Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Króluj nam Chryste!

Ich służba jest bardzo potrzebna Kościołowi. Spotkać ich można w każdej parafii, posługujących podczas Mszy św. i nabożeństw.

Niedziela sosnowiecka 45/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Liturgiczna Służba Ołtarza

Archiwum parafii

Duszpasterze, nowi ministranci i rodzice w Sosnowcu-Ostrowach Górniczych

Duszpasterze, nowi ministranci i rodzice w Sosnowcu-Ostrowach Górniczych

Pełniąc różne funkcje, począwszy od kandydatów, przez ministrantów, lektorów i ceremoniarzy, doświadczają z bliska, że Jezus Chrystus jest obecny i działa w każdym akcie liturgicznym.

W służbie ołtarza

Nowymi ministrantami poszerzającymi wspólnotę Liturgicznej Służby Ołtarza w diecezji sosnowieckiej w ostatnim czasie mogą poszczycić się parafie: Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Sosnowcu-Ostrowach Górniczych i Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. – Dzisiaj podczas Mszy św. powitaliśmy nową grupę ministrantów i lektorów. Przy tej okazji chcę serdecznie podziękować opiekunowi LSO ks. Patrykowi Kucharskiemu za ich przygotowanie i formację, a także rodzicom i dziadkom za wychowanie i zawierzenie ich pociech dla pracy w służbie Kościołowi, zwłaszcza w naszej parafii – stwierdził proboszcz sosnowieckiej parafii ks. kan. Krzysztof Bendkowski.

– Nasi nowi ministranci przygotowywali się do tego wyjątkowego dnia przez kilka miesięcy. Cieszę się, że w naszej parafii i sanktuarium, gdzie swój tron ma Matka Boża Królowa Anielska, liturgia z pomocą tych ministrantów będzie miała jeszcze bardziej uroczysty charakter. Potrzeba dziś świadectwa wiary rodziców i opiekunów, nauczycieli i katechetów, by innych przyciągać do Pana Boga. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i troskę o Kościół. Dziękuję ks. Dariuszowi Stopie za ich przygotowanie – podkreślił kustosz dąbrowskiego sanktuarium ks. kan. Andrzej Stasiak.

Dla duszy i ciała

Kalendarz Duszpasterstwa Służby Liturgicznej na 2022/2023 przewiduje różne wydarzenia formacyjne. Na 19 listopada zaplanowano egzamin lektorski dla uczestników Diecezjalnego Kursu Lektorskiego, który odbędzie się w Domu Katolickim przy sosnowieckiej bazylice katedralnej. Natomiast przygotowanie do pełnienia funkcji ceremoniarza w zgromadzeniu liturgicznym odbędzie się w ramach kursu, który obejmie trzy zjazdy: 18-20 listopada 2022 r. (Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie); 18 marca 2023 r. (Dom Katolicki i katedra w Sosnowcu); 12-14 maja 2023 r. (o miejscu poinformujemy w późniejszym terminie). Egzamin zaplanowano na 3 czerwca 2023 r. (Dom Katolicki w Sosnowcu). Wielkopostny dzień skupienia LSO odbędzie się 11 marca 2023 r.

Reklama

Oprócz kursów i formacyjnych spotkań obędą się także rozgrywki diecezjalne, m.in. turniej tenisa stołowego 10 grudnia 2022 r. w Olkuszu (Hala MOSiR), turniej piłki halowej 22 czerwca 2023 w Sławkowie (Hala Sportowa przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II).

Diecezjalny duszpasterz LSO ks. dr Łukasz Tkaczyk zaprasza także na pielgrzymkę LSO do sosnowieckiej bazyliki katedralnej w Wielki Czwartek 6 kwietnia 2023 r. oraz na Diecezjalny Zjazd LSO wraz z wręczeniem nagród dla „Ministranta Roku” 17 czerwca 2023 r., również do bazyliki katedralnej. Warto pamiętać o comiesięcznych spotkaniach modlitewnych w bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, gdzie ks. Grzegorz Woszczek organizuje Msze św. dla LSO i rodziców o powołania kapłańskie i zakonne.

2022-10-28 20:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcą służyć przy ołtarzu

W wielu parafiach w ostatnich dniach do grona służby liturgicznej zostali włączeni nowi kandydaci, ministranci, a nawet lektorzy.

Przede wszystkim w niedzielę Chrystusa Króla, m.in. w parafiach Św. Mikołaja, Św. Piotra i Pawła w Świebodzicach, Św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, św. Jadwigi w Przedborowej, Bożego Ciała w Bielawie czy Matki Bożej Różańcowej w Dzierżoniowie, kapłani pobłogosławili chłopców do dalszej posługi przy ołtarzu.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję