Reklama

Niedziela Lubelska

LUBLIN

Muzyczne inspiracje

Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia.

Niedziela lubelska 40/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

festiwal organowy

Archiwum R. Grudnia

Robert Grudzień i Claret Gospel

Robert Grudzień i Claret Gospel

Ten letni festiwal stał się ważnym punktem na mapie kulturalnej miasta, regionu i Polski. Od ponad 25 lat uczy i skłania do refleksji w duchu przesłania św. Jana Pawła II o sztuce w służbie ewangelizacji. Dzieło Roberta Grudnia, współtworzone przez proboszczów parafii Świętej Rodziny w Lublinie ks. Ryszarda Juraka i ks. Tadeusza Pajurka, doczekało się albumowego wydania. Jubileuszowa publikacja, wsparta przez Grupę Azoty S.A. ukazała się nakładem lubelskiej Polihymnii. Album wstępem opatrzył abp Stanisław Budzik.

Pomysł festiwalu na Czubach, który połączył wdzięczną pamięć o św. Janie Pawle II z prezentacją muzyki organowej, narodził się ćwierć wieku temu. W 1995 r. z kościoła św. Michała w Monachium do parafii Świętej Rodziny w Lublinie sprowadzono organy Carla Schustera, wybudowane w 1956 r. – Organy posiadają zarówno wysokie mikstury, jak i charakterystyczną dla muzyki romantycznej paletę fletów i głosów smyczkowych. W Monachium ulokowane były we wnęce, która tłumiła dźwięk, a na Czubach umieszczono je w głównej nawie kościoła, dzięki czemu pogłos dodał brzmieniu szlachetności i potęgi. W ten sposób Lublin zyskał prawdziwego króla instrumentów, na którym można zaprezentować całą literaturę organową od renesansu do współczesności – mówi Robert Grudzień. W niedługim czasie po zamontowaniu organów przypadła 10. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie. Tak narodził się pomysł na letni festiwal. – Święty Jan Paweł II od początku jest dla nas przewodnikiem. W myśl jego Listu do artystów staramy się prezentować sztukę bardzo różnorodną w formach, ale zawsze ukazującą wartości chrześcijańskie i humanistyczne – mówi Robert Grudzień.

Podczas 25 lat festiwalu udokumentowanego na kartach albumu odbyło się 256 koncertów, a w świątyni przy ul. Jana Pawła II zaprezentowało się ponad 3000 artystów. Przy organach zasiadali wirtuozi królewskiego instrumentu z Polski, Austrii, Niemiec, Francji, Ukrainy, Litwy, Estonii, USA, Kanady i Kolumbii. Oprócz nich, publiczność mogła podziwiać tak wybitne postaci świata sztuki, jak Krzysztof Penderecki, Teresa Żylis-Gara, Małgorzata Walewska, Alicja Węgorzewska, Krzesimir Dębski, Wiesław Ochman, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Kolberger, czy Jerzy Zelnik. W papieskiej świątyni odbyły się niezapomniane koncerty „Poznańskich Słowików”, Chóru KUL, „Mazowsza”, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej czy egzotycznej grupy Claret Gospel. – 25 lat festiwalu to ogrom pracy, zaangażowania i poświęcenia wielu osób. Myślę, że ta idea artystyczna jest bliska św. Janowi Pawłowi II i on wciąż nam błogosławi. Wszystkim z serca dziękuję za wkład pracy w realizację tego dzieła, jakim jest Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin--Czuby, a także wydanie albumu, który jest podsumowaniem jego 25-letniej historii – mówi Robert Grudzień. /buk

2022-09-27 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowo, muzyka, modlitwa

Niedziela lubelska 36/2021, str. III

[ TEMATY ]

festiwal organowy

Paweł Wysoki

W finałowym koncercie wystąpili Dorota Szostak-Gąska, Katarzyna Żak i Robert Grudzień

W finałowym koncercie wystąpili Dorota Szostak-Gąska, Katarzyna Żak i Robert Grudzień

W wakacyjne środy kościół Świętej Rodziny rozbrzmiewał muzyką.

Za nami jubileuszowy, 25. Festiwal Organowy Lublin-Czuby 2021. 25 sierpnia finałowy koncert poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem ks. prał. Tadeusza Kądziołki. Przez dwa miesiące w papieskiej świątyni koncertowali znani artyści, których połączyła osoba i dzieło kard. Stefana Wyszyńskiego. W roku beatyfikacji tematem przewodnim letnich wieczorów słowno-muzycznych był Prymas Tysiąclecia i jego myśl: „Siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi”. – Czuję się zaszczycony, mogąc poprzez sztukę uhonorować kard. Stefana Wyszyńskiego. Jego życie to doświadczenie dwóch wojen światowych, zagrożenia bolszewizmem odpartego w 1920 r. i konieczność zmierzenia się z wyniszczającą ideologią komunizmu. Dla ludzi wychowanych w domach katolickich, ale bombardowanych ateizmem w szkole i w życiu publicznym, był drogowskazem ukazującym właściwy kierunek w świecie, gdzie tak łatwo było zabłądzić. To Prymas Tysiąclecia i jego uczeń kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, ukształtowali moje pokolenie – podkreśla Robert Grudzień, dyrektor festiwalu.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla człowieka”

Niedziela łowicka 49/2004

[ TEMATY ]

święty

WD

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy. A czy dziś wiemy, kim był Święty Mikołaj? Być może trochę usprawiedliwia nas fakt, że zachowało się niewiele pewnych informacji na jego temat.

Wyproszony u Boga

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję