Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pamięć o Małym Katyniu

Każdego roku w trzecią niedzielę września w Turzy k. Sokołowa Małopolskiego odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary terroru NKWD z 1944 r.

Niedziela rzeszowska 40/2022, str. I

[ TEMATY ]

uroczystości patriotyczne

Ks. Lukasz Hendzel

Uroczystość, jak co roku, zgromadziła liczne poczty sztandarowe

Uroczystość, jak co roku, zgromadziła liczne poczty sztandarowe

Duchowni, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, kombatanci i licznie przybyłe poczty sztandarowe z głębokim szacunkiem pochylają się nad miejscem, w którym zidentyfikowano pięć mogił osób zamordowanych w lesie turzańskim. To tutaj, od połowy sierpnia do listopada 1944 r., sowieci uśmiercali więźniów obozu przejściowego z oddalonej o 3 km Trzebuski. W obozie byli przetrzymywani żołnierze AK, osoby cywilne, spieszące na pomoc Powstaniu Warszawskiemu oraz dezerterzy – sowieccy i z Ludowego Wojska Polskiego. Las turzański jest nazywany Małym Katyniem, gdyż sowiecki mord w Turzy porównywany jest ze zbrodnią katyńską.

W tym roku Mszy św. odprawionej 18 września nad mogiłami ofiar NKWD przewodniczył bp Jan Wątroba. W asyście kapłanów modlił się za pomordowanych w lesie turzańskim. Niestety w większości nie są oni znani z imienia i nazwiska, jak również pozostaje niewiadomą dokładna liczba sowieckich ofiar. Oprawcy zamazali ślady zbrodni, a władza komunistyczna do lat 90. uniemożliwiała poznanie pełnej prawdy o wydarzeniach z 1944 r. Burmistrz Sokołowa Małopolskiego – Andrzej Ożóg, witając zaproszonych gości, powiedział, że las turzański może być grobem nawet siedmiuset osób, a pochowani są tutaj ponad wszelką wątpliwość AK-owcy z Ropczyc: por. Eugeniusz Zymróz ps. Macedończyk, ppor. Zdzisław Brunowski ps. Cygan i kpr. Zdzisław Łaskawiec ps. Monter. Przedstawiciele rodzin tych osób byli również obecni na tegorocznych uroczystościach. Po Mszy św. odbył się Apel Pamięci poprowadzony przez żołnierzy 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej im. gen. dyw. Józefa Ludwika Zająca z Jarosławia.

Coroczne obchody w Turzy służą kultywowaniu pamięci o więźniach obozu przejściowego NKWD w Trzebusce i o Małym Katyniu – miejscu kaźni niedaleko Rzeszowa. Odwiedzający te tereny mogą zatrzymać się na modlitwę przy pomniku pomordowanych, a także, od tego roku, mają możliwość zobaczyć w Trzebusce, na miejscu obozu przejściowego z 1944 r., odtworzoną ziemiankę, w której byli przetrzymywani więźniowie. Również w tym roku rozpoczną się dalsze prace badawcze z wykorzystaniem nowoczesnej technologii, w celu zlokalizowania kolejnych mogił pomordowanych i należytego ich upamiętnienia.

2022-09-27 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojczyzna jest wspólna

Niedziela sosnowiecka 47/2021, str. I

[ TEMATY ]

uroczystości patriotyczne

Narodowe Święto Niepodległości

Piotr Lorenc/Niedziela

Podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości

Podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada biskup Grzegorz Kaszak sprawował Eucharystię w kościele św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie w intencji Ojczyzny.

W tym dniu świętowano także 120. rocznicę nadania praw miejskich Jaworznu. – Zebraliśmy się w tej majestatycznej świątyni, aby do Boga wszechmogącego zanieść błagalny głos, modlitwę za Ojczyznę, za bohaterów, którzy tej ziemi bronili. Modlimy się także za nasze ukochane Jaworzno, które dla obecnych jest małą ojczyzną – powiedział bp Grzegorz Kaszak.

CZYTAJ DALEJ

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

2022-11-28 14:57

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Marcin Obara

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie PiS premier został zapytany, kiedy rosyjska ropa przestanie płynąć do Polski i co z rurociągiem "Przyjaźń".

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję