Reklama

Niedziela plus

EŁK

Świętowanie i dziękczynienie

Tegorocznym diecezjalnym dożynkom towarzyszyło hasło: „Z Maryją, Królową Pokoju, dziękujemy Bogu za plony”.

Niedziela Plus 38/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Ełk

Karol Porwich/Niedziela

Wtym roku 3 września diecezja ełcka dziękowała Bogu za plony w Lipsku. Gospodarzami dożynek były tamtejsza parafia Matki Bożej Anielskiej, Urząd Gminy w Lipsku oraz Ełcka Kuria Biskupia.

Świętowanie diecezjalnych dożynek wpisało się już w tradycję. Każdego roku wybrana parafia wraz z samorządem przygotowuje diecezjalne dziękczynienie za plony oraz zaprasza do udziału wszystkie gminy i sołectwa z diecezji. Biskup ełcki Jerzy Mazur mówił do rolników nie tylko o szacunku, który wzbudza ich praca, o chwalebnym przywiązaniu do fundamentalnych dla katolika wartości. W kontekście wojny w Ukrainie i zagrożenia pokoju także w naszej ojczyźnie zachęcał również do modlitwy „o dar pokoju, o łaskę nawrócenia dla tych, którzy wywołali tę niesprawiedliwą wojnę”.

2022-09-13 14:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewietrz duszę

Niedziela Plus 44/2022, str. XI

[ TEMATY ]

Ełk

Iga Cierniak

Nakarmimy Cię, utulimy i zaopiekujemy się Tobą po królewsku – zapraszają zakonnicy

Nakarmimy Cię, utulimy i zaopiekujemy się Tobą po królewsku – zapraszają zakonnicy

Jan Kazimierz ufundował tu kościół i klasztor dla zakonników, wierząc, że w ten sposób wyprosi u Boga łaski i odwróci pasmo klęsk, które nawiedzały Rzeczpospolitą za czasów jego panowania.

Klasztor kamedulski w przywileju z 6 stycznia 1667 r. został określony jako Erem Wyspy Wigierskiej. Zakonnicy przybyli na tereny Suwalszczyzny rok później. Było to idealne, zgodne z regułami zakonu miejsce – w odosobnieniu oraz w otoczeniu dzikiej puszczy i jeziora. Każdy z zakonników mieszkał w pustelniczym domku, w niewielkiej i bardzo skromnie urządzonej celi.

CZYTAJ DALEJ

Jak często się spowiadać?

[ TEMATY ]

spowiedź

sakrament pokuty i pojednania

sakramenty

cykl o sakramentach

Karol Porwich/Niedziela

„Drugie przykazanie («Przynajmniej raz w roku spowiadać się») zapewnia przygotowanie do Eucharystii przez przyjęcie sakramentu pojednania, który jest kontynuacją dzieła nawrócenia i przebaczenia zapoczątkowanego na chrzcie” (Katechizm Kościoła Katolickiego, 2042).

Zasłyszane w jednym z włoskich sanktuariów:

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: dziewięć lat przygotowań do 500. rocznicy objawień w Guadalupe

2022-12-09 17:05

[ TEMATY ]

rocznica

Meksyk

Matka Boża z Guadalupe

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. Kościół katolicki w Meksyku rozpoczyna dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia Wydarzenia z Guadalupe (Acontecimiento Guadalupano).

Do udziału w nowennie zaproszeni są katolicy na całym świecie, gdyż kult Matki Bożej z Guadalupe „przekracza granice”. Dlatego nazwano ją Międzykontynentalną Nowenną Guadalupiańską. Skupiona będzie na pięciu „liniach działania”: stała formacja, badania, promowanie pobożności, masowe upowszechnianie oraz produkcja twórcza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję