Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Festiwal młodości

W Kokotku, leśnej dzielnicy Lublińca na Śląsku, zakończył się tygodniowy festiwal chrześcijański.

Niedziela sosnowiecka 31/2022, str. I

[ TEMATY ]

Festiwal Życia

Grzegorz Szpak

Wśród uczestników festiwalu panowała radosna atmosfera

Wśród uczestników festiwalu panowała radosna atmosfera

W festiwalu uczestniczyli młodzi z Polski i zagranicy. Nie zabrakło młodzieży z diecezji sosnowieckiej ze współorganizatorem przedsięwzięcia ks. Andrzejem Nackowskim.

Tegoroczna edycja Festiwalu Życia zgromadziła łącznie ponad tysiąc osób, zarówno uczestników wydarzenia, jak i wolontariuszy. Młodzi, którzy przyjechali do Kokotka, przez cały tydzień spali pod namiotami, oraz bawili się i modlili przed festiwalową sceną. W programie nie zabrakło koncertów gwiazd polskiej muzyki, tematycznych warsztatów, konferencji prowadzonych przez znanych prelegentów czy ekstremalnego przełajowego Biegu Festiwalowicza. – Treść każdej edycji jest oparta o inną postać biblijną. Do tej pory towarzyszyli nam Izraelici, prorok Eliasz, Noe i Abraham – opowiada ksiądz Andrzej. – Treścią tegorocznego festiwalu było hasło: „Ja?”, oparte o piękną, lecz pełną trudności historię Maryi. Każdy dzień skupiał się na innym aspekcie Jej życia. Codzienne Msze św., plenerowe nabożeństwa i całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu były okazją do dzielenia się doświadczeniem wiary. Nie zabrakło też prawdziwej chrześcijańskiej radości. Na naszej scenie zagrali m.in. Luxtorpeda, Roksana Węgiel, Kamil Bednarek i TAU – wymienia ks. Nackowski.

W trakcie występów artystów pojawiły się też świadectwa wiary wypowiadane przed licznie zgromadzoną pod sceną młodzieżą. Wśród znanych prelegentów był m.in. Wojciech Modest Amaro, który opowiedział o swoim nawróceniu i doświadczeniu Bożej miłości. – Czuję się bardzo naładowana duchowo. Po tym festiwalu naprawdę poczułam obecność Boga w moim życiu i dostrzegłam Go nawet w drobiazgach. Wcześniej w ogóle nie zwróciłabym na to uwagi – mówi Julia, jedna z uczestniczek spotkania. – Festiwal Życia uświadomił mi, że Pan Bóg jest wspaniałym Artystą, który nas stworzył, i że jest we wszystkim i w każdym z nas – podsumowuje.

Festiwal Życia w Kokotku jest organizowany od 2018 r. dzięki współpracy Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej z pięcioma diecezjami woj. śląskiego. W tym roku dołączyła archidiecezja wrocławska i diecezja opolska. Przyszłoroczna edycja festiwalu jest planowana w terminie 3-9 lipca 2023 r.

2022-07-26 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra: Katolik afirmuje życie

[ TEMATY ]

Festiwal Życia

Maciej Krawcewicz

Prezentacja przepisu na dobre życie według wskazań dziadków

Prezentacja przepisu na dobre życie według wskazań dziadków

Jednym z elementów tegorocznego Festiwalu Życia w Zielonej Górze był szkolny dzień kultury PRO LIFE zorganizowany 29 marca w Zespole Szkół Katolickich. – Nasi uczniowie wykonywali różne zadania, dostosowane do ich wieku, grupowo lub indywidualnie. Chodziło o afirmację życia na różnych poziomach – wyjaśnia Łucja Kulwanowska.

Jakie to zadania? Na przykład streszczenie książki, z której płynie mądrość życiowa. Młodsze dzieci zaprezentowały też plakaty wykonane techniką kolażu, ukazujące oczywiście życie i… pisały wiersze! – Bardzo ciekawym zadaniem, kilkuetapowym, było stworzenie przepisu na życie. Najpierw dzieci rozmawiały ze swoimi dziadkami i pytały, jak sprawić, żeby życie było dobre i wartościowe. Spisane odpowiedzi trafiały w ręce redaktorów, a ci przekazywali już zredagowane teksty plastykom, którzy na podstawie gotowych przepisów tworzyli plakaty – dodaje polonistka.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: życie biskupa polega na słuchaniu

2023-02-08 11:28

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Bp Adrian Galbas

Bp Adrian Galbas

Życie biskupa polega na słuchaniu – mówi arcybiskup koadiutor katowicki Adrian Galbas, uczestniczący w europejskim zgromadzeniu synodalnym w Pradze. W rozmowie z KAI zwraca uwagę, że na tym spotkaniu wybrzmiewa wiele napięć, co znaczy, że nie jest ono teatralne.

KAI: Jak Ksiądz Arcybiskup ocenia dotychczasowy przebieg europejskiego zgromadzenia synodalnego w Pradze?

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie synodalne w Pradze: apel o przejrzystość języka i terminologii synodalnej

2023-02-08 17:38

Grzegorz Gałązka

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły trzeciego pytania zadanego w watykańskim dokumencie na etap kontynentalny, a dotyczącego tematów, jakimi powinni się zająć zgromadzenie Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie. Wysłuchano także relacji z prac grup roboczych z udziałem 390 delegatów, którzy brali udział w zgromadzeniu online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję