Reklama

Niedziela Legnicka

Dwa wymiary pobożności

Modlimy się dzisiaj o łaski do świętych, ale mamy też ich naśladować. (…) To jest najważniejsze przesłanie, jakie zostawił nam św. Jacek – wasz patron – podkreślił bp Ignacy Dec.

Niedziela legnicka 36/2022, str. I

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Ks. Waldemar Wesołowski

Tegorocznej uroczystości odpustowej przewodniczył biskup senior Ignacy Dec

Tegorocznej uroczystości odpustowej przewodniczył biskup senior Ignacy Dec

W dniu 16 sierpnia obchodziliśmy wspomnienie św. Jacka. To patronalny dzień parafii i sanktuarium św. Jacka w Legnicy, miejsca Wydarzenia Eucharystycznego o znamionach cudu. Uroczystości przewodniczył świdnicki biskup senior Ignacy Dec.

Wyróżnienie

– Jesteście parafią wyróżnioną w naszej ojczyźnie przez cud eucharystyczny, który tutaj się wydarzył. Trzeba być pokornie dumnym z tego faktu. To wydarzenie ma też swoje konsekwencje m.in. w adoracji wieczystej Najświętszego Sakramentu, jaka się odbywa. Pamiętajmy, że z Panem Bogiem powinno być nam zawsze dobrze – powiedział bp Dec, rozpoczynając Mszę św.

Pomóc w dotarciu do Jezusa

Na Eucharystię przybyli księża z Legnicy, siostry zakonne oraz rzesza wiernych. Biskup Dec w homilii wyjaśnił znaczenie odczytanej Liturgii Słowa, wspomniał o życiu i działalności św. Jacka oraz wskazał na zadania, jakie stoją przed katolikami naszych czasów.

W pierwszej części homilii przypomniał, że podobnie, jak prorocy, apostołowie, tak i my wszyscy mamy mieć świadomość naszego powołania. Naszym powołaniem jest głoszenie Słowa Bożego, pomaganie innym w dotarciu do Jezusa.

Przykład świętego

Druga część dotyczyła przesłania życia, jakie zostawił nam św. Jacek. Wraz ze swoim krewnym bł. Czesławem, byli prekursorami pojawienia się i rozwoju zakonu dominikanów w Polsce. Przyjęli habit dominikański od samego św. Dominika. Wskazał też na wydarzenia z życia św. Jacka, które ukazują nam jego przywiązanie do Eucharystii i Matki Bożej. – W czasie najazdu Mongołów, św. Jacek przebywał w Kijowie. Uciekając przed najazdem, nie pozostawił w ich rękach Najświętszego Sakramentu i figury Matki Bożej. O tym wydarzeniu mówi też legenda. To właśnie dlatego dziś postać św. Jacka jest przedstawiana z monstrancją i figurą Matki Bożej – mówił. To właśnie te dwa wymiary jego pobożności, są szczególnie naśladowane w sanktuarium legnickim.

Zadania na dziś

– Patrząc na życie i działalność św. Jacka, zastanawiamy się nad tym, jakie jest nasze powołanie życiowe, co możemy wziąć od św. Jacka, jako naszego patrona? – Bp Ignacy wskazał na ochronę Najświętszego Sakramentu przed znieważaniem oraz na kult Matki Bożej. – To są dwa wielkie skarby Kościoła. My dzisiaj modlimy się o łaski do świętych, ale mamy też ich naśladować. To jest dla nas wezwanie, byśmy dzisiaj byli katolikami eucharystycznymi i maryjnymi. To jest najważniejsze przesłanie, jakie zostawił nam św. Jacek – wasz patron – podkreślił.

Reklama

Z błogosławieństwem

Na zakończenie Mszy św. bp Ignacy poświęcił kłosy zbóż, na pamiątkę znaku, jakiego dokonał św. Jacek. Odbyła się też procesja eucharystyczna. Po modlitwie uczestnicy liturgii spotkali się na agapie przygotowanej przez proboszcza i parafian.

Uroczystość odpustową poprzedziło Triduum ku czci św. Jacka. W poniedziałek, 15 sierpnia, o godz. 20.30 na wałach nad Kaczawą przeszła maryjna procesja różańcowa, a we wtorek 16 sierpnia, po Mszy św. wieczornej odbyła się tradycyjna modlitwa nad Kaczawą w intencji uchronienia miasta przed klęskami żywiołowymi.

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gogołów. Wdzięczni za świętego patrona i ojczyznę

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Ora

odpust parafialny

Wiry

ks. Andrzej Majka

Gogołów

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Andrzej Majka podczas liturgii słowa

Ks. kan. Andrzej Majka podczas liturgii słowa

Mieszkańcy niewielkiej wsi koło Świdnicy, której od wieków patronuje św. Marcin, radość z odpustu połączyli z narodowym świętem niepodległości.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

Koszalin

diecezjakoszalin.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z posługi biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora diecezji, bp. Zbigniewa Zielińskiego - ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat:

CZYTAJ DALEJ

Prokuratura o sprawie odmowy wykonania aborcji: jest śledztwo; ofiara gwałtu ma 24-lata

2023-02-03 11:56

[ TEMATY ]

aborcja

śledztwo

Adobe Stock

Jedna z białostockich prokuratur prowadzi śledztwo ws. wykorzystania seksualnego niepełnosprawnej 24-letniej kobiety - podała PAP Prokuratura Krajowa, dementując informacje medialne, że ofiara miała 14 lat. Sprawca usłyszał w styczniu zarzut, za który grozi mu do 8 lat więzienia.

W ubiegłym tygodniu media donosiły, że 14-letnia dziewczynka z niepełnosprawnością intelektualną miała zostać wykorzystana seksualnie przez swojego wujka, w wyniku czego zaszła w ciążę. Sprawa została zgłoszona organom ścigania, a dziewczynka uzyskała zaświadczenie prokuratora o zaistnieniu przesłanki warunkującej dopuszczalność terminacji ciąży. Czternastolatka wraz z ciotką miała podjąć próbę skorzystania z zabiegu aborcji w szpitalach zlokalizowanych w pobliżu ich miejsca zamieszkania, co skończyło się jednak niepowodzeniem z uwagi na powołanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia. Dopiero w wyniku pomocy organizacji pozarządowej ofiara skorzystała z zabiegu w jednym z warszawskich szpitali.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję