Reklama

Niedziela w Warszawie

Pielgrzymka otwartych serc

O duchowości wędrówki, braterskiej wspólnocie i tym, co tak naprawdę liczy się w pielgrzymowaniu z o. Mariuszem Lorencem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Niedziela warszawska 31/2022, str. I-II

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Archiwum o. ML

O. Mariusz Lorenc, paulin

O. Mariusz Lorenc, paulin

Łukasz Krzysztofka: Rozpoczyna się sierpień – w Polsce szczególny miesiąc pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Czy istnieje coś takiego jak duchowość wędrówki?

O. Mariusz Lorenc: Tak, dlatego że motyw drogi jest ciągle obecny w człowieku. Nieustannie skądś wychodzimy, dokądś zmierzamy, całe nasze życie jest wędrowaniem. Droga człowieka zawsze ubogaca, uszlachetnia dlatego, że za każdym razem jest inna. Całe życie jest drogą, a przez to także rozwojem.

Ale czy zawsze musi to wiązać się ze stricte fizycznym przemieszczaniem się?

Nie. Myślę, że gdyby chodziło tylko o fizyczne przemieszczanie się, to byłoby to pojęcie bardzo zubożone. Mówilibyśmy tylko o pęcherzach, zmęczonych nogach, o jakichś dolegliwościach fizycznych. Natomiast to, co w ogóle w drodze jest najważniejsze i dlaczego ludzie podejmują trud wędrówki – to przede wszystkim po to, żeby odnawiać ducha.

Nie wszyscy mogą wyruszyć na pielgrzymi szlak, ale każdy może zostać pielgrzymem duchowym. Dlaczego warto?

Po to, żeby włączyć się w wielką pielgrzymkową rodzinę i stanowić pewnego rodzaju zaplecze dla pątników, którzy mogą pielgrzymować. Taka też jest jedna z idei duchowego pielgrzymowania. Ponieważ nie wszyscy mogą iść, to chcemy stworzyć im taką przestrzeń w naszych świątyniach do tego, żeby wszystko, co możliwe z tej pielgrzymki otrzymać.

Co więc daje duchowe pielgrzymowanie?

Łączność z pielgrzymami i głębokie przeżycie duchowe. Czujemy się częścią wspólnoty, czujemy się potrzebni. Nie możemy często iść, bo praca, wiek, zmęczenie, brak zdrowia. A św. Jan Paweł II na przykład dla ludzi chorych powtarzał: Nie mówcie, że jesteście niepotrzebni, bo jesteście bardzo potrzebni, ponieważ modlicie się za mnie, za Kościół i innych.

Jak będzie przebiegało w tym roku duchowe pielgrzymowanie na Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej?

Rozpoczynamy tego samego dnia, kiedy wyrusza pielgrzymka – 6 sierpnia. Będziemy się spotykać w kościele przy Długiej 3 o godz. 17.00. Najpierw będzie specjalne nabożeństwo, rodzaj nowenny, podczas której będziemy wyczytywać intencje, które duchowi pielgrzymi przyniosą. Będzie wystawiony Najświętszy Sakrament. A potem oczywiście szczyt całego duchowego pielgrzymowania, czyli Eucharystia. Ona będzie rozszerzona o myśli związane także z konferencjami, które będą głoszone podczas pielgrzymki.

Reklama

Hasłem pielgrzymki w tym roku są słowa „Stworzył i posłał ich”. Czego będą dotyczyły pielgrzymkowe rozważania?

Będzie mowa o małżeństwie – o mężczyźnie i niewieście, o tym, jaką stanowią wspólnotę. Główne konferencje na pielgrzymkę przygotowała pani Danuta Piekarz z Krakowa. One mówią o tym, że człowiek w samym swoim istnieniu był wielkim marzeniem Boga i że jesteśmy stworzeni na Jego obraz – jako mężczyzna i kobieta, że potrzebujemy do tego życia właśnie obecności Boga. Więc przez poszczególne dni będziemy przechodzić jakby etapami – „Od marzenia Boga” aż do „Spełnionego marzenia” z podkreśleniem, że Maryja jest Bożym Arcydziełem i to, co najlepsze w człowieku, ogniskuje się w Matce Najświętszej. Ale będzie też o tajemnicy grzechu, miłości zranionej i zwycięskiej, o nowym stworzeniu i powołaniu.

Co zrobić, żeby się dobrze przygotować do pielgrzymowania duchowego?

Przypominajmy sobie intencje, po co i dla kogo to wszystko jest, co chcemy osiągnąć, komu ofiarować. Czy chcemy uwielbić Pana Boga, czy za coś podziękować. Proponujemy już odejście od wszystkich rzeczy, które daje nam świat. Takie powolne wyciszanie serca, może ograniczenie różnego rodzaju aktywności, szczególnie medialnej, żeby troszeczkę się wyciszać, uciekać z tego wszystkiego. Trudno jest wejść w pielgrzymkę duchową tak wprost z biegu, ze świata, więc zachęcam, aby zrobić troszeczkę wstępu. Tym, co najważniejsze, jest przede wszystkim modlitwa.

Reklama

Wiele osób doświadczyło na pielgrzymim szlaku swoistego dotknięcia łaski Boga i przemiany swojego życia. Czy również podczas pielgrzymowania duchowego jest możliwe takie doświadczenie?

Jak najbardziej. W porównaniu do fizycznego pielgrzymowania to stacjonarne, duchowe pielgrzymowanie będzie się charakteryzowało tym, że będzie dużo osób starszych. Przeżywają oni czasem już różnego rodzaju duchowe zniechęcenie, poczucie, że może już nie są potrzebni albo czują się jakoś szczególnie wyeksploatowani. Pojawiają się pytania: co jeszcze możemy dać, co z siebie ofiarować? Czy ja mogę jeszcze zmienić w jakiś sposób swoje życie? Przypomina mi się tekst biblijny, spotkanie Nikodema z Jezusem, który mówi: „Trzeba się stać jak dziecko”. Nie ma znaczenia wiek. To tylko jakaś liczba. A tutaj liczy się duch. Można mimo wieku ożywiać nieustannie swoją wiarę, rozwijać ją, pogłębiać wartości, ciągle czegoś się uczyć i do tego chcemy duchowych pielgrzymów zachęcać.

Jakie intencje będą towarzyszyły w tym roku pielgrzymom?

Przede wszystkim chcemy się modlić o pokój w ludzkich sercach. Ale także oczywiście o pokój na Ukrainie i na świecie. Będziemy modlić się też za Ojczyznę, za ludzi, którym z jednej strony jest bardzo blisko do Boga i wyznają te wartości co my, akceptują wszystko, co jest związane z religią. Ale także chcemy modlić za tych, którym trochę z nami nie po drodze. Ich mamy szczególnie w sercach. Będziemy polecać także intencje związane z ochroną życia – nie tylko życia poczętego, ale także godnością ludzi starszych i wszelkich przejawów życia.

Jak można dołączyć do paulińskiej pielgrzymki duchowej?

Zapisy będą prowadzone w Warszawie przy ul. Długiej 3 w kościele Ducha Świętego w dniach od 1 do 6 sierpnia, a także internetowo do 1 sierpnia pod adresem e-mail: zapisywpp@gmail.com. Pielgrzymi duchowi będą mogli odebrać pakiet pielgrzyma (znaczek i książeczkę) w dniach 1-6 sierpnia w dolnym kościele.

2022-07-26 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nauczyciele u Mamy

Niedziela wrocławska 41/2021, str. III

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nauczyciele

pielgrzymowanie

Grzegorz Kryszczuk/Niedziela

Czas pielgrzymki to nie tylko wspólna modlitwa, ale też dobra integracja zespołu

Czas pielgrzymki to nie tylko wspólna modlitwa, ale też dobra integracja zespołu

Nauczyciele i pracownicy przedszkola Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety we Wrocławiu pielgrzymowali na Jasną Górę.

W jednodniowym wyjeździe uczestniczyło ponad trzydzieści osób. Główną intencją pielgrzymki było zawierzenie Maryi kolejnych dni i tygodni pracy w przedszkolu. Podczas wspólnej Eucharystii pielgrzymi pamiętali w swojej modlitwie o wszystkich nauczycielach pracujących na terenie archidiecezji wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: brutalny atak na kościoły, nie żyje kościelny, 4 osoby ranne

2023-01-26 17:19

[ TEMATY ]

Kościół

Hiszpania

terror

PAP/A. CARRASCO RAGEL

Hiszpańska minister transportu, Raquel Sanchez upamiętnia minutą ciszy ofiary ataku nożem w Algeciras.

Hiszpańska minister transportu, Raquel Sanchez upamiętnia minutą ciszy ofiary ataku nożem w Algeciras.

W miejscowości Algeciras na południu Hiszpanii doszło wczoraj wieczorem do brutalnego ataku w dwóch kościołach. Jedna osoba nie żyje, cztery są ranne, w tym 74-letni salezjanin. Sprawcą jest Marokańczyk, którego zatrzymała policja. Wszystko wskazuje na to, że chodzi tu o atak terrorystyczny.

Około godz. 19.30 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza wtargnął z maczetą do kościoła św. Izydora, w którym trwała Msza św. Z okrzykiem „Allah jest wielki” ruszył w stronę ołtarza niszcząc po drodze obrazy i inne przedmioty. Maczetą ciężko zranił w szyję ks. Antoniego Rodrígueza. 74-letni salezjanin przeżył tylko dzięki natychmiastowej pomocy. Jego stan jest poważny, ale stabilny.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: ksiądz-didżej bije rekordy popularności w internecie

2023-01-26 21:18

Portugalski ksiądz Guilherme Peixoto bije rekordy popularności w internecie dzięki swojej aktywności muzycznej. Posługujący w diecezji Viana do Castelo duszpasterz zdobywa popularność głównie dzięki swojemu zaangażowaniu w prowadzenie zabaw muzycznych, podczas których jest didżejem. Utwory muzyczne przeplata on przesłaniem świętych i błogosławionych.

Pod koniec stycznia ks. Guilherme zdecydował się pojawić ze swoimi nagraniami w sieci TikTok, gdzie szybko zdobył dużą popularność. W ciągu zaledwie dwóch dni jego konto w tej sieci społecznościowej odwiedziły 3 mln internautów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję