Reklama

Niedziela Podlaska

Doświadczyć wspólnoty

Katedra w Drohiczynie stała się szczególnym miejscem dla uczestników wszystkich rekolekcji oazowych, które odbywały się na terenie diecezji drohiczyńskiej.

Niedziela podlaska 33/2022, str. I

[ TEMATY ]

Rekolekcje oazowe

Ks. Michał Sawicki

Eucharystia sprawowana przez moderatorów oaz pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka

Eucharystia sprawowana przez moderatorów oaz pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka

Pięć grup – z Bielska Podlaskiego, Ostrożan, Kamionny, Serpelic oraz Drohiczyna przybyło ze swoimi księżmi moderatorami i animatorami, by razem z bp. Piotrem Sawczukiem przeżywać oazowy dzień wspólnoty.

To szczególne wydarzenie wypada zawsze w programie oazy 13. dnia – gdy uczestnicy przeżywają tajemnicę zesłania Ducha Świętego. Oazowicze z najbliższej okolicy gromadzą się razem, aby poczuć ducha wspólnoty i dzielić się radością przeżywanego czasu. Nie inaczej było również w ostatni czwartek lipca. Młodzieżowe grupy Oaz Nowej Drogi I i II stopnia, Nowego Życia I i II stopnia pochodzące z naszej diecezji miały okazję poznać Oazę Rodzin I stopnia z archidiecezji lubelskiej, która swoją wakacyjną formację przeżywa w Serpelicach. Całość programu rozpoczęło zawiązanie wspólnoty i prezentacja poszczególnych oaz. Składały się na nie meldunek, przedstawienie proporca oraz zaśpiewanie piosenki oazy. Po prezentacji można było usłyszeć świadectwa uczestników. Przez całość spotkania przeplatały się radosne śpiewy modlitw i tańce. Można było zobaczyć i doświadczyć radości żywej tkanki Kościoła.

Najważniejszym punktem spotkania była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka, pasterza diecezji drohiczyńskiej, który skierował do zebranych słowo Boże. Ukazał w nim wielkość doświadczenia Pięćdziesiątnicy w życiu Kościoła i wskazywał na postać św. Pawła, którego barwne życie i inspirująca działalność apostolska była pełna Bożego Ducha. Mszę św. koncelebrowało kilku kapłanów. Wspólnoty oazowe żywo zaangażowały się w celebrację Eucharystii. W darach ofiarnych przedstawiciele nieśli świece oazy i chleby, którymi potem dzielono się w trakcie wspólnej agapy. Ta przygotowana została w ogrodach seminaryjnych, gdzie wspólnie uczestnicy posilili się smacznym bigosem. Był to czas dzielenia się radością i swoją obecnością.

Następnie rozpoczął się ostatni punkt dnia wspólnoty – Godzina Odpowiedzialności i Misji. W trakcie tego nabożeństwa uczestnicy wysłuchali słowa Bożego i świadectw oraz podpisali Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, aby przez abstynencję niewielu zawalczyć o trzeźwość wszystkich. W wymownym geście nieśli swoje zobowiązania – otoczeni modlitwą wstawienniczą członków KWC przy śpiewie piosenki Serce wielkie nam daj. Tym samym powiększyło się grono świadomych chrześcijan, pragnących walczyć o wyzwolenie swoich braci i sióstr dotkniętych zniewoleniami i używkami. Po tym wspólnota rozwiązała się i każdy wrócił do swoich miejscowości, by dokończyć formację rekolekcji.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg fundamentem życia

Niedziela przemyska 36/2022, str. VI

[ TEMATY ]

KSM

Rekolekcje oazowe

Archiwum KSM

Rekolekcje były czasem szczególnego doświadczenia bliskości Boga

Rekolekcje były czasem szczególnego doświadczenia bliskości Boga

Wakacyjne turnusy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej to przede wszystkim spotkania z Bogiem.

Wakacje to niepowtarzalny czas. To nie tylko odpoczynek od szkolnych obowiązków i zajęć, ale także czas wypełniony podróżami, wyjazdami, szansą zdobycia nowych doświadczeń, nawiązania nowych przyjaźni, a także wprowadzenia ważnych zmian w młodzieńczym życiu.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję