Reklama

Niedziela Lubelska

Radość spotkania

Parafia Maryi Matki Bożej w Jawidzu-Rokitnie przeżywała wizytację kanoniczną, którą przeprowadził abp Stanisław Budzik.

Niedziela lubelska 34/2022, str. V

[ TEMATY ]

Wizytacja kanoniczna

Grzegorz Jacek Pelica

Powitanie abp. Stanisława Budzika przez parafian

Powitanie abp. Stanisława Budzika przez parafian

W niedzielę 7 sierpnia metropolita lubelski wysłuchał sprawozdania proboszcza ks. Stanisława Kryszczuka, spotkał się z radą parafialną i przedstawicielami grup modlitewnych i formacyjno-duszpasterskich oraz udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży. Ksiądz arcybiskup wygłosił homilie i komentarze liturgiczno-duszpasterskie podczas trzech Mszy św., zapoznał się także w bezpośrednich rozmowach z troskami i radościami wiernych. Posługiwał w konfesjonale i nawiedził cmentarz parafialny. Na spotkaniach z pasterzem byli obecni przedstawiciele: kółek różańcowych (jedenastu po dwadzieścia osób), Bractwa Trójcy Przenajświętszej (czternaście osób), Legionu Maryi (osiem osób czynnych, dwanaście wspierających), grupy biblijnej oraz ministranci i lektorzy. Parafia liczy ponad 2 tys. mieszkańców; powstała w 1988 r.

W oczekiwaniu

Pierwszą homilię abp Budzik poświęcił nadziei powtórnego przyjścia Chrystusa: – Przemija bowiem postać tego świata... Doświadczamy tego w naszym kruchym i zagrożonym życiu; jesteśmy poruszeni wypadkiem polskich pielgrzymów w Chorwacji. Ewangelia zachęca nas, abyśmy podobnie jak ludzie oczekujący na swego pana, który powróci z uczty weselnej, byli gotowi na jego przyjście. Ludzie, którzy na nic nie czekają, tracą sens swojego życia, motyw działania. Nie podając daty oczekiwanego przyjścia w chwale, Chrystus chce, aby wszystkie pokolenia trwały w gotowości na spotkanie z Nim. Na co oczekujesz? Jaki jest najgłębszy fundament twojej nadziei? Czy nie dajesz się uśpić przez natrętną reklamę tego świata, który łudzi nas tym, co nietrwałe i przemijające?

Jak podkreślił ksiądz arcybiskup, nasze życie jest powołaniem, posłannictwem i służbą.

Twórcze czuwanie

Reklama

Tematem kolejnej homilii była niewyobrażalność nagrody dla czuwających, gdy Pan Bóg przepasze się i będzie usługiwał. – Pan Bóg na usługach stworzenia? Wielka i zaskakująca obietnica! To niesłychane „postawienie na głowie” wszystkich obowiązujących dotąd reguł. „Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało”, co Bóg przygotował tym, którzy Go miłują w człowieku. Czuwajmy i niech nasze czuwanie będzie twórcze! Nie możemy pozostawić ziemi mocom ciemności i zła; odgrodzić się murem. Musimy ją przemieniać i kształtować – nauczał pasterz. Podczas adoracji patronalnego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Rokitnie powiedział: – Uczyńcie, co wam mówi Syn, przyobleczcie wiarę w czyn! Wierzyć wzorem Maryi to znaczy przekraczać granice własnej niemocy. Codziennie odpowiadać na słowo Jezusa, zarzucać sieć na głębię, mimo że dotąd trudziliśmy się nadaremnie. Przemieniać wodę naszej codzienności i szarzyzny w wino radości i święta. Trwać przy Bogu w godzinie krzyżowej próby cierpienia.

Wieczernik bierzmowania

Zwracając się do młodzieży, ksiądz arcybiskup przypomniał działanie Ducha Świętego. – Duch Święty wtargnął jak wicher do Wieczernika, otworzył na oścież drzwi i wyprowadził Apostołów na zewnątrz. Tak umocnieni poszli na cały świat. Kiedy ogień Ducha płonie w człowieku, zaczyna topnieć to, co skamieniałe; co ciemne, zaczyna świecić, zimne zaczyna grzać i promieniować. Duch Święty przezwycięża różnice pomiędzy przedstawicielami różnych kultur. Przez dar języków ludzie zaczynają się rozumieć – powiedział abp Budzik. – Pamiętajcie, że bez waszej współpracy dary Ducha Świętego się nie rozwiną. Nie rozwinie się w was kwiat życia Bożego, nie wyda owoców. Podejmijcie więc wielkie zadanie współpracy z łaską Ducha Świętego! – zaapelował do młodych.

Więcej na www.lubin.niedziela.pl

2022-08-16 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wizytacja kanoniczna w par. Św. Jerzego w Dzierżoniowie

[ TEMATY ]

Dzierżoniów

Wizytacja kanoniczna

bp Adam Bałabuch

Stanisław Bałabuch

Siostry salezjanki od wielu lat w lokalnym środowisku wychowują dzieci i młodzież

Siostry salezjanki od wielu lat w lokalnym środowisku wychowują dzieci i młodzież

O łasce przebaczenia w sakramencie spowiedzi mówił bp Adam Bałabuch w parafii Św. Jerzego podczas Mszy św. wieńczącej wizytację kanoniczną.

Spotkanie z biskupem podczas wizytacji, jest zawsze okazją do podsumowań działań duszpasterskich i gospodarczych w parafii. Dlatego miejscowy proboszcz ks. kan. Józef Błauciak, po liturgicznym powitaniu bp Adama w kościele parafialnym 24 kwietnia, w jego obecności, zdał sprawozdanie obejmujące ostatnie pięć lat z życia wspólnoty parafialnej. Dopełnieniem relacji z życia parafii były cenne spotkania zarówno z kapłanami, jak i siostrami zakonnymi, które służą miejscowej społeczności zgodnie ze swoim charyzmatem. Siostry elżbietanki posługują przy chorych, natomiast siostry salezjanki zajmują się wychowywaniem dzieci i młodzieży. Bp Bałabuch odwiedził także kościół pomocniczy Zmartwychwstania Pańskiego mieszczący się na cmentarzu parafialnym, modląc się przy mogile ś.p. ks. prał. Sylwestra Irli († 2014) – poprzedniego proboszcza parafii.

CZYTAJ DALEJ

Dziennikarze bronią Jana Pawła II - specjalny dodatek

2023-01-25 13:54

redakcja

"Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę" – bezpłatny dodatek specjalny już w tym tygodniu ukaże się jednocześnie w trzech tygodnikach katolickich: "Niedzieli", „Gościu Niedzielnym” oraz „Idziemy”.

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Ważna rocznica

2023-01-26 19:15

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Jacek Zimniak

80. rocznica śmierci

pierwszy biskup pomocniczy

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

80. rocznica śmierci pierwszego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Antoniego Jacka Zimniaka.

– Dziękujemy dzisiaj Bogu za tego gorliwego, mądrego i niezłomnego biskupa Antoniego Jacka Zimniaka, który w bardzo trudnych czasach okrutnej II wojny światowej pełnił posługę w naszej diecezji – mówił na początku Mszy św. w jego intencji bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej 26 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektoralnym św. Rocha i św. Sebastiana na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję