Reklama

Wiadomości

Coraz więcej węgla na rynku

Stanowi podstawę naszej energetyki, w wielu domach to on jest źródłem ciepła. Gdzie kupić węgiel na zimę?

Każdy, kto ogrzewa dom węglem, niemal codziennie śledzi doniesienia rynkowe o jego dostępności i cenie. Choć w ostatnich latach wyraźnie zmniejszył się odsetek gospodarstw domowych wykorzystujących do ogrzewania piece na paliwa stałe – przede wszystkim węgiel – to nadal utrzymuje się on na wysokim poziomie, na co wskazują raporty Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wobec tego jednym z priorytetów bezpieczeństwa energetycznego państwa jest zapewnienie Polakom dostępności węgla. Ważnym ogniwem w tym procesie jest PGE Paliwa, spółka z Grupy PGE, która już rozpoczęła sprzedaż importowanego węgla. Kto zatem może kupić węgiel od PGE? Za jaką cenę?

Stawiają na jakość

Wolumen importu węgla przez PGE do 30 kwietnia 2023 r. wyniesie 10 mln t. Importowany jest węgiel opałowy typu groszek/orzech lub miał. Sprowadzany do Polski surowiec jest najwyższej jakości, o czym zapewnia Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej: – Przypominam, że PGE Paliwa importuje węgiel wyłącznie od sprawdzonych kontrahentów. Każdy transport poddawany jest kontroli jakości węgla zarówno w porcie nadania, jak i w porcie odbioru. Badania jakości węgla są wykonywane przez niezależne, akredytowane laboratoria. Ich wyniki są potwierdzone certyfikatem.

Dla kogo węgiel?

– Grupa PGE to ważny element bezpieczeństwa energetycznego państwa. Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego zostaliśmy zobligowani do zapewnienia odpowiedniej ilości węgla na potrzeby sektora komunalnego i odbiorców indywidualnych. Wywiązujemy się ze swojego zadania i rozpoczynamy dystrybucję sprowadzonego węgla – mówi Wojciech Dąbrowski. Oferta PGE skierowana jest do określonych grup odbiorców. Mogą z niej skorzystać szpitale, szkoły, ośrodki zdrowia, domy pomocy społecznej, przedsiębiorcy, którzy w swojej działalności zawodowej wykorzystują węgiel (np. gospodarstwa rolne lub gospodarstwa ogrodnicze) oraz podmioty pośredniczące w handlu węglem. Istotnym odbiorcą węgla od PGE są elektrociepłownie i ciepłownie; spółka już w czerwcu skontaktowała się z ok. 350 tego typu podmiotami i poinformowała je o możliwości złożenia oferty na zakup paliwa dla systemów ciepłowniczych.

Reklama

Apel do gmin

Chociaż oferta PGE nie jest przeznaczona do sprzedaży detalicznej, to końcowi konsumenci i tak mogą na niej skorzystać. Spółka skierowała propozycję współpracy do wszystkich gmin w Polsce. – Zwracam się do wszystkich wójtów, starostów, aby spółki komunalne, które działają na ich terenie, rejestrowały się jako pośredniczący podmiot węglowy. Dzięki temu będą mogły kupować węgiel sprowadzany przez PGE Paliwa i sprzedawać go mieszkańcom danej gminy. W ten sposób mieszkańcom zostanie zapewniona możliwość szybkiego zakupu węgla na cele opałowe. Już w sierpniu spółka skierowała pisma do blisko 3 tys. jednostek samorządu terytorialnego z informacją o możliwości zakupu węgla od PGE Paliwa na potrzeby lokalnych elektrociepłowni oraz ciepłowni. Miesiąc później oferta została rozszerzona o możliwość rejestracji spółek komunalnych jako pośredniczących podmiotów węglowych upoważnionych do zakupu i sprzedaży węgla mieszkańcom gminy.

Jak kupić?

Minimalny wolumen zakupu to 25 t, co odpowiada pojemności standardowej dużej ciężarówki. Klienci PGE mogą nabyć tonę groszku/orzecha za ok. 2,1 tys. zł netto i tonę miału za 1,7 tys. zł netto. Podmioty zainteresowane węglem od PGE szczegółowe informacje na temat oferty oraz formularz zamówienia znajdą na stronie: www.gkpge.pl/zakup-wegla .

PGE przypomina, że chociaż została uruchomiona specjalna infolinia, to sprzedaż nie jest prowadzona drogą telefoniczną.

2022-10-11 12:05

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik rządu: staramy się, aby wydobycie węgla w stosunku do ub.r. było na podobnym poziomie

[ TEMATY ]

Węgiel

Karol Porwich/Niedziela

Staramy się, aby w tym roku wydobycie węgla w stosunku do zeszłego roku było na podobnym poziomie. W praktyce oznacza to wyższe wydobycie, niż było planowane na ten rok" - powiedział podczas wtorkowej konferencji rzecznik rządu.

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany był podczas konferencji prasowej o efekty poniedziałkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z górnikami.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ

Sto pięćdziesiąt porcji!

2023-02-08 15:29

Małgorzata Pabis

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

    Po raz piąty Kościół Rektoralny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w ramach akcji „Zupa od św. Siostry Faustyny” zakupił i dostarczył do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio sto pięćdziesiąt porcji zupy.

    Posiłki zostały dostarczone w środę, 8 lutego. - Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak. Mamy nadzieję, że smakował on wszystkim, którzy od rana czekali w kolejce, by otrzymać coś ciepłego do zjedzenia, bo zima w Krakowie nie odpuszcza – mówi Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i dodaje, że już za kilka dni, jeśli fundusze na to pozwolą, do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, zostaną dostarczone pączki w Tłusty Czwartek. - Wierzymy, że nasi darczyńcy nie zawiodą i uda nam się zrealizować i to zamierzenie – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję