Reklama

Niedziela Lubelska

Na drogach prawdy

W Lublinie już po raz dziewiąty odbyła się wspólna inauguracja roku akademickiego.

Niedziela lubelska 42/2022, str. I

[ TEMATY ]

inauguracja roku akademickiego

Paweł Wysoki

Liturgia zgromadziła rektorów i przedstawicieli wyższych uczelni

Liturgia zgromadziła rektorów i przedstawicieli wyższych uczelni

Poznawanie prawdy i dzielenie się nią, wspólny zachwyt nad pięknem i łączenie się w czynieniu dobra, to elementy budowania pokoju, który jest zwornikiem każdej wspólnoty, także uniwersyteckiej – powiedział abp Stanisław Budzik. 4 października w archikatedrze lubelskiej na wspólnej modlitwie zgromadzili się rektorzy i przedstawiciele wyższych uczelni: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego, Politechniki Lubelskiej, Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji, Wyższej Szkoły Nauk Społecznych oraz Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Zebrani wraz z duszpasterzami akademickimi oraz biskupami: Józefem Wróblem, Adamem Babem i Mieczysławem Cisło, prosili o Boże błogosławieństwo na czas pracy i nauki.

W homilii abp Stanisław Budzik zwrócił uwagę, że kontekstem tegorocznych inauguracji na uniwersytetach jest wojna w Ukrainie i kryzys przez nią spowodowany. – Modlimy się o sprawiedliwy pokój dla Ukrainy. Błagamy, aby nie spełniły się tragiczne scenariusze. Jesteśmy świadomi tego, że pokój rodzi się w ludzkim sercu pojednanym z Bogiem i z ludźmi. Jest owocem sprawiedliwości, uszanowania godności człowieka i praw narodów, dotrzymywania umów, budowania takiej jedności, która nie niszczy różnorodności i takiej różnorodności, która nie burzy wspólnoty – powiedział ksiądz arcybiskup. – Ważną rolę w tej dziedzinie mają do odegrania uniwersytety i wyższe uczelnie. Tu z definicji naukę uprawia się wspólnie, a relacja mistrz-uczeń, albo lepiej mistrz-uczniowie, pozostaje samym rdzeniem procesu przekazywania wiedzy. Właśnie ten wspólnotowy wymiar życia akademickiego jest szczególnym przywilejem i wyzwaniem dla szkół wyższych – podkreślił. Zwracając uwagę na zabieganie przez uczelnie o wciąż lepsze miejsca w rankingach, zaapelował, by nie zapominać o wzmacnianiu wzajemnych więzi i twórczym pogłębianiu relacji w procesie przekazywania i zdobywania wiedzy.

Arcybiskup Stanisław Budzik przywołał też postać patrona dnia, św. Franciszka z Asyżu, który dla kolejnych pokoleń jest wołaniem o wierność Ewangelii Chrystusa, wezwaniem do radości i prostoty, do miłości i pokoju.

2022-10-11 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Chrystusem przez życie

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu zainaugurowano 201. rok akademicki.

Mszy św. inauguracyjnej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali biskup pomocniczy senior Edward Frankowski i liczni kapłani. We wspólnej modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, proboszcz parafii prawosławnej ks. Marcin Chyl, siostry zakonne, przedstawiciele wyższych uczelni kościelnych i świeckich, służb mundurowych i wierni.

CZYTAJ DALEJ

Być solą ziemi i światłem świata

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe.Stock.pl

Dzisiejsza Liturgia Słowa zachęca nas do ponownej refleksji nad tym, czym jest chrześcijańskie świadectwo wiary. Święty Paweł pisze, że być uczniem Chrystusa to nie błyszczeć słowem i mądrością, by nie okazało się, że zamiast Chrystusa niesiemy siebie. Kiedy jesteśmy postawieni na świeczniku, potrzebujemy autentycznej pokory, która w św. Pawle przejawiała się w prawdzie o własnej słabości i bojaźni. Rzec by można współczesnym językiem, że Paweł, głosząc Ewangelię, miał po prostu tremę – świadom wielkiej odpowiedzialności, która została na nim złożona. Głosząc Chrystusa, chciał ukryć niejako siebie samego, tak by nasza wiara opierała się wyłącznie na Bogu, a nigdy na człowieku, który przecież może być zawodny.

CZYTAJ DALEJ

Turnusy zimowe Caritas w Rajskiem

2023-02-06 11:49

Justyna Składowska, Dział Komunikacji Caritas Polska

Turnus przywracał dzieciom uśmiech na twarzy.

Turnus przywracał dzieciom uśmiech na twarzy.

Niepewność jutra, strach, niedostatek – koszmar trwa już rok. Dla najmłodszych mieszkańców pogrążonej w wojnie Ukrainy to bardzo długo. By mogły choć przez chwilę poczuć się normalnie i bezpiecznie, Caritas organizuje dla nich turnusy wytchnieniowe.

— Zajmujemy się wrażliwą grupą – dziećmi z Ukrainy, które wiele widziały i wiele przeżyły. Chcemy dać im odpocząć — mówi Aisha Kumpan, kierowniczka turnusu wytchnieniowego, który odbył się w styczniu tego roku. Pobyt zorganizowano w malowniczo położonej miejscowości Rajskie, w ośrodku Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Daleko od Drohobycza, Kijowa, Charkowa, Lwowa czy Mariupola. Daleko od huku spadających rakiet i od połamanego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję