Reklama

Niedziela Kielecka

U Matki łaskami i cudami słynącej

27 sierpnia 1972 r. prymas kard. Stefan Wyszyński dokonał uroczystej koronacji otoczonego żywym kultem obrazu Matki Bożej, który słynie łaskami od ponad trzech wieków. Złoty jubileusz obchodzony jest dokładnie – co do dnia – 50 lat później pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego.

Niedziela kielecka 35/2022, str. I

[ TEMATY ]

rocznica koronacji

T.D.

Koronację sprzed 50 lat upamiętniono na zdjęciach

Koronację sprzed 50 lat upamiętniono na zdjęciach

Tegoroczna uroczystość jubileuszowa 27 sierpnia została połączona z setną rocznicą przeniesienia cudownego obrazu Matki Bożej Różańcowej z kościoła drewnianego do nowej neogotyckiej świątyni oraz z diecezjalnym dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Rękami Prymasa Tysiąclecia

50 lat temu w upalną niedzielę odbyła się centralna uroczystość koronacyjna z udziełem ok. 40 tys. wiernych, której przewodniczył kard. Karol Wojtyła, homilię wygłosił kard. Stefan Wyszyński. Obecny był także nuncjusz apostolski z Madrytu abp Luigi Dadaglio i biskupi: Jan Jaroszewicz, Jan Gurda i Edward Materski oraz 19 polskich biskupów, ze znamienitym rodakiem ze Smardzowic ks. inf. Władysławem Padaczem, kapelanem prymasa. Tak dostojny orszak zjawia się w Smardzowicach raz na kilkaset lat.

Aktu koronacyjnego dokonał prymas, który poświęcił korony i przytwierdził je do obrazu. Do Komunii św. przystąpiły rzesze wiernych. Przed błogosławieństwem krótko przemówił kard. Wojtyła. Błogosławieństwa udzielili wszyscy księża biskupi. Proboszczem smardzowickiej parafii był wtedy ks. kan. Michał Samborski.

Koronacja wizerunku oraz nadanie kościołowi rangi sanktuarium maryjnego skłoniło ks. kan. Piotra Bugaja do podjęcia starań o zmianę patronki parafii, na co zezwolił prymas Józef Glemp (dekretem z 24 września 1982 r.).

W 1984 r. korony zostały skradzione. Po 2 latach bp Stanisław Szymecki podjął decyzję o rekoronacji, która odbyła się w październiku 1986 r. Na miesiąc przed wydarzeniem korony zostały odnalezione, choć we fragmentach.

Solennie przygotowani

Ks. dr Zdzisław Sideł, proboszcz parafii, informuje o podjętych przygotowaniach do jubileuszu. Służyły temu rozważania tajemnic różańcowych z życia Jezusa i Maryi w pierwsze soboty miesiąca, rekolekcje wielkopostne poświęcone Maryjnej tematyce, a 3 maja rozpoczęła się w parafii peregrynacja kopii Cudownego Obrazu MB Różańcowej i różańca – pamiątki beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Rodziny, które przyjmowały wizerunek Maryi do swego domu, były zapraszane co tydzień w sobotę na wspólną Eucharystię dziękczynną do sanktuarium. Natomiast 22 maja miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego pod przewodnictwem abp. Henryka Jagodzińskiego.

Reklama

– Ponadto od lutego br. zostało otwarte Biuro Złotego Jubileuszu, które zajmuje się zbieraniem pamiątek i wspomnień dotyczących koronacji Cudownego Obrazu Pani Smardzowickiej, a także świadectw o łaskach otrzymanych za Jej wstawiennictwem – wyjaśnia ks. Proboszcz.

7 sierpnia odbyła się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Janusza Mastalskiego z pątnikami z Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej z Wawelu na Jasną Górę. Ostatni etap przygotowań to misje parafialne w dniach 21-28 sierpnia przeżywane pod hasłem: „Z Maryją – z Gwiazdą Nowej Ewangelizacji”, prowadzone przez ks. prof. Stanisława Dyka i Katolickie Stowarzyszenie w Służbie Nowej Ewangelizacji „Koinonia św. Pawła”. Parafia zrealizowała także wiele inicjatyw materialnych, podkreślających rangę jubileuszu.

– Na uwagę zasługuje papieskie błogosławieństwo w dniu jubileuszu i odpust zupełny dla pielgrzymów nawiedzających sanktuarium Matki Bożej Pani Smardzowickiej od 3 maja do 31 października 2023 r. – dodaje ks. Sideł.

Bogate obchody

W ramach samej uroczystości zaplanowano: program słowno-muzyczny o bł. Stefanie Wyszyńskim, świadectwa o łaskach otrzymanych przez wstawiennictwo Matki Bożej Różańcowej, modlitwę do Pani Smardzowickiej i Różaniec z bł. Prymasem Tysiąclecia, koncert maryjny Orkiestry Reprezentacyjnej z Cianowic i Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a na zakończenie piknik rodzinny.

Najważniejszy punkt to uroczysta Eucharystia koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, z poświęceniem nowej nastawy głównego neogotyckiego ołtarza.

Po uroczystościach w planie jest dziękczynna parafialna pielgrzymka do grobu bł. Stefana Wyszyńskiego.

„I tak myślę tutaj, w Smardzowicach, gdzie razem z Metropolitą Krakowskim i waszym Arcypasterzem koronowaliśmy wasz umiłowany obraz Matki Pocieszenia. Widocznie Ojciec Niebieski chciał, aby były takie miejsca, gdzie człowiek może znaleźć pociechę i pomoc kogoś, kto go zrozumie. Dobry Bóg chciał, aby Maryja była początkiem lepszego świata”.
Bł. kard. Stefan Wyszyński
Smardzowice, 27 sierpnia 1972 r.

2022-08-23 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To było szczególne wydarzenie

Niedziela małopolska 36/2022, str. IV

[ TEMATY ]

rocznica koronacji

Archiwum parafii

W niedzielę 11 września Mszy św. o godz. 11 będzie przewodniczył bp Andrzej Jeż

W niedzielę 11 września Mszy św. o godz. 11 będzie przewodniczył bp Andrzej Jeż

Każda rocznica koronacji stwarza okazję, aby przypomnieć, że mamy w niebie Matkę, która się za nami wstawia – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. Roman Majoch.

Maria Fortuna-Sudor: Księże Kustoszu, czym jest koronacja obrazu?

Ks. Roman Majoch: Koronacja jest ściśle związana z udokumentowanym i potwierdzonym kultem, z uproszonymi łaskami. Tylko wtedy można jej dokonać. To z jednej strony akt wiary, a równocześnie wyrażenie wdzięczności za ogrom łask, które przed danym wizerunkiem zostały wyproszone. Według mnie potwierdzeniem, że sanktuarium żyje, są pielgrzymi, a koronacja jest poświadczeniem tego, co oni mówią i czym żyją.

CZYTAJ DALEJ

Turcja/ KG PSP: pierwszy uratowany człowiek przez polskich strażaków

2023-02-07 15:46

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/NECATI SAVAS

Polscy strażacy wspólnie z tureckimi ratownikami wydobyli z gruzowiska w Besni żywego mężczyznę. To pierwszy uratowany człowiek przez naszych ludzi - poinformował komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland, która we wtorek dotarła do tureckiego miasta Besni, po południu rozpoczęła poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami po trzęsieniu ziemi. Nadal trwa rozpoznanie, ale do akcji ruszyły już pierwsze zespoły ratownicze.

CZYTAJ DALEJ

Chcemy być traktowani z miłością

2023-02-07 17:17

[ TEMATY ]

młodzież

II Synod Młodych

młody Kościół

list młodych do księży

Katarzyna Krawcewicz

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

Owocem II Synodu Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest list młodzieży do księży. Został on rozesłany do wszystkich kapłanów pracujących na naszym terenie. Czego pragnie młody Kościół, a co go boli? Co młodzież kocha w Kościele? Zachęcamy do zapoznania się z trzecią częścią listu.

„Kolejny problem to brak dbałości co do celebrowania Eucharystii czy podczas spowiedzi świętej. To piękne sakramenty, z których czerpiemy z wielką wdzięcznością. Jednak gdy widzimy, że kapłan ściągnął kazanie z Internetu, a ze sprawowaniem mszy ogromnie się spieszy i nie dba o przekazanie największej tajemnicy naszej wiary, czujemy się pokrzywdzeni. Chcemy piękna w Kościele, jakości, autentyczności. Brakuje nam też prawdziwej katechezy liturgicznej, chcemy wiedzieć i rozumieć, co dzieje się na liturgii, by nie wykonywać pustych znaków i nie wypowiadać słów bez pokrycia. Dodatkowo spowiedź święta, która ma nas pokrzepić, umocnić i obyć w Bożym Miłosierdziu staje się często czasem krytykowania czy wyrzucania swoich prywatnych frustracji przez księży. Sakrament pokuty i pojednania często jest dla nas trudny i gdy przychodzimy skruszeni i pokorni do konfesjonału, nie pomaga nam krzyk. Drogi Księże, w takich sytuacjach potrzeba nam dobra i opieki. Nie chodzi nam o to, by kapłani „słodzili” nam podczas spowiedzi, ale wiemy, że wszystko można powiedzieć na wiele różnych sposobów. Gdy dostrzegamy swój grzech i chcemy oddać się Bogu, chcemy być traktowani z miłością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję