Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Stawy na celowniku

Chociaż chorób stawów jest ponad 100, to najpowszechniejszą jest choroba zwyrodnieniowa. Ciekawostką jest fakt, że jej ślady znaleziono u mumii sprzed 5 tys. lat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nazywana w skrócie ChZS jest chorobą seniorów. Ze statystki wynika, że ok. 65-70% osób powyżej 65. roku życia cierpi w jakimś stopniu na bóle stawów, ich poranną sztywność i pogarszającą się w związku z tym sprawność. Podłożem tych dolegliwości są zmiany, które zachodzą w chrząstce pokrywającej stawy biodrowe, kolanowe i inne. Te zmiany są związne z wiekiem, ale choroba może dotknąć także młodsze osoby – zwłaszcza te, których stawy są narażone na przeciążenia spowodowane otyłością czy uprawianiem niektórych dyscyplin sportu, np. podnoszeniem ciężarów. Ryzyko się zwiększa, jeżeli pacjent cierpi na cukrzycę, osteoporozę, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, pali tytoń. Wpływ na rozwój choroby mogą mieć także wypadki i urazy.

Typowy pacjent z ChZS jest kobietą powyżej 55. roku życia – bo choroba znacznie częściej dotyka kobiet – skarży się na bóle i sztywność kolan, trudności z chodzeniem po schodach, wsiadaniem i wysiadaniem z samochodu. Te najczęściej sygnalizowane objawy dotyczą właśnie stawów kolanowych, które wykonują dużą pracę, podtrzymując ciężar ciała, i są szczególnie podatne na zmiany zwyrodnieniowe. Na duże obciążenia narażone są również stawy biodrowe, a sygnałem choroby rozwijającej się w tym miejscu mogą być trudności ze schylaniem się i ból, który nierzadko promieniuje do pachwiny lub uda. Inne miejsca, które najczęściej obejmuje ChZS, to stawy kręgosłupa, stóp i rąk – wtedy często dochodzi do widocznej deformacji palców. Ponieważ niszczenie chrząstki stawowej postępuje stopniowo, łatwo przeoczyć pierwsze symptomy choroby. Nasilenie dolegliwości w stopniu, który zmusza do ograniczenia codziennej aktywności, jest zdecydowanym sygnałem do podjęcia leczenia. Podstawą diagnozy jest wywiad lekarski, z tego powodu warto przed wizytą przypomnieć sobie, od jak dawna dokuczają nam bóle, czy objawy wystąpiły nagle czy rozwijały się stopniowo, na ile ograniczają nas w działaniu, czy w przeszłości zdarzył się poważniejszy uraz w tym miejscu. Chociaż medycyna nie zna jeszcze sposobów, które pozwoliłyby odbudować zniszczoną chrząstkę stawową, lekarze dysponują środkami łagodzącymi ból, zmniejszającymi sztywność stawów, redukującymi stan zapalny. Często i z dobrym skutkiem stosowane są działające miejscowo maści, żele i aerozole. W zaawansowanych przypadkach bezpośrednio do stawu podaje się zastrzyki z glikokortykosteroidów lub kwasu hialuronowego. Dobre kontrolowanie choroby zależy również od aktywnej postawy pacjenta wobec niej. Do niedawna uważano, że ćwiczenia fizyczne przyspieszają proces niszczenia stawu. Dzisiaj wiemy, że odpowiednio dobrane ćwiczenia są ważnym elementem terapii. Podstawowa dawka aktywności fizycznej dla poprawienia kondycji stawów to ok. 20-30 min ogólnorozwojowych ćwiczeń dziennie, wykonywanych 5-7 razy w tygodniu. Przy uprawianiu marszów czy nordic walking duże znaczenie mają odpowiednio dobrane buty, które amortyzują stawy i zapobiegają przeciążeniom. Trzeba też zadbać o zachowanie zasad ergonomii w codziennym życiu – przyjmowanie właściwej postawy ciała podczas wykonywania pracy zawodowej lub domowej, podnoszenia ciężkich przedmiotów, siedzenia itd.

W najbardziej zaawansowanych przypadkach stosowane są zabiegi operacyjne. Warto jednak wcześniej „zaopiekować się” swoimi stawami, aby nie dopuścić do takiej konieczności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-12-27 08:19

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oswoić chemioterapię

Niedziela Ogólnopolska 23/2020, str. 57

[ TEMATY ]

porady

chemioterapia

Adobe Stock.pl

Słowo „chemioterapia” budzi lęk. Większości z nas kojarzy się z bolesnymi zabiegami i nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi leczenia.

Czy można dobrze przygotować się do tego etapu leczenia onkologicznego?

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: w Niedzielę Dobrego Pasterza wpatrujmy się w Chrystusa

2024-04-20 18:13

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Ewangelia komentarz

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ta niedziela, ta Ewangelia, chce nas zaprosić przede wszystkim do tego, żebyśmy się skupili na Chrystusie, żebyśmy w Niego się wpatrywali, żebyśmy w Nim widzieli źródło dobroci, bo dobry jest tylko Pan Bóg - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Czwartej Niedzieli Wielkanocnej 21 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak podkreśla, że „to nie jest niedziela dobrych pasterzy ani to nie jest niedziela dobrych owiec. To jest Niedziela Dobrego Pasterza, bo pasterz dobry jest tylko jeden - to jest Jezus Chrystus”.

CZYTAJ DALEJ

Trzy zakony...

2024-04-20 18:30

[ TEMATY ]

felieton

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

W różnych katolickich gronach słyszę - wewnętrzne, nie publiczne! - dyskusje o tym kto będzie następcą Św. Piotra po papieżu z Argentyny (oby żył jak najdłużej)?

Uciekam od takich rozmów, ale trudno uciec od obiadu, od talerza z mięsiwem gdy osoby duchowne i świeckie rozprawiają o przyszłości Kościoła. Milczę zatem, kroję kotleta, ale słyszę, że po jezuicie nie będzie kolejny jezuita. Do jezuitów nic nie mam - wprost przeciwnie. Do końca życia będę podkreślał fakt, że chrzcił mnie jezuita, zresztą bardzo znany, autor katechizmów śp. ojciec Jan Charytanski. Wspominałem o tym fakcie kilku jezuitom i wszyscy albo go znali albo o nim słyszeli i to obojętnie od wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję