Reklama

Niedziela Rzeszowska

Nowy Żmigród

Oddany Chrystusowi

Tradycyjnie, w liturgiczne wspomnienie bł. ks. Władysława Findysza, odbyły się uroczystości odpustowe ku czci błogosławionego kapłana, pierwszego męczennika systemu komunistycznego.

Niedziela rzeszowska 36/2022, str. III

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Natalia Janowiec

Sumie odpustowej przewodniczył bp Jan Wątroba

Sumie odpustowej przewodniczył bp Jan Wątroba

Uroczystej Sumie odpustowej w żmigrodzkim sanktuarium przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Homilię okolicznościową wygłosił ks. Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Mówiąc o ks. Władysławie Findyszu kaznodzieja podkreślił, że zawsze zachowywał wierność Bogu szczególnie w trudnym okresie zmagania się z komunizmem. – Ksiądz Władysław Findysz zawsze słuchał bardziej Boga niż ludzi. W tych trudnych czasach komunizmu, a wcześniej hitleryzmu, żył i świadczył o Jezusie. Zanim w Polsce pojawiły się te wszystkie nieludzkie i totalitarne systemy, ks. Findysz już wcześniej okazywał bezkompromisowość w obronie zasad wiary – mówił duchowny. W dalszej części homilii ks. Potyrała przypomniał wiernym, że ks. Władysław był oddany całkowicie Chrystusowi. Kiedy został wikariuszem w Strzyżowie to jednym z jego obowiązków było nauczanie religii w szkole, ale niestety dyrektor tej placówki utrudniał młodemu księdzu to zadanie. Zażądał, aby zaprzestać gorliwej katechizacji, nauki Bożych przykazań i zasad moralnych. W zamian zaoferował lepsze warunki materialne, jednak ks. Findysz nie uległ tym pokusom, pozostając wiernym Chrystusowi.

Kaznodzieja zaznaczył, że ks. Władysław troszczył się o ubogich i bezdomnych, wzmacniał i podnosił na duchu. – Władze komunistyczne szybko zwróciły na niego uwagę. Wkrótce został aresztowany. Ci, którzy go śledzili tak napisali w donosach: Wykazuje wrogi stosunek do zachodzących przemian w kraju, szczególną aktywność wykazuje w zwalczaniu wszelkiej myśli postępowej na odcinku wychowania młodzieży w duchu socjalistycznym – podkreślił duchowny. Po Mszy św. wierni wyruszyli z procesją z Najświętszym Sakramentem wokół świątyni.

Błogosławiony Władysław Findysz urodził się 13 grudnia 1907 r. w Krościenku Niżnym na Podkarpaciu. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1932 r. w Przemyślu. Posługę duszpasterską pełnił w Borysławiu, Drohobyczu, Strzyżowie i Jaśle. W 1942 r. został proboszczem w Nowym Żmigrodzie. W czasie II wojny światowej odważnie niósł pomoc potrzebującym. Wspierał duchowo i materialnie. Jako kapłan zbliżał wiernych do Chrystusa, Eucharystii i Ewangelii. 17 grudnia 1963 r. został skazany na dwa i pół roku pozbawienia wolności. W więzieniu znęcano się nad nim w szczególny sposób. W czasie tortur nie odrzucił miłości Boga. Po wielokrotnych przesłuchaniach i długotrwałym wycieńczeniu został zwolniony z aresztu. Zmarł po kilku miesiącach, 21 sierpnia 1964 r. 19 czerwca 2005 r. został włączony w poczet błogosławionych.

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust u Pani Grzybowej

Niedziela zamojsko-lubaczowska 35/2020, str. VI

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Joanna Ferens

Wspólna modlitwa na Pszczelnej

Wspólna modlitwa na Pszczelnej

Tradycyjnie, jak co roku, mieszkańcy Dąbrowicy, Kolonii Sól i Ciosmów spotkali się na odpuście u Matki Bożej Grzybowej na Pszczelnej.

Wydarzenie rozpoczęło się przy kościele w Dąbrowicy, gdzie po krótkiej modlitwie i udzielonym przez ks. proboszcza błogosławieństwie, wierni w rajdzie rowerowym udali się na polanę w tzw. Pszczelnej.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do modlitwy za chorych i pracowników służby zdrowia

2023-02-08 10:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Do modlitwy za chorych i wszystkich, którzy opiekują się chorymi zachęcił Ojciec Święty Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież przypomniał, że w sobotę, 11 lutego będzie obchodzony Światowy Dzień Chorego.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję