Reklama

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Uzdrowienie z nowotworu lub innej ciężkiej choroby, wyroszenie upragnionego potomstwa czy rozwiązanie trudnych życiowych sytuacji – to tylko niektóre „specjalności” św. Szarbela, którego kult w Warszawie zatacza coraz szersze kręgi.

Niedziela warszawska 30/2022, str. V

[ TEMATY ]

św. Szarbel

Archiwum PŚK

Spotkania modlitewne ze św. Szarbelem w parafii św. Katarzyny odbywają się w ostatnie środy miesiąca

Spotkania modlitewne ze św. Szarbelem w parafii św. Katarzyny odbywają się 
w ostatnie środy miesiąca

Nabożeństwa przez wstawiennictwo libańskiego świętego odbywają się m.in. w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku, Miłosierdzia Bożego w Warszawie, Świątyni Opatrzności Bożej czy św. Katarzyny na Służewie i cieszą się dużą popularnością. Co sprawia, że ten maronicki mnich, żyjący w XIX w., przyciąga do Boga ludzi z całego świata?

– Żyjemy w świecie, który ciągle gdzieś goni i pędzi, a św. Szarbel swoim przykładem pokazuje, że jest możliwość zatrzymania się i skupienia tylko na rozmowie z Bogiem – podkreśla ks. Piotr Kodym, wikariusz parafii św. Katarzyny.

„Wyskakuje z lodówki”

– To, co sam zrobił, zamykając się w pustelni i żyjąc w niej ponad 20 lat, jest dla nas wzorem tego, jak ważne jest znalezienie czasu dla siebie i Boga, także w wymiarze zwykłego odpoczynku. Czasami nie tylko można, ale nawet trzeba zatrzymać się i złapać głębszy, duchowy oddech – zaznacza ks. Kodym.

Inicjatorem powstania wspólnoty modlitewnej św. Szarbela w parafii św. Katarzyny był Wojciech Modest Amaro, znany m.in. z programów telewizyjnych polski kucharz i restaurator. Jak sam z uśmiechem mówi w kulinarnym slangu, św. Szarbel przez swoją intensywną obecność i duchową siłę przebicia jest świętym „wyskakującym z lodówki”.

– Jest dla mnie absolutnym Jamesem Bondem świętych, który załatwia wszystko. Nie ma problemu czy bardziej lub mniej trudnej sprawy, których nie pomógłby rozwiązać – przyznaje w rozmowie z Niedzielą i dodaje, że trudno mu wyliczyć wszystkie „przypadki” szarbelowych interwencji w życiu jego rodziny. Jednym z najbardziej osobistych było przyjście na świat drugiego syna państwa Amaro – Gabriela, który urodził się dokładnie w liturgiczne wspomnienie św. Szarbela – 28 lipca.

– Wówczas wiedzieliśmy już, że na drugie imię nasz syn będzie miał właśnie Szarbel, przed którego relikwiami w czasie porodu modliło się wiele osób – wspomina W. Amaro.

Reklama

Spotkania modlitewne ze św. Szarbelem w parafii św. Katarzyny odbywają się w ostatnie środy miesiąca. Najpierw o godz. 18.00 odprawiana jest Eucharystia we wszystkich intencjach, które są zanoszone do Boga za wstawiennictwem świętego. Później jest nabożeństwo z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, modlitwa różańcowa i litania do św. Szarbela.

Kiedy Bóg mówi

– Jezus przez św. Szarbela daje światło i natchnienie dla wszystkich wierzących. Wskazuje, że spotkać Go można przede wszystkim w ciszy i na adoracji Najświętszego Sakramentu – zaznacza W. Amaro i dodaje, że wsłuchanie się w hałasie świata bezpośrednio w głos Boga to recepta na problemy, z którymi się zmagamy i skuteczna pomoc w zgodnym z wolą Boga ich rozwiązaniu.

– Ważne, żeby w ciągu tygodnia znaleźć czas choćby na krótką adorację Jezusa Eucharystycznego. To przyniesie konkretne owoce w naszym życiu – zachęca popularyzator kultu św. Szarbela.

2022-07-19 14:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strzegom. Święty Bogiem upojony

[ TEMATY ]

relikwie

Strzegom

św. Szarbel

Krystyna Smerd

Uroczyste wprowadzenie relikwii św. Szarbela

Uroczyste wprowadzenie relikwii św. Szarbela

Libański mnich, pustelnik i asceta, który pomógł już rzeszom potrzebujących, od teraz będzie odbierać cześć w Strzegomiu.

W asyście rycerzy polskiej komandorii Zakonu Templariuszy w ostatnią niedzielę lipca bp Adam Bałabuch dokonał, uroczystego wniesienia do strzegomskiej bazyliki relikwii św. Szarbela Makhloufa z Libanu.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Poniedziałek, 6 lutego 2023. Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Chcemy być traktowani z miłością

2023-02-07 17:17

[ TEMATY ]

młodzież

II Synod Młodych

młody Kościół

list młodych do księży

Katarzyna Krawcewicz

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

Owocem II Synodu Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest list młodzieży do księży. Został on rozesłany do wszystkich kapłanów pracujących na naszym terenie. Czego pragnie młody Kościół, a co go boli? Co młodzież kocha w Kościele? Zachęcamy do zapoznania się z trzecią częścią listu.

„Kolejny problem to brak dbałości co do celebrowania Eucharystii czy podczas spowiedzi świętej. To piękne sakramenty, z których czerpiemy z wielką wdzięcznością. Jednak gdy widzimy, że kapłan ściągnął kazanie z Internetu, a ze sprawowaniem mszy ogromnie się spieszy i nie dba o przekazanie największej tajemnicy naszej wiary, czujemy się pokrzywdzeni. Chcemy piękna w Kościele, jakości, autentyczności. Brakuje nam też prawdziwej katechezy liturgicznej, chcemy wiedzieć i rozumieć, co dzieje się na liturgii, by nie wykonywać pustych znaków i nie wypowiadać słów bez pokrycia. Dodatkowo spowiedź święta, która ma nas pokrzepić, umocnić i obyć w Bożym Miłosierdziu staje się często czasem krytykowania czy wyrzucania swoich prywatnych frustracji przez księży. Sakrament pokuty i pojednania często jest dla nas trudny i gdy przychodzimy skruszeni i pokorni do konfesjonału, nie pomaga nam krzyk. Drogi Księże, w takich sytuacjach potrzeba nam dobra i opieki. Nie chodzi nam o to, by kapłani „słodzili” nam podczas spowiedzi, ale wiemy, że wszystko można powiedzieć na wiele różnych sposobów. Gdy dostrzegamy swój grzech i chcemy oddać się Bogu, chcemy być traktowani z miłością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję