Reklama

Święci i błogosławieni

Uczeń Serca Jezusa

Ten święty był szczególnym czcicielem Serca Jezusa i Serca Maryi.

Niedziela Ogólnopolska 33/2022, str. 18

[ TEMATY ]

święci

foromariano.es

Św. Jan Eudes

Św. Jan Eudes

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Droga świętości, którą on sam podążał i którą ukazywał swoim uczniom, była oparta na niezachwianej ufności w miłość objawioną przez Boga ludzkości w kapłańskim Sercu Chrystusa i w macierzyńskim Sercu Maryi. (...) Chciał zwrócić uwagę ludzi – a przede wszystkim przyszłych kapłanów – na serce, ukazując kapłańskie Serce Chrystusa i macierzyńskie Serce Maryi” – powiedział o św. Janie Eudesie papież Benedykt XVI.

Po ukończeniu szkoły podstawowej przyszły święty wstąpił do kolegium jezuickiego w Caen. W 1623 r. został przyjęty do Oratorium Jezusa przez jego założyciela kard. Piotra de Bérulle’a. W 1625 r. przyjął święcenia kapłańskie, następnie jako wędrowny kaznodzieja przez 44 lata (1632-76) głosił rekolekcje, misje, słowo Boże. W 1643 r. założył własne zgromadzenie misyjne (eudystów). Rozpowszechniał obrazy i obrazki Najświętszych Serc oraz modlitwy i pobożne wezwania.

W 1650 r. Jan Eudes założył Bractwo Serc Jezusa i Maryi. W Coutance wystawił pierwszy kościół ku czci Najświętszych Serc. W traktacie O Najświętszym Sercu Jezusa napisał: „[On] Chce zatem, aby wszystko, co jest w Nim, żyło i panowało w tobie: Jego duch w twoim duchu, Jego serce w twoim sercu, wszystkie władze Jego duszy we wszystkich władzach twojej duszy, i aby w ten sposób spełniały się w tobie słowa: «Chwalcie i noście Boga w waszym ciele» oraz: «Życie Jezusa niech objawia się w was»”.

Św. Jan Eudes ur. 14 listopada 1601 r. w Ry (Normandia) zm.19 sierpnia 1680 r. w Caen

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-08-09 12:38

Oceń: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty z ludzkiej strony

Diabeł ucieka przed prawdziwą radością – zwykł mawiać św. Filip Neri.

Gdy poznajemy krążące o nim anegdoty, z których bije poczucie humoru, możemy śmiało stwierdzić, że był on „najweselszym ze świętych”.
CZYTAJ DALEJ

Najstarszy biskup w Polsce obchodzi 99. urodziny

2026-01-31 14:47

[ TEMATY ]

Bp Julian Wojtkowski

Archidiecezja Warmińska

Bp Julian Wojtkowski

Bp Julian Wojtkowski

„Te 99 lat pozostawia niezwykłe świadectwo Bożego działania w życiu tak wielu pokoleń, które miały szczęście spotkania z księdzem biskupem. Trzeba Bogu za ten dar dziękować” - powiedział abp Józef Górzyński podczas Mszy św. sprawowanej w intencji bp. Juliana Wojtkowskiego. Duchowny obchodzi 99. rocznicę urodzin i od lat pozostaje ważnym świadkiem historii oraz życia Kościoła na Warmii.

Uroczysta Msza św. w intencji jubilata została odprawiona w Konwikcie Kapłanów Warmińskich w Olsztynie. Przewodniczył jej abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. W homilii podkreślił, że 99 lat życia bp. Juliana Wojtkowskiego jest „niezwykłym świadectwem Bożego działania”, które dotknęło wielu pokoleń duchownych i wiernych. Te słowa metropolita warmiński powtórzył, dziękując Bogu za dar długiego życia jubilata i jego nieustanne świadectwo w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Mołdawia bez prądu - braki m.in. w większości dzielnic stolicy, Kiszyniowa

2026-01-31 14:03

[ TEMATY ]

Mołdawia

Agata Kowalska

Kiszyniów - stolica Mołdawii

Kiszyniów - stolica Mołdawii

System elektroenergetyczny Mołdawii doznał w sobotę poważnych zakłóceń z powodu problemów z siecią w sąsiedniej Ukrainie – podało ministerstwo energetyki na Telegramie. Prądu brak m.in. w większości dzielnic mołdawskiej stolicy, Kiszyniowa.

Resort podał w oświadczeniu, że zakłócenia w pracy sieci elektroenergetycznej Ukrainy spowodowały spadek napięcia w jednej z sieci Mołdawii. Jednocześnie podkreślił, że w części miejscowości już przywrócono dostawy prądu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję