Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pomnik Pamięci

17 września przypada kolejna rocznica napaści Sowietów na Polskę. Jest Światowym Dniem Sybiraka.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 40/2022, str. I

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Sybiraka

Adam Łazar

Warta harcerzy i strzelców przy pomniku

Warta harcerzy i strzelców przy pomniku

W Oleszycach na Rynku odsłonięto i poświęcono Pomnik Ofiar II Wojny Światowej. Uroczystość ta poprzedzona została modlitwą w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Eucharystię sprawował i homilię wygłosił wikariusz parafii ks. Tomasz Rybiński. W modlitwie poświęcenia prosił Boga za tych, „którzy stali się ofiarami ucisku, przemocy i złości i oddali życie w obronie ludzkiej godności oraz wolności Ojczyzny. Obdarz ich nagrodą nieśmiertelności i chwały. Błogosław nam, którzy wspominamy ich imiona...”. Na pomniku widnieje napis: „Pamięci mieszkańcom miasta i gminy Oleszyce poległym i pomordowanym w latach 1939-1947 przez Niemców, Sowietów i nacjonalistów ukraińskich, więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, deportowanych na Sybir i do Kazachstanu oraz przymusowo przesiedlonych z pasa przygranicznego. Wieczna im pamięć. Burmistrz i Mieszkańcy Miasta i Gminy Oleszyce oraz Stowarzyszenie Czas na Pomoc A.D. 2022”.

Inicjatorem wzniesienia pomnika było Stowarzyszenie Czas na Pomoc, poparte przez burmistrza miasta i gminy Oleszyce. Stowarzyszenie zostało powołane 14 kwietnia 2010 r. i ma na celu wspomaganie zdolnej młodzieży, znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej, integrację społeczności lokalnej i poszanowanie dziedzictwa kulturowego.

– Nasza obecność na tej uroczystości jest wyrazem szacunku i pamięci dla poległych i pomordowanych w latach 1939-1947. Z każdym rokiem ubywa żywych świadków narodowej historii. Jest to ostatni moment, by oddać im hołd i zapewnić o trwałej pamięci – powiedział prezes Stowarzyszenia Czas na Pomoc, Mariusz Czereba. – Bez pamięci trudno sobie wyobrazić silny naród. Dlatego wszelkie inicjatywy, które zmierzają do odbudowy pamięci, są niezwykle cenne. Niech od dziś to będzie miejsce, w którym będziemy spotykać się podczas uroczystości państwowych i miejskich, oddawać cześć i wyrażać wdzięczność wszystkim, dzięki którym możemy dziś żyć w wolnej Polsce. Pomnik, przy którym stoimy, wyraża szacunek i wdzięczność dla tych, którzy zginęli oraz zostali przesiedleni, dla których zsyłka, deportacja była ostatnią drogą do Boga. Dla tych, których sercem rządził patriotyzm i dobro Ojczyzny – mówił burmistrz Oleszyc, Andrzej Gryniewicz. Przypomniał myśl jednego z ojców niepodległości marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem, staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmującym dane terytorium”. Podziękował wszystkim, którzy przywracają pamięć i dbają, byśmy nie zatracili się jako wspólnota.

Starosta lubaczowski, Zenon Swatek, powiedział, że w Oleszycach nie było takiego miejsca, by spotkać się podczas uroczystości. Teraz będzie. Pogratulował wszystkim, dzięki którym pomnik powstał. W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury otwarto wystawę pt. Okupacja sowiecka na prawym brzegu Sanu w latach 1939-1941, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Część artystyczną przygotowali uczniowie szkoły podstawowej w Zalesiu. Tomasz Róg, historyk z Cieszanowa, wygłosił prelekcję, popartą prezentacją archiwalnych zdjęć, na temat: Losy mieszkańców gminy Oleszyce w latach 1939-1947. Świętowanie zakończyło się występem zespołu wokalno-teatralnego z Przemyśla pt. Smak wolności oraz poczęstunkiem przygotowanym przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Duży wkład pracy w powstanie pomnika i organizację uroczystości włożyła Maria Lechowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Czas na Pomoc.

2022-09-27 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wywiezieni na Syberię

Niedziela podlaska 41/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Sybiraka

Tadeusz Szereszewski

Na tablicy znalazły się nazwiska osób wywiezionych

Na tablicy znalazły się nazwiska osób wywiezionych

W Rudce została odsłonięta tablica poświęcona mieszkańcom gminy, którzy zostali wywiezieni na tę nieludzką ziemię.

W niedzielę 25 września gości, księży, poczty sztandarowe, Sybiraków i ich rodziny oraz wiernych przywitał w świątyni ks. Tadeusz Czyżak, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskiej młodzieży: bądźcie „poetami pokoju”

2022-11-28 15:17

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Ojciec Święty przyjął na audiencji studentów i nauczycieli biorących udział we włoskim projekcie edukacyjnym formującym do pokoju i troski o drugiego człowieka. Jego zwieńczeniem będzie marsz z Perugii do Asyżu, na którym młodzi przedstawią wypracowane przez siebie propozycje pokojowe. Papież postawił im za wzór Jana XXIII, i jego wciąż aktualną encyklikę nt. pokoju, oraz Martina Luthera Kinga. „Bądźcie poetami pokoju” – apelował Franciszek.

Nawiązując do Asyżu, gdzie młodzi spotkają się w przyszłym roku, Papież przypomniał, że związany z tym miastem św. Franciszek wciąż inspiruje i nadal pozostaje symbolem pokoju, braterstwa i miłości do bliźnich. Wskazał, że dzisiejszy świat pilnie potrzebuje wzięcia troski za drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję