Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Parafia w sile wieku

Tryptyk w głównym ołtarzu, kronika fotograficzna i kalendarz to pamiątki jubileuszu parafii św. Łukasza Ewangelisty.

Niedziela sosnowiecka 45/2022, str. III

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Piotr Lorenc

Czterdziesta rocznica parafii zgromadziła wielu wiernych

Czterdziesta rocznica parafii zgromadziła wielu wiernych

Pallotyni, czyli księża ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, założonego przez św. Wincentego Pallottiego, prowadzą w naszej diecezji parafię św. Łukasza Ewangelisty w Sosnowcu. W tym roku wspólnota obchodzi 40. rocznicę utworzenia. Główne obchody odbyły się 23 października. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Wspólnie z nim liturgię sprawowali: prowincjał ks. Zdzisław Szmeichel, pallotyn, dziekan ks. Andrzej Domagała i ks. Dariusz Kubka, pallotyn, proboszcz parafii.

Uroczystości jubileuszowe poprzedziło triduum ku czci św. Łukasza, które trwało od 20 do 22 października. Mszom świętym w kolejnych dniach przewodniczyli: abp Adrian Galbas, pallotyn, bp Piotr Skucha oraz ks. Zdzisław Szmeichel, pallotyn.

Podczas uroczystości jubileuszowych bp Grzegorz Kaszak poświęcił tryptyk w głównym ołtarzu kościoła przedstawiający św. Łukasza, scenę Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny oraz powrót Syna Marnotrawnego.

W homilii bp Grzegorz Kaszak wyjaśnił sens objawienia Najświętszej Marii Pannie. – Pan Bóg posłał Archanioła Gabriela do Maryi, który powiedział do niej: „Bądź pozdrowiona”, co w oryginale zostało wyrażone dosłownie słowami: „Raduj się, Maryjo!”. W języku polskim przetłumaczyliśmy to wyrażenie jako: „Zdrowaś Maryjo”, być może dlatego, że dawniej pozdrawiano się słowami: „Bądź zdrów!”. Zauważmy, że niebo pozdrawia Panią Przenajświętszą. I można sobie zadać pytanie: Czy ja pozdrawiam moją Matkę, Matkę Boga Wszechmogącego? Jak się do niej odnoszę? Mamy wspaniałe modlitwy za przyczyną Matki Przenajświętszej, korzystajmy z tej skarbnicy duchowych łask – podkreślił hierarcha.

Parafia św. Łukasza Ewangelisty w Sosnowcu została ustanowiona 18 października 1982 r. Pierwszym proboszczem został ks. Szymon Szymocha. Po przejęciu administracji parafii przez pallotynów w 1989 r. funkcję proboszcza objął ks. Władysław Nadybał, pallotyn. Obecny kościół wzniesiony staraniem wiernych i ks. Nadybała został poświęcony 18 października 1994 r. przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego, salezjanina.

Reklama

– Widzialnym wotum wdzięczności za czterdzieści lat istnienia parafii będzie tryptyk św. Łukasza Ewangelisty, na który składają się trzy obrazy: nasz patron, Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny i powrót Syna Marnotrawnego. Pragnę podkreślić, że nie byłoby wspólnoty parafialnej, gdyby nie parafianie i nasi goście, którzy modlą się w tej świątyni. Niech ten jubileusz będzie okazją do zanurzenia się w historię i wyrażenia dziękczynienia wszystkim, którzy ją tworzyli, ale także do spojrzenia w przyszłość i powierzenia miłosiernemu Bogu tego, co przed nami – powiedział ks. Dariusz Kubka, proboszcz.

Z okazji jubileuszu pallotyni wydali Kronikę fotograficzną oraz kalendarz ścienny pn. „Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień”, obrazujący kolejne dekady życia wspólnoty parafialnej.

2022-10-28 20:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz w lubińskiej parafii

Niedziela legnicka 40/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Lubin

Jubileusz parafii

Monika Łukaszów

Uroczystości przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski

Uroczystości przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski

W sobotę 19 września, wspólnota parafii św. Jana Sarkandra obchodziła srebrny jubileusz istnienia oraz 400-setną rocznicę śmierci swojego patrona.

Za 25 lat budowania materialnej i duchowej świątyni, wspólnota parafialna wraz z zaproszonymi gośćmi dziękowała Panu Bogu podczas Mszy św., sprawowanej pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Wraz z księdzem biskupem, w intencji miejscowej wspólnoty parafialnej oraz nieżyjącego już, pierwszego proboszcza parafii śp. ks. Andrzeja Drwiłę, modlili się duszpasterze Lubina, przełożeni i wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego oraz przedstawiciele legnickiej Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Kinszasie: ceremonia powitania i spotkanie z prezydentem DRKonga

2023-01-31 17:51

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W pałacu Narodu w Kinszasie odbyła się oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka. Następnie Ojciec Święty złożył kurtuazyjną wizytę prezydentowi Demokratycznej Republiki Konga.

U wejścia do pałacu powitał papieża prezydent Félix Tshisekedi. Odegrano hymny Watykanu i Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek przywitał się z przedstawicielami władz, a prezydent z osobami towarzyszącymi papieżowi w podróży.

CZYTAJ DALEJ

"A przed maturą pojedziemy na Jasną Górę"

2023-01-31 23:21

Adobe Stock

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej zaprasza wszystkich maturzystów na Pielgrzymkę na Jasną Górę. Więcej o tym wydarzeniu opowiada ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Pielgrzymka jest doskonałą okazją, aby prosić o opiekę Matkę Bożą na czas pisania egzaminu dojrzałości. - Przez jakiś czas słychać było powiedzenie: „Chcesz zdać maturę, jedź na Jasną Górę”. My nie traktujemy pielgrzymki jako jakiegoś amuletu, który ma pomóc maturzystom w zdaniu matury, bo wszystko zależy od tego, ile pracy włożą w przygotowanie. Nie mam jednak wątpliwości, że Boże wsparcie oraz opieka Matki Bożej jest w tym czasie potrzebna - zaznacza ks. Rozpędowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję