. Rafał Stępniewski

Procesję odpustową poprowadził ks. Rafał Stępniewski

Święto Matki Bożej Szkaplerznej ma dla wiernych z parafii w Sosnowcu-Milowicach szczególny charakter – jest to bowiem uroczystość odpustowa.

Tegoroczne święto parafii było przeniesione na niedzielę 17 lipca. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Rafał Stępniewski, dyrektor Domu św. Józefa w Będzinie.

CZYTAJ DALEJ

Jego kazania zachwycały miliony Polaków! Odkryj na nowo słowa ks. Piotra Pawlukiewicza

2023-11-28 10:47

[ TEMATY ]

książka

patronat

ks. Piotr Pawlukiewicz

B.M. Sztajner/Niedziela

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz był jednym z najbardziej znanych polskich kaznodziei i rekolekcjonistów. Jego kazania były pełne humoru, a jednocześnie dotykały istotnych kwestii wiary i ludzkiego losu. Kapłan pozostawił po sobie setki stron rękopisów, prywatnych notatek oraz niepublikowanych kazań. To na ich podstawie powstała codziennik Dbaj o dziś! O powstaniu książki i niezwykłej relacji z ks. Piotrem opowiada ks. Jerzy Jastrzębski – jego wieloletni współpracownik.

Przez dziesięć lat współpracował Ksiądz z ks. Piotrem w seminarium duchownym, a w ostatnim roku jego życia mieszkał Ksiądz na tej samej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Czy Pismo Święte to dla mnie „maszynka z wróżbami”?

2023-12-01 21:25

[ TEMATY ]

#NiezbędnikAdwentowy2023

Adobe Stock

Te rozważanie mają być pomocą w przeżywaniu Adwentu — niekoniecznie tylko w Adwencie, ale w każdym czasie, gdy zechcesz odnowić w sobie chrześcijańską postawę oczekiwania.

Wtedy rzekła Maryja:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję