Reklama

Niedziela Lubelska

Ponownie w Lublinie

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego można zobaczyć kopię Bitwy pod Grunwaldem Jana Matejki.

Niedziela lubelska 31/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Bitwa pod Grunwaldem

Paweł Wysoki

Ireneusz Rolewski na tle kopii Bitwy pod Grunwaldem

Ireneusz Rolewski na tle kopii Bitwy pod Grunwaldem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wystawę otwarto 15 lipca, dokładnie w rocznicę zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem. Obok monumentalnego dzieła pędzla Ireneusza Rolewskiego można na niej zobaczyć wiele cennych pamiątek związanych z epokowym wydarzeniem, pochodzących z biblioteki, Muzeum Narodowego w Lublinie, Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oraz sąsiadującego z WBP kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej. Dawane i współczesne publikacje, medale i numizmaty, elementy uzbrojenia czy obraz Brygidy Szwedzkiej, świętej, która przepowiedziała klęskę Krzyżaków, są cennym dopełnieniem wystawy. Można ją zwiedzać bezpłatnie do 30 września (w godzinach pracy biblioteki); w wakacje – także w soboty i niedziele.

Dzieło życia

Autorem kopii dzieła Jana Matejki jest Ireneusz Rolewski, artysta młodego pokolenia. Swoją przygodę z historią zamkniętą w działach sztuki rozpoczął bardzo wcześnie, bo reprodukcja obrazu od dzieciństwa znajdowała się w jego rodzinnym domu. Z codziennego obcowania z dziełem mistrza, połączonego z wielkim talentem i niezwykłą pracowitością, wyrosło pragnienie namalowania kopii obrazu w jego oryginalnej wielkości. Ireneusz Rolewski, absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, poświęcił na pracę 7 lat. W 2015 r. w Sali Matejkowskiej Muzeum Narodowego w Warszawie rozpoczął malowanie pięciu dolnych elementów obrazu (w odróżnieniu od oryginału, który powstał na jednym kawału płótna, kopia wykonana jest na jedenastu połączonych ze sobą częściach). Spędził tam 620 dni roboczych. Kolejne 250 dni zajęły mu prace nad tworzeniem reszty elementów obrazu. – Zacząłem pracę z nastawieniem, by dobrze wykonać jeden fragment, ten z czeskim rycerzem Janem Ziżką w smoczej zbroi. Jednak gdy od pracowników Muzeum Narodowego dowiedziałem się, że oryginał Bitwy pod Grunwaldem ze względu na uszkodzenia już nigdy może nie opuścić tego miejsca, postanowiłem, by była to całość. Cieszę się, że chociaż w ten sposób obraz będzie mógł być dalej udostępniany – powiedział p. Ireneusz podczas wernisażu. Jego olej na płótnie, wielkością zbliżony do oryginału, ma prawie 10 m szerokości i ponad 4 m wysokości. Pierwszy publiczny pokaz kopii Bitwy pod Grunwaldem miał miejsce w Skierniewicach w 2021 r.

Heroiczny czyn

Lublin i gmach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej nieprzypadkowo stały się miejscem prezentacji niezwykłej kopii. Również tytuł wystawy – „Powrót do Lublina” – wskazuje na ścisłe związki miasta z dziełem Matejki. Oryginalne płótno mistrza znalazło się w Lublinie we wrześniu 1939 r., wywiezione z warszawskiej Zachęty w celu uchronienia go przed rabunkiem i zniszczeniem przez Niemców. Bitwa pod Grunwaldem wraz z Kazaniem Skargi zostały przywiezione do budynku przy ul. Narutowicza. – 9 września 1939 r. na dziedziniec gmachu tego budynku zajechał wóz konny, na którego platformie znajdowała się 1,5-tonowa skrzynia, a w niej dwa obrazy: Bitwa pod Grunwaldem i Kazanie Skargi. Nasi poprzednicy, bibliotekarze, z narażeniem życia podjęli się zabezpieczenia i uratowania tych dzieł. To był heroiczny czyn – powiedział Tadeusz Sławecki, dyrektor WBP. Mimo że Niemcy wyznaczyli nagrodę 2 mln marek za wskazanie miejsca ukrycia obrazu, nikt go nie zdradził. Gdy po 2 latach przechowywania obrazu w bibliotece stało się to zbyt niebezpieczne, Bitwa pod Grunwaldem została ukryta na ul. Elektrycznej, gdzie bezpiecznie doczekała zakończenia wojny. W tym czasie opiekunem dzieła był Franciszek Galera. Od 15 lipca jego imię nosi skwer u zbiegu ulic Elektrycznej i Lotniczej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-07-26 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamiątki bitwy grunwaldzkiej na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bitwa pod Grunwaldem

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Według tradycji sztandar króla Władysława Jagiełły zdobił wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej a widniejące do dziś na Cudownym Obrazie srebrno-pozłacane nimby są dziękczynnym wotum króla za tą jedną z największych wiktorii oręża polskiego.

Dziś przypada 610. rocznica bitwy pod Grunwaldem. O. Melchior Królik, kustosz częstochowskiej ikony zauważa, że także śpiew Bogurodzicy, który brzmi na początku Apelu Jasnogórskiego - wieczornej modlitwy Polaków, jest na pamiątkę tego ważnego wydarzenia z 15 lipca 1410r.

CZYTAJ DALEJ

Papież: ideologia gender jest najokropniejszym zagrożeniem, ponieważ znosi różnice

2024-03-01 11:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek wyraził opinię, że ideologia gender jest "najokropniejszym zagrożeniem”, ponieważ "znosi różnice". Mówił o tym w piątek podczas audiencji dla uczestników międzynarodowego sympozjum w Watykanie pod hasłem “Mężczyzna- kobieta, podobieństwo Boga. Dla antropologii powołań”.

W czasie spotkania papież poprosił swojego współpracownika, by przeczytał jego przemówienie. Jak wyjaśnił, nadal ma problemy z głosem z powodu przeziębienia.

CZYTAJ DALEJ

Papież dostosowuje prawo Trybunału Sygnatury do reformy Kurii

2024-03-02 18:29

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Papież wydał Motu proprio Munus Tribunalis. Wprowadza ono pewne zmiany techniczno-leksykalne do norm regulujących funkcjonowanie Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, który rozstrzyga spory wynikające z aktów kościelnej władzy administracyjnej.

Papieski dokument dostosowuje i harmonizuje prawo Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej z reformą Kurii wprowadzoną przez Konstytucję Praedicate Evangelium. „Pełniąc funkcję Najwyższego Trybunału Kościoła - pisze Franciszek w przedmowie - Trybunał Sygnatury Apostolska służy najwyższemu urzędowi pasterskiemu Papieża i jego powszechnej misji w świecie. W ten sposób, rozstrzygając spory powstałe w związku z aktem kościelnej władzy administracyjnej, Najwyższy Trybunał wydaje prawomocny wyrok w sprawie decyzji wydanych przez instytucje kurialne służące Następcy Piotra i Kościołowi powszechnemu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję