Reklama

Niedziela Lubelska

Chełmska Pani

Wizerunek Maryi z Dzieciątkiem jest największym skarbem bazyliki na Górce Chełmskiej. Od wieków modlą się przed nim chrześcijanie różnych tradycji: prawosławni, grekokatolicy i katolicy.

Niedziela lubelska 36/2022, str. I

[ TEMATY ]

Matka Boża Chełmska

Tadeusz Boniecki

Chełmska Pani otacza opieką chrześcijan Wschodu i Zachodu

Chełmska Pani otacza opieką chrześcijan Wschodu i Zachodu

Wstawiennictwu Chełmskiej Pani jest przypisywane zwycięstwo Jana Kazimierza w bitwie pod Beresteczkiem. Pierwsza koronacja łaskami słynącego obrazu odbyła się w 1765 r. Dziś w sanktuarium wierni gromadzą się przed repliką cudownego wizerunku, wykonaną przez Władysława Ukleję w 1938 r. Wskutek dziejowych zawieruch dzieło uważane za oryginalny wizerunek Matki Bożej Chełmskiej znajduje się w Muzeum Ikony Wołyńskiej w Łucku na Ukrainie.

Szczególnym czasem modlitwy i pielgrzymowania do Chełmskiej Pani jest uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W tym roku wrześniowe święto będzie przebiegać pod hasłem „Maryjo jesteśmy Twoimi dziećmi”. Kustosz sanktuarium ks. Andrzej Sternik mówi, że będzie to czas wdzięczności za 65 lat rekoronacji kopii cudownej ikony, której dokonał biskup lubelski Piotr Kałwa. To ordynariusz, który w swoim biskupim herbie umieścił ikonę Chełmskiej Madonny. Przygotowaniem do głównych uroczystości zaplanowanych na dni 7-8 września jest nowenna do Matki Bożej Chełmskiej, odmawiana od 30 sierpnia. Dopełnieniem czasu spotkania z Maryją będzie oktawa odpustowa, która w dniach 9-15 września na modlitwie zgromadzi kolejno ludzi starszych i chorych, kolejarzy, młodzież, małżeństwa i rodziny, grupy formacyjne, apostolskie i modlitewne oraz władze Chełma. Na zakończenie odbędzie się obrzęd poświęcenia wot złożonych dla Matki Bożej. Osoby, które doznały szczególnej łaski za wstawiennictwem Matki Bożej Chełmskiej, są proszone o spisanie świadectw i dostarczenie ich do sanktuarium.

Centralne uroczystości będą przebiegać według programu: w środę 7 września o godz. 16 nastąpi powitanie pielgrzymek, potem przez całą noc będą sprawowane Msze św. i nabożeństwa (w tym Różaniec, Droga Krzyżowa i Apel Jasnogórski). W czwartek 8 września dzień rozpoczną Godzinki o Matce Bożej Chełmskiej, później zaplanowane są Msze św. o godz. 6, 7, 8, 9 (z błogosławieństwem małych dzieci), 16 (z błogosławieństwem przyborów szkolnych) i 18. Sumie odpustowej o godz. 11 z udziałem biskupów lubelskich będzie przewodniczyć metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka wszystkich ludzi

Niedziela lubelska 38/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

Matka Boża Chełmska

Tadeusz Boniecki

Maryjnym uroczystościom przewodniczył abp Wacław Depo

Maryjnym uroczystościom przewodniczył abp Wacław Depo

W Maryi, Matce Chrystusa, Bóg dał nam wspaniały przykład wiary i miłości – powiedział abp Stanisław Budzik.

W sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej 7 i 8 września odbyły się uroczystości ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wśród pielgrzymów byli obecni abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który przewodniczył odpustowej Sumie, a także abp Stanisław Budzik, bp Józef Wróbel i bp Mieczysław Cisło. Maryjne święto zgromadziło mieszkańców miasta i regionu. Wielu z nich przyszło do sanktuarium w pieszych pielgrzymkach, m.in. z Pawłowa, Kamienia, Siedliszcza, Wojsławic, Rejowca, Dorohuska, Brzeźna.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Irak: ONZ uznał zbrodnie Państwa Islamskiego przeciw chrześcijanom

2022-12-07 20:01

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

ONZ

islam

Irak

Karol Porwich/Niedziela

Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała, że chrześcijanie w Iraku padli ofiarą zbrodni wojennych ze strony Państwa Islamskiego. Takie uznanie na szczeblu międzynarodowym przywraca nam godność i stanowi przestrogę na przyszłość – komentuje chaldejski arcybiskup Irbilu.

Raport został przygotowany przez grupę śledczą ONZ. Przedstawiono go w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa. Przeprowadzone dochodzenie i zgromadzone dowody pokazują, że, kiedy Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad Równiną Niniwy, Mosulem i innymi irackimi miastami, jego bojownicy popełnili zbrodnie przeciw ludzkości, a na ich działania były wymierzone przede wszystkim w chrześcijan. Raport wspomina o wysiedleniach, nawracaniu siłą na islam, konfiskacie mienia, burzeniu kościołów oraz innych zabytków sakralnych i wykopalisk archeologicznych. Brali w tym udział najważniejsi przywódcy Państwa Islamskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję