Reklama

Niedziela Przemyska

Utrwalić prawdę

W Markowej odbyły się uroczystości związane z pośmiertnym nadaniem Abrahamowi Izaakowi Segalowi Odznaki Honorowej ,,Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

Niedziela przemyska 38/2022, str. I

[ TEMATY ]

odznaczenie

Łukasz Sztolf

Do Markowej przyjechały dzieci i wnuki Abrahama Segala

Do Markowej przyjechały dzieci i wnuki Abrahama Segala

W uroczystościach wzięli udział abp Adam Szal oraz arcybiskup senior Józef Michalik. Oficjalną część uroczystości poprzedziło spotkanie z rodziną Abrahama Segala, w którym uczestniczyli marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz, historyk Mateusz Szpytma, współtwórca Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej i wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, oraz Waldemar Rataj, dyrektor muzeum Ulmów.

Shai Segal, syn Abrahama, nie krył radości z faktu powstania muzeum. – Ogromnie dziękujemy za zaproszenie w celu uhonorowania naszego ojca. Poprzednio, kiedy byliśmy na Podkarpaciu, nasz ojciec był zaskoczony ideą budowy muzeum, bo jego zamysłem było, aby właśnie takie muzeum powstało. Potem okazało się, że ten pomysł został zrealizowany, że stał się faktem. Dziękujemy za to i za wszystko, co Państwo zrobiliście – powiedział.

Uroczystości rozpoczęły się w skansenie w Markowej, a spotkanie oficjalnie otworzyła Maria Ryznar-Fołta, prezes Towarzystwa Przyjaciół Markowej.

Podobne doświadczenia

– Bohater dnia dzisiejszego miał nadzieję doczekania wolności, lepszych czasów, a tę nadzieję wiązał z ludźmi, których spotkał na swojej drodze. To jest odpowiedź na pytanie, dlaczego jedni poddawali się biernie nieszczęściom, a inni walczyli o szczęśliwe czasy – powiedział abp Adam Szal. – Nasze narody są ze sobą związane m.in. przez nieszczęścia, które ich dotykały. Naród wybrany, jak wiemy ze Starego Testamentu, spotkało wiele doświadczeń związanych z przesiedleniami, nieraz ze skazaniem całego narodu na unicestwienie. Podobnie było i z nami. My też doświadczyliśmy wielu wojen, agresji i czuliśmy to zagrożenie. Może to pomaga nam zrozumieć otwartość Polaków, którzy ratowali Żydów – podkreślił metropolita.

– Bardzo się cieszę, że testament duchowy błogosławionej pamięci Abrahama Segala jest zachowywany. On bardzo chciał, żeby na Polskę patrzeć nie tylko przez pryzmat Auschwitz, ale chciał, żeby przyjeżdżali tu ludzie młodzi i oglądali prawdę, że tak, jak w każdym narodzie są ludzie szlachetni i oni ratują godność człowieka, i są ludzie słabi, którzy marnują życie na zło. Ale dobro trwa i zawsze przetrwa – powiedział arcybiskup senior.

Reklama

Otworzyli serca i domy

Wykład poświęcony historii i życiu Abrahama Segala poprowadził dr Mateusz Szpytma, który powiedział: – Nasi bliscy otworzyli swoje serca dla Boga, ale także swoje kryjówki i piwnice dla ukrywanych Żydów. Dla wielu skończyło się to tragicznie. Jesteśmy na terenie Muzeum im. Rodziny Ulmów, która została zamordowana za ukrywanie Żydów. Ale tak samo zginął Szymon Fołta, który pochodził z Markowej, a który dziś pośmiertnie zostanie odznaczony medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Po wystąpieniach, ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne wręczył medale i dyplomy honorowe Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Medale pośmiertnie otrzymali: Jadwiga Laska, Aniela i Stanisław Kasieczko, Tomasz Krupa, a także Maria i Szymon Fołta oraz ich dzieci: Antoni, Bronisława, Władysław i Aleksandra.

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służebniczka na medal

Niedziela łódzka 29/2022, str. VI

[ TEMATY ]

odznaczenie

Ks. Paweł Kłys

Zawsze pełna serdeczności s. Maria Gruszka

Zawsze pełna serdeczności s. Maria Gruszka

Najwyższe odznaczenie archidiecezji łódzkiej otrzymała siostra ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.

Arcybiskup Grzegorz Ryś wręczył s. Marii Gruszce Złoty Krzyż Archidiecezji Łódzkiej za 7-letnią pracę sekretarki w Wydziale Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej Łódzkiej oraz za pomoc w prowadzeniu sekretariatu bp. Marka Marczaka. – W szczególny sposób pragnę podziękować Siostrze za otwartość, serdeczność, wyrozumiałość i pracowitość, za wszelką pomoc w rozwiązywaniu skomplikowanych spraw duszpasterskich, w tłumaczeniach z języka angielskiego oraz za pełną dyspozycyjność w pracy sekretariatu Ekumenicznej Szkoły Biblijnej – stwierdził w liście metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję