Reklama

Niedziela Małopolska

Jedyne takie wydarzenie

Prapremiera Równoj ku Górze, oratorium ku pamięci bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, odbędzie się 30 września w kościele św. Katarzyny w Krakowie. Z o. Mariuszem Tabulskim, przeorem klasztoru paulinów na Skałce rozmawiamy m.in. o powstawaniu tego wyjątkowego dzieła.

2022-09-21 08:04

Niedziela małopolska 39/2022, str. VI

[ TEMATY ]

oratorium

Archiwum ojców paulinów

Do udziału w oratorium ku czci Prymasa Tysiąclecia zaprasza przeor klasztoru paulinów na Skałce – o. Mariusz Tabulski

Do udziału w oratorium ku czci Prymasa Tysiąclecia zaprasza przeor klasztoru paulinów na Skałce – o. Mariusz Tabulski

Anna Bandura: „To nie będzie jedno z oratoriów, jakie widzieliśmy do tej pory” – czytamy w zaproszeniu. Czego możemy się spodziewać?

O. Mariusz Tabulski: Pewnego rodzaju testamentu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego o tym, dlaczego człowiek ma wznosić swoje serce wciąż wyżej – w górę, a nie w dół. Zofia Truty, autorka libretta oratorium, zebrała w 12 obrazach to, co zostawił Prymas Tysiąclecia w sercach górali, przebywając na Bachledówce w latach 1967--73. Autor muzyki, Bartłomiej Gliniak, nadał słowom, które wyśpiewają chórzyści i soliści, ale przede wszystkim sami górale, moc przesłania.

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 39/2022 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi o dziejach Zbawienia

[ TEMATY ]

oratorium

Monika Łukaszów

Miesiące przygotowań, wiele godzin ćwiczeń i ponad dwa tygodnie prób. I się udało. Premiera oratorium „Ja jestem” już za nami.

Blisko tysiąc osób wysłuchało Oratorium „Ja jestem”, którego wielka premiera odbyła się w sobotę 15 lipca w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa na legnickim os. Piekary. W sumie blisko 90 osób zagrało i zaśpiewało z okazji jubileuszu 25-lecia Diecezji Legnickiej. Wraz z młodzieżowym chórem, wystąpiła orkiestra, złożona z uczniów, studentów, jak również ich nauczycieli i rodziców, pochodzących głównie z naszej diecezji, choć nie tylko. To muzyczne dzieło, to inicjatywa od początku do końca tworzona i realizowana przez młodzież. Powstało przy współpracy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej, a także grupy „Młodzież Tworzy Musical”. Teksty napisał diakon legnickiego Seminarium Duchownego Adrian Sielicki, zaś muzykę tegoroczny maturzysta, uczeń Zespołu Szkół Muzycznych Mateusz Kazimierski, który podczas koncertu pełnił również rolę dyrygenta. Oratorium podzielone na kilka części opowiada o dwóch Paschach. Pierwsza to Pascha Narodu Wybranego i dzieje Starego Testamentu, druga zaś to dzieje nowotestamentowe. Całość wieńczy utwór, który opowiada o Legnicy.

CZYTAJ DALEJ

Kłopoty z Matką Bożą?

Ucieszyłam się z możliwości zadawania pytań na łamach „Niedzieli”. Wasza gazeta kojarzy mi się z Częstochową i dlatego przyznaję się od razu do moich kłopotów z Matką Bożą. Przyjaźnię się z grupą protestantów. Staramy się żyć w zgodzie i nie nawracać siebie na siłę. Moi przyjaciele jednak często stawiają mi drażliwe pytania o osobę Maryi. Twierdzą, że oddawanie czci należy się tylko Panu Bogu, a nie takiemu zwykłemu człowiekowi jak Maryja. Uważają też, że my, katolicy, poprzez te wszystkie obrazy Matki Bożej, liczne sanktuaria, a nawet formy modlitwy, zaczynamy traktować Maryję jak Boga. Sama się ostatnio złapałam na tym, że w wieczornej modlitwie mówiłam ciągle: „Maryjo, daj mi zdrowie”, „Maryjo, spraw, abym zdała egzaminy”, „Maryjo, uczyń cud i załatw pracę dla mojego taty”. W tych wezwaniach zaczęło mnie intrygować to, że już nie mówię o tym Panu Bogu, tylko wszystko załatwiam z Matką Bożą. Czy to dobrze, że my, katolicy, tak bardzo czcimy Maryję?
Magda

CZYTAJ DALEJ

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu

2022-09-27 20:07

[ TEMATY ]

komunikat

Wyższe Seminarium Duchowne

Red.

Komunikat dotyczący przeniesienia Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu do Warszawy począwszy od przyszłego roku formacyjnego 2023/2024.

Treść komunikatu:

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję