Reklama

Franciszek

Papież Franciszek z wizytą w Turynie

Modlitwa przed Całunem Turyńskim, spotkanie z salezjanami i salezjankami w 200. rocznicę urodzin ich założyciela św. Jana Bosko, pierwsza w historii wizyta w świątyni waldensów i prywatne spotkanie z krewnymi - to niektóre punkty programu dwudniowej wizyty papieża Franciszka w Turynie w dniach 21-22 czerwca br. Będzie to dziewiąta podróż papieża Bergoglio na terenie Włoch.

[ TEMATY ]

papież

pielgrzymka

wizyta

Franciszek

Monika Książek

W niedzielę 21 czerwca Ojciec Święty przyleci rano na lotnisko Torino Caselle, skąd samochodem pojedzie do centrum miasta. Na placyku Królewskim (Piazzetta Reale) spotka się ze światem pracy (robotnikami, rolnikami i przedsiębiorcami), po czym przejdzie pieszo do katedry. Tam pomodli się przed wystawionym Całunem Turyńskim i przy relikwiach bł. Pier Giorgia Frassatiego. O 10.45 papież odprawi Mszę św. na placu Vittorio i odmówi z wiernymi modlitwę „Anioł Paski”. Obiad zje w siedzibie arcybiskupa Turynu z młodymi więźniami, imigrantami, bezdomnymi i rodziną romską.

Popołudnie Franciszek rozpocznie od modlitwy w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia (Santuario della Consolata), po czym w bazylice Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych spotka się z salezjanami i slaezjankami, a na placu przed bazyliką - z młodymi wychowawcami i animatorami salezjańskich oratoriów.

Kolejnym punktem programu będzie spotkanie z chorymi i niepełnosprawnymi w kościele św. Józefa Cottolengo. Dzień zakończy wieczorne spotkanie z młodzieżą na placu Vittorio. Będą na nim obecni młodzi katolicy z całych Włoch, zgromadzeni na dwudniowym spotkaniu Turin For Young.

Reklama

W poniedziałek 22 czerwca Ojciec Święty odwiedzi rano świątynię waldensów - najstarszą wspólnotę reformowaną na świecie. Ewangelicka agencja NEV podkreśla, że po raz pierwszy w historii papież przekroczy próg świątyni waldensów.

Po powrocie do siedziby arcybiskupa Franciszek odbędzie prywatne spotkanie ze swymi krewnymi: odprawi dla nich Mszę św., po czym wspólnie zjedzą obiad. Będzie to około 30-osobowa grupa jego kuzynów mieszkających w Turynie i okolicy (potomków brata jego dziadka, Giovanniego Angelo Bergoglia), których zanim został biskupem Rzymu odwiedzał podczas swych pobytów we Włoszech.

Po południu papież pozdrowi członków komitetu organizacyjnego wystawienia Całunu Turyńskiego, a także organizatorów i sponsorów jego wizyty, po czym odjedzie na lotnisko, skąd odleci do Rzymu.

2015-06-20 21:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: nie mylmy „zmysłu wiary” członków Kościoła z opinią większości

[ TEMATY ]

papież

wiara

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Dzięki darom Ducha Świętego członkowie Kościoła posiadają „zmysł wiary” - „duchowy instynkt”, który pozwala „rozeznawać, co jest zgodne z wiarą apostolską i duchem Ewangelii”. Jednak tego zmysłu wiary nie można mylić opinią większości - powiedział papież Franciszek, przyjmując członków Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Dodał, że obowiązkiem Magisterium Kościoła jest wsłuchiwanie się w „to, co Duch mówi Kościołowi poprzez autentyczne przejawy zmysłu wiary”, zaś teologowie powinni „wsłuchiwać się w wiarę przeżywaną przez ubogich i pokornych”.

CZYTAJ DALEJ

Łzy św. Józefiny Bakhita

1 października 2000 r., w strugach deszczu, na Placu św. Piotra w Rzymie Jan Paweł II kanonizował sudańską dziewczynę.

Była niewolnicą. Zabrano jej wszystko. Cały dziecięcy świat. Zapomniała nawet swojego imienia, bo przeżycia związane z niewolą były silniejsze niż pamięć o sobie. "Bakhitą", tzn. "Szczęśliwą", nazwali ją łowcy niewolników. Aż do śmierci pamiętała ciężar łańcuchów na nogach. Dlaczego została nazwana "Szczęśliwą"? Może szczęściem okazało się dla niej to, że żyła w dobie, gdy kończył się czas czarnego niewolnictwa?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję