Reklama

W wolnej chwili

Z innej beczki

2023-03-07 14:36

Niedziela Ogólnopolska 11/2023, str. 65

[ TEMATY ]

Z innej beczki

Margita Kotas

Mówić każdy może

Pewnego razu do teatralnej kawiarenki, wypełnionej klientami po brzegi, wszedł Zbigniew Cybulski. Aktor, szukając dla siebie miejsca, krzyknął: – Inteligencja, wynocha! Jako jedyny zareagował Jeremi Przybora. Poeta wstał i powiedział pokornie: – To ja już będę uciekał.

– Profesorze, jakie ma pan kwalifikacje, by zeznawać w tym procesie? – zapytał pewien adwokat słynnego i uznanego fizyka Henry’ego Augustusa Rowlanda. Profesor zeznawał w procesie jako biegły powołany przez prokuraturę. Tym pytaniem obrońca chciał podważyć wiarygodność fizyka, który mógł swoimi stwierdzeniami obciążyć klienta siedzącego na ławie oskarżonych. Profesor, niewzruszony, odrzekł: – Jestem najwybitniejszym fizykiem amerykańskim.

Po zakończeniu rozprawy jeden z przyjaciół Rowlanda zapytał:

– Czy aby na pewno powinieneś się tak wyniośle przedstawić sądowi?

– A cóż innego miałem powiedzieć? Przecież zeznawałem pod przysięgą – stwierdził Rowland.

W głowie się nie mieści

Pasikonik – owad, który potrafi skoczyć na wysokość wielokrotnie przekraczającą długość jego ciała, stał się inspiracją dla naukowców z University of Colorado Boulder do zaprojektowania wysoce skocznego tworzywa. Materiał składający się z kilku warstw elastomerów ciekłokrystalicznych po podgrzaniu potrafi wzbić się na wysokość 200-krotnie wyższą, niż wynosi jego grubość, co czyni z niego jedną z najbardziej skocznych substancji na świecie. Naukowcy szukają dla niego praktycznego zastosowania, chcą wykorzystać go do budowy tzw. miękkich robotów – urządzeń wykonanych z wysoce elastycznych materiałów, co poza innymi zaletami zwiększa także bezpieczeństwo podczas pracy z ludźmi. Takie roboty, np. wyglądające jak kałamarnice z elastycznymi mackami, mogłyby znaleźć zastosowanie w medycynie – przekonują naukowcy.

Świat w liczbach

4 godz., 6 min i 34 s – tyle dziennie spędza statystyczny Polak przed telewizorem.

Reklama

22 mld rolek papieru toaletowego rocznie zużywają Europejczycy. Tą ilością papieru można by opleść kulę ziemską 12 tys. razy.

7570 m n.p.m. – tyle mierzy najwyższy niezdobyty dotąd szczyt świata. Gangkhar Puensum leży w Bhutanie.

Ok. 90% wysyłanych e-maili to spam.

Odwieczne konflikty: Ludzie vs. podatki

Opodatkować można wszystko; w XIV-wiecznej Anglii płacono podatek od życia, a w Rosji Piotra I opodatkowano brody. Również współcześnie nie brakuje absurdalnych podatków: w belgijskim regionie Walonia płaci się podatek od grillowania, na słonecznych Balearach natomiast turyści płacą podatek od słońca. Do kuriozum dochodzi w Australii, gdzie wysunięto propozycję, aby małżeństwa posiadające więcej niż dwoje dzieci do końca życia płaciły podatek za dodatkową emisję CO2.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z innej beczki

2023-03-15 08:26

Niedziela Ogólnopolska 12/2023, str. 65

[ TEMATY ]

Z innej beczki

Margita Kotas

Nie tylko Kraków, ale też stolica ma swoją Zaczarowaną Dorożkę

Nie tylko Kraków, ale też stolica ma swoją Zaczarowaną Dorożkę

Mówić każdy może

CZYTAJ DALEJ

#WdzięczniJP2 – zapal w oknie świecę o godz. 21.37

2023-03-31 19:04

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

#WdzięczniJP2

Karol Porwich/Niedziela

Archidiecezja krakowska zachęca, aby 2 kwietnia o godz. 21.37 zjednoczyć się w modlitwie, a jako znak pamięci i wdzięczności wobec św. Jana Pawła II zapalić świecę w oknach mieszkań i domów.

W kwietniu 2005 r. ulicami polskich miast przeszły Białe Marsze Wdzięczności. W Krakowie wzięło w nim udział prawie milion osób, które o godz. 21.37 na Błoniach zastygły w modlitewnym milczeniu, zapalając świece. – Jest tak, jakby On tu był! – mówili wówczas krakowianie. 18 lat od tych wydarzeń, w niedzielę 2 kwietnia ulicami wielu polskich miast ponownie przejdą marsze, upamiętniające św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa ulicami miasta

2023-03-31 21:00

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

drezdenko

św. Jan Paweł II

kanonicy regularni

ks. Paweł Greń CRL

W piątek 31 marca 2023 roku w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku odbyła się plenerowa Droga Krzyżowa. Uczestnicy, rozważając Mękę Pańską, przeszli ulicami miasta, aby dziękować za życie św. Jana Pawła II.

- Z całą mocą chcieliśmy pokazać, że Papież Polak jest ważną postacią dla wielu z nas i jesteśmy mu wdzięczni za to, ile uczynił dla Kościoła powszechnego, dla Polski i świata, ale też dla każdego z nas - powiedział ks. Paweł Greń CRL. Wydarzenie wpisuje się w liczne inicjatywy organizowane w różnych parafiach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dla uczczenia pamięci o św. Janie Pawle II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję