Reklama

Niedziela Przemyska

Historia w sztuce zamknięta

Archidiecezja przemyska świętowała 120-lecie istnienia Muzeum Archidiecezjalnego.

Niedziela przemyska 38/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu

Ks. Józef Trela

Zwykła i niezwykła s. Floriana z najbliższymi współpracownikami

Zwykła i niezwykła s. Floriana z najbliższymi współpracownikami

To najstarsze muzeum na Podkarpaciu, które zostało założone 22 sierpnia 1902 r. przez biskupa przemyskiego św. Józefa Sebastiana Pelczara.

Historyczna chwila

Wśród zaproszonych gości byli m.in. biskupi, księża i siostry zakonne, konserwatorzy zabytków i muzealnicy, delegaci władz samorządowych i wojewódzkich, a także przedstawiciele muzeów i instytucji kultury z miasta i regionu oraz dyrektorzy i reprezentanci muzeów kościelnych z całej Polski. Jednym z honorowych gości jubileuszu była s. Floriana Bogumiła Leśnicka, która przez 36 lat z wielką pasją i poświęceniem służyła w muzeum jako kustosz i przewodnik. W tym roku przeszła na zasłużoną emeryturę do Włocławka.

Obchody rozpoczęły się Mszą św. w kaplicy Fredrów w przemyskiej archikatedrze, przy relikwiach św. bp. Pelczara, założyciela i patrona muzeum, której przewodniczyli przemyscy pasterze: abp Adam Szal, senior abp Józef Michalik i bp Stanisław Jamrozek. Szczególnym gościem był bp dr hab. Michał Janocha z Warszawy, profesor uniwersytecki, historyk sztuki i przewodniczący Rady do spraw Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w Konferencji Episkopatu Polski. Wzniosłym elementem koncelebry był fakt, że celebransi sprawowali Eucharystię w ornatach z czasów bp. Pelczara, a nawet z XVIII wieku.

Zachowane dla potomnych

Uroczysta Msza św. była sprawowana w intencji wszystkich pracowników i osób związanych z muzeum. Na wstępie zgromadzonych powitał obecny dyrektor muzeum ks. prał. Marek Wojnarowski. W homilii metropolita przemyski podkreślił, że celem założonego przez bp. Pelczara ośrodka sztuki sakralnej było ocalenie i ukazanie skarbów ziemi przemyskiej, które nawiązują do tajemnic wiary. Ordynariusz zwrócił też uwagę na artystyczną intuicję świętego, który po przybyciu do Przemyśla podczas wizytacji kanonicznych zwracał szczególną uwagę na stare, zabytkowe eksponaty w kościołach. Kazał je gromadzić w przemyskim seminarium, by uchronić je przed zniszczeniem. – Przesłanie tych przedmiotów świadczy o wierze przodków i zachęca do szukania prawdziwych skarbów, jakimi są Eucharystia i pozostałe sakramenty święte. Ufam, że siostry sercanki będą podejmować to wezwanie głoszenia Dobrej Nowiny właśnie w ten sposób, by ukazywać życie religijne także w perspektywie tych dzieł sztuki. Niech św. Józef Sebastian wspiera nas w tym poszukiwaniu skarbów i w tym fascynowaniu się pięknem sztuki kościelnej – zaznaczył w homilii ksiądz arcybiskup.

Reklama

120-letnia historia Muzeum Archidiecezjalnego to również 120 lat życzliwości wielu osób duchownych i świeckich, byłych dyrektorów, którzy zmagali się z wieloma trudnościami i pasterska troska kolejnych biskupów ordynariuszy.

Przeszłość dla przyszłości

Po Mszy św. w salach muzealnych odbyło się spotkanie z zaproszonymi gośćmi. Po przemówieniach, które nawiązywały do 120-lecia istnienia muzeum, wysłuchano referatu ks. dr. Piotra Lasoty pt. Malarstwo okresu Młodej Polski i XX-lecia międzyojennego w zbiorach Muzeum oraz obejrzano wystawę plenerową pt. Rozmachem potężnych skrzydeł. Zwiedzający mogli zobaczyć m.in. prace znanych polskich artystów: Jacka Malczewskiego, Wlastimila Hofmana, Juliana Fałata, Józefa Mehoffera i Jerzego Kossaka, które nigdy wcześniej nie były eksponowane.

W uroczystości wzięły udział siostry sercanki z Krakowa, Rzeszowa, Częstochowy i Przemyśla. Głos zabrali również pracownicy i przyjaciele muzeum, którzy podziękowali dyrektorowi ks. Markowi Wojnarowskiemu, który od 16 lat kieruje placówką, za wkład w rozwój muzeum.

Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu jest czynne od wtorku do soboty w godz. 10-16. Obecnie przygotowanej wystawie jubileuszowej towarzyszy katalog opracowany przez s. Karolinę Grochalę. Każdy może tu przyjść i osobiście podziwiać zorganizowane wystawy i ekspozycje stałe.

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W szkatule pamięci

Niedziela przemyska 34/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu

Ks. Maciej Flader

Obraz Matki Bożej w typie Hodegetrii małopolskiej z 1460 r.

Obraz Matki Bożej w typie Hodegetrii małopolskiej z 1460 r.

Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu, które mieści się w budynku naprzeciw bazyliki archikatedralnej, obchodzi 120. rocznicę powstania.

Miejsce to gromadzi w sobie pamięć minionych wieków, kulturę wcześniejszych pokoleń i owoc wiary tych, którzy byli przed nami. Twórcą i założycielem Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu jest św. Józef Sebastian Pelczar. – Na zakończenie synodu diecezjalnego w 1902 r. postanowiono o utworzeniu muzeum diecezjalnego, którego głównym celem była pomoc w kształceniu kleryków w rozmiłowaniu do sztuk pięknych przez obcowanie ze świadectwami wiary i kultury minionych pokoleń – mówi ks. Marek Wojnarowski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu. – Przyszli księża mieli wyrabiać sobie zmysł estetyczny i uczyć się, że sztuka ma wartość i jest potrzebna do wykształcenia ogólnego, a także do tego, by upiększać wnętrze kościołów.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: Polacy ratujący Żydów są naszymi narodowymi bohaterami

2022-12-04 08:37

[ TEMATY ]

prezydent

II wojna światowa

Andrzej Duda

prezydent.pl

Polacy ratujący Żydów podczas okupacji są naszymi narodowymi bohaterami na równi z obrońcami RP i żołnierzami AK - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 80. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom.

"Przed 80 laty, 4 grudnia 1942 roku, powołano Radę Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj. Działając w konspiracji, w imieniu Polskiego Państwa Podziemnego i władz Rzeczypospolitej na uchodźstwie, tworzyła ona ramy instytucjonalne dla spontanicznej i oddolnej akcji ratowania Żydów, śmiertelnie zagrożonych przez Holocaust, który zgotowali im Niemcy" - napisał prezydent Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję