Reklama

Niedziela plus

Koszalin

Jestem do waszej dyspozycji

Staję przed wami pełen dobrej woli, ale i pełen bojaźni wobec zadań, które przede mną – powiedział nowy biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Niedziela Plus 12/2023, str. II

[ TEMATY ]

Bp Zbigniew Zieliński

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup Zbigniew Zieliński objął władzę w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej 4 marca. Ingres do katedry Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie miał miejsce po jego trwającej blisko rok posłudze koadiutora. W uroczystości uczestniczyło dwudziestu sześciu biskupów, wśród nich abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, abp Wojciech Polak – metropolita gnieźnieński i prymas Polski, abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, oraz reprezentujący metropolię szczecińsko-kamieńską abp Andrzej Dzięga wraz z biskupem pomocniczym Henrykiem Wejmanem.

Przestrzeń koszalińskiej katedry wraz z przybyłymi wiernymi wypełniło grono ponad 160 księży oraz przedstawiciele różnych zgromadzeń zakonnych, wspólnot i grup modlitewnych, władz samorządowych reprezentujących: Koszalin, Szczecin, Słupsk, Piłę, Kołobrzeg i wiele innych miast, służb mundurowych, a także wojewodowie, parlamentarzyści z regionu, rektorzy uczelni wyższych oraz dyrektorzy szkół i instytucji państwowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Aby byli jedno

Biskup Zbigniew Zieliński jest szóstym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim. Urodził się 14 stycznia 1965 r. w Gdańsku. Po maturze wieńczącej naukę w Technikum Budowy Okrętów w 1985 r. rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Gdańskim Seminarium Duchownym. Po jego ukończeniu przez 30 lat pracował w archidiecezji gdańskiej jako wikariusz, wykładowca seminarium, pracownik kurii i proboszcz. We wrześniu 2015 r. został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej i w październiku 2015 r. przyjął święcenia biskupie, których w bazylice archikatedralnej Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie udzielił mu metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź w asyście abp. Celestina Migliorego, nuncjusza apostolskiego. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa: Ut unum sint („Aby byli jedno”). W marcu 2022 r. został mianowany koadiutorem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a wskutek przyjętej przez Stolicę Apostolską rezygnacji bp. Edwarda Dajczaka, decyzją papieża Franciszka 2 lutego 2023 r. został powołany jako jego następca na urzędzie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego. Biskup Zieliński ma licencjat z katolickiej nauki społecznej oraz stopień doktora socjologii.

Reklama

Symboliczny akt

Ingres rozpoczął się odczytaniem treści bulli papieskiej przez bp. pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Zadarkę. Następnie bp Edward Dajczak wraz z nuncjuszem apostolskim abp. Salvatorem Penacchio przekazali bp. Zielińskiemu pastorał – symbol posługi pasterskiej, po czym przedstawiciele duchowieństwa, osób życia konsekrowanego oraz wiernych świeckich złożyli nowemu pasterzowi wyrazy czci i szacunku (tzw. homagium). W ten sposób dopełnił się akt symbolicznego przekazania pełni władzy w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

W nową drogę, służąc Bogu

Homilię podczas uroczystej Mszy św. wygłosił sam bp Zieliński. Już na początku odwołał się do głębokiego znaczenia słów zawartych w motcie jego biskupiej posługi – Ut unum sint: – Nawiązując do polecenia Chrystusa zawartego w moim biskupim zawołaniu, pragnę wyruszyć na kolejny etap wyznaczonej mi drogi, jeszcze pełniej służąc Bogu i Kościołowi. Tym bardziej że przyszło nam żyć w czasach, w których mimo złych doświadczeń z przeszłości dialektyka w postaci różnorakiej walki daje o sobie znać ze zdwojoną mocą. Obok jawnych przejawów agresji toczy się i taka walka, która zostaje ubrana w dobrze brzmiące hasła: pluralizmu, autonomii, postępu, a w rzeczywistości w wielu przestrzeniach bardziej pielęgnuje zarządzanie konfliktami aniżeli ich eliminowanie.

Ksiądz biskup wskazał na wielkie spustoszenie w życiu społeczeństw wywołane przez pandemię i wojnę za naszą wschodnią granicą, godzące nie tylko w kondycję ekonomiczną państw, ale przede wszystkim przyczyniające się do głębokiego rozpadu środowiska rodzinnego: – Odwołując się do tego wskazania Chrystusa Pana: „Aby byli jedno”, rozwiniętego przez św. Jana Pawła II na Gdańskiej Zaspie w słowach: „Jedni drugich brzemiona noście! Nie jedni przeciw drugim, ale jedni z drugimi”, chciałbym na tym kolejnym etapie mojej posługi wyrazić szczere pragnienie włączenia się w budowanie właśnie takiego oblicza tej koszalińsko-kołobrzeskiej ziemi – powiedział.

Reklama

Biskup Zieliński wyraził wdzięczność bp. Dajczakowi za przygotowanie do posługi w diecezji: – Księże biskupie Edwardzie (...), jak przyjąłeś mnie w tej diecezji otwartymi ramionami i uczyłeś mnie jej, tak teraz wdzięcznym sercem zwracam się do ciebie z prośbą o dalszą pomoc i staję przy tobie, by cię na tym etapie życia wspierać, tak jak mnie nauczono w moim rodzinnym wielopokoleniowym domu.

Na zakończenie nowy biskup koszalińsko-kołobrzeski zwrócił się do wszystkich wiernych z wyrazem pokornego zapewnienia: – Staję przed wami pełen dobrej woli, ale i pełen bojaźni wobec zadań, które przede mną (...), świadom swoich braków i ograniczeń, ale też pełen wiary, wołając: „Panie, nie zważaj na nasze grzechy, lecz na wiarę całego Kościoła” (...). Ukształtowała mnie gdańska tradycja, z której jestem dumny, ale traktuję ją jako dziedzictwo otrzymane do zagospodarowania. To doświadczenie wnoszę i, jak prosił papież Franciszek, chcę się nim dzielić, będąc otwarty na bogactwo tego Kościoła, który zdążyłem poznać i którego też chcę się ciągle uczyć. Pozostaję do waszej dyspozycji, jak mówi się w moim rodzinnym mieście: Nec temere, nec timide – bez zuchwałości, ale i bez lęku!

2023-03-15 08:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ujmująca dobroć

Niedziela Plus 16/2022, str. IX

[ TEMATY ]

Bp Zbigniew Zieliński

Arkadiusz Wilman/diecezjakoszalin.pl

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Otwarcie nowego namiotu dla potrzebujących.

Przy Domu Miłosierdzia Bożego w Koszalinie 3 kwietnia otwarto namiot, w którym będą wydawane posiłki dla osób potrzebujących. Poprzedni pod koniec stycznia zniszczyła wichura. W ciągu kilku tygodni udało się zebrać potrzebne środki i postawić nowy, trwalszy. – Najważniejsze, że jest to namiot całoroczny, ogrzewany, o wiele większy niż poprzedni – mówi ks. Radosław Siwiński, prezes Stowarzyszenia Dom Miłosierdzia w Koszalinie.

CZYTAJ DALEJ

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Piątek, 19 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję