Reklama

Niedziela Lubelska

Cząstka nieba

Czas spędzony na adoracji Najświętszego Sakramentu jest najlepiej spożytkowanym czasem – powiedział ks. Daniel Mazurek.

2022-11-15 13:50

Niedziela lubelska 47/2022, str. IV

[ TEMATY ]

adoracja

Ewa i Tomasz Kamińscy

Monstrancja ma kształt Maryi Królowej Pokoju

Monstrancja ma kształt Maryi Królowej Pokoju

Codzienną adorację Najświętszego Sakramentu w parafii św. Antoniego Padewskiego w Lublinie wprowadził pierwszy proboszcz śp. ks. Stanisław Róg 1 października 2013 r. w kaplicy Matki Bożej Królowej Polski, Świętych i Błogosławionych Polskich. Przez lata dojrzewała myśl, by kaplica adoracji nabrała nowego wymiaru. Sytuacja polityczna, zwłaszcza wojna w Ukrainie, potwierdziła potrzebę realizacji idei stworzenia miejsca modlitwy o pokój. Odnowiona kaplica, jako kolejna gwiazda na płaszczu Maryi Królowej Pokoju, włączyła się w dzieło apostolstwa adoracji Najświętszego Sakramentu.

Dom Jezusa i Maryi

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca br. wikariusz ks. Daniel Mazurek powiedział o zamyśle, by Chrystus był adorowany w monstrancji na wzór Maryi Niepokalanej, a kaplica stała się domem Jezusa i Maryi. Parafianie z entuzjazmem odnieśli się do tej inicjatywy i wsparli dzieło modlitwą i ofiarami pieniężnymi. Przebudowa kaplicy rozpoczęła się na przełomie lipca i sierpnia; trwała do początku listopada. Wnętrze kaplicy zaprojektowali Małgorzata i Jerzy Piaseccy, którzy wykonali również wiele prac artystycznych, m.in. wizerunek Jezusa Miłosiernego, a także ufundowali krzyż nad ołtarzem. Wiele prac bezinteresownie wykonali Wojciech Kalinowski i Tomasz Fiutka. Nad całością czuwał proboszcz ks. Marek Urban.

Kaplica adoracji

Uroczystość poświęcenia kaplicy poprzedziło modlitewne triduum, w czasie którego słowo Boże głosił ks. Daniel Mazurek. Po wieczornej Mszy św. trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, która kończyła się Apelem Jasnogórskim. W niedzielę 6 listopada proboszcz parafii św. Agnieszki na Kalinowszczyźnie i dziekan dekanatu Lublin-Wschód ks. Kazimierz Gacan odprawił Eucharystię, w czasie której modlitwą byli objęci wszyscy zmarli w ciągu 35 lat istnienia parafii. Intencje objęły też fundatorów monstrancji oraz tych, którzy w różny sposób zaangażowali się w dzieło remontu kaplicy. – Bóg chce, aby tu była oaza, gdzie przyjdziemy, by nabrać sił. Bóg, który nas kocha, uniża się względem nas, żeby tu była cząstka nieba – powiedział w homilii ks. Mazurek. Zauważył, że pierwszym krokiem odpowiedzi będzie obecność przy Najświętszym Sakramencie. Zapewnił, że czas spędzony przy Panu Jezusie jest najlepiej spożytkowanym czasem w życiu. Drugi krok to „odpowiedź kruchą miłością na miłość Boga”. Trzeci to zawierzenie Maryi, by prowadziła drogą do swojego Syna Jezusa.

Reklama

Zaproszenie

Pod koniec liturgii ks. Kazimierz Gacan poświęcił odnowioną kaplicę, ołtarz i tabernakulum. Szczególnym momentem było poświęcenie monstrancji, którą nadzwyczajni szafarze Komunii św. przenieśli w procesji z ołtarza głównego. W ten sposób kaplica adoracji stała się ogniwem rozrastającego się dzieła modlitwy o pokój pod nazwą „Gwiazdy na płaszczu Maryi Królowej Pokoju”.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele przy ul. Kasztanowej w dni powszednie rozpoczyna się po porannych Mszach św. o godz. 8 i trwa do wieczornej Eucharystii o godz. 18. W pierwszy piątek miesiąca w kaplicy jest sprawowana Msza św. o godz. 21, po której jest całonocna adoracja do godz. 7.

Więcej na www.antoni.lublin.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Jezus robi różnicę” - tłumy wiernych na miejskim mityngu uwielbieniowym

[ TEMATY ]

adoracja

diecezja.kielce.pl

Co najmniej 2 tys. kielczan adorowało Jezusa w Najświętszym Sakramencie w centrum Kielc w poniedziałek 23 czerwca podczas mityngu uwielbieniowego „Jezus robi różnicę”. Poprzez adorację, pantomimę, teatr uliczny, śpiew i modlitwę młodzież i grupy ewangelizacyjne celebrowały oktawę Bożego Ciała.

Wydarzenie poprowadzili ewangelizatorzy ze wspólnot „W pieczy Najwyższego” i „Zarażę Cię Bogiem” pod kierunkiem ks. Marcina Borynia. Z mieszkańcami miasta na rynku modlili się m.in. bp Kazimierz Ryczan, przewodniczący Rady miasta Tomasz Bogucki i senator Krzysztof Słoń.

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję