Reklama

Głos z Torunia

Żywa pochodnia

Jezus wzywa każdego z nas, by zostawić wszystko i pójść za Nim, chociaż taki krok wymaga odwagi. Dobrze, że w naszej diecezji nie brakuje ludzi odważnych.

Niedziela toruńska 13/2023, str. I

[ TEMATY ]

Nowe Miasto Lubawskie

Dk. Maciej Kozłowski

Nowi lektorzy i akolici to wielka radość dla diecezji i mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego

Nowi lektorzy i akolici to wielka radość dla diecezji i mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W trzecią niedzielę Wielkiego Postu, 12 marca, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu otrzymali promocję lektoratu i akolitatu. Posług udzielił bp Józef Szamocki. Msza św. z udzieleniem promocji wyjątkowo odbyła się poza toruńską katedrą – w bazylice kolegiackiej św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim. Była to duża radość dla mieszkańców miasta, którzy zapewniali o swojej modlitwie.

W homilii Ksiądz Biskup wskazał, że niełatwo dziś iść za wezwaniem Chrystusa, aby uczestniczyć w Jego kapłaństwie. Nie zawsze spotyka się to z życzliwością. Podkreślił ważną rolę, jaką w życiu wiary pełnią rodzice. Każdy z nas pierwszy przykład widział właśnie w rodzinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warto wspomnieć, czym są posługi lektoratu i akolitatu. Najstarsze wzmianki o tym, co robili lektorzy podczas Eucharystii, pochodzą z II wieku po Chrystusie, z dzieła św. Justyna. Głównym ich zadaniem było czytanie lekcji podczas Eucharystii. Studiowali też czytane teksty oraz sztukę retoryczną. Dzięki zdobytej wiedzy nauczali dalej innych. Główną rolą akolity było noszenie światła. Ta czynność miała dwojaki wymiar. W sposób rzeczywisty trzymali podczas liturgii woskową kolumnę na lichtarzu, a w sposób duchowy mieli świecić dobrymi czynami przed ludźmi, aby być żywą pochodnią czy świecą dla świata.

Cieszymy się, że klerycy III i IV roku zostali obdarzeni nowymi posługami. To dla nas wielki zaszczyt móc angażować się w służbę przy stole Słowa Bożego i przy stole Eucharystycznym. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzacie. Jesteśmy gotowi do pełnienia naszych posług z całym oddaniem i największym wysiłkiem. Prosimy was o modlitwę.

Promocję lektoratu otrzymali:

g Adam Filipek z parafii św. Józefa Oblubieńca w Grudziądzu

g Jakub Szynkarewicz z parafii św. Jakuba Apostoła w Toruniu g Kamil Hume z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. o. Pio w Grudziądzu

g Kacper Szczepański z parafii św. Wawrzyńca w Dobrzejewicach

Reklama

Promocję akolitatu otrzymali:

g Radosław Figurski z parafii Ducha Świętego w Grudziądzu

g Emanuel Kwiatkowski z parafii bł. Marii Karłowskiej w Toruniu

g Paweł Lange z parafii św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim

g Mateusz Marchlewski z parafii św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim

g Szymon Ostrowski z parafii Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim

2023-03-21 06:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zagadka z Nowego Miasta

Niedziela toruńska 47/2020, str. II

[ TEMATY ]

Bazylika

Nowe Miasto Lubawskie

Aleksandra Wojdyło

Bazylika nowomiejska to nie tylko uczta dla oczu, ale też dla ducha

Bazylika nowomiejska to nie tylko uczta dla oczu, ale też dla ducha

Nowe Miasto Lubawskie, a zwłaszcza jego gotycka świątynia – bazylika św. Tomasza Apostoła – to prawdziwa gratka dla poszukiwaczy tajemnic. Jedną z nich są relikwie św. Klemensa, papieża.

Znalazłem je w relikwiarium z tyłu ołtarza, wiszące na sznurku. Od razu postarałem się o bardziej trwałe zabezpieczenie – opowiada proboszcz parafii ks. kan. Zbigniew Markowski.

CZYTAJ DALEJ

Jaki jest mój obraz Boga dzisiaj?

2024-02-12 13:14

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 15, 1-3.11-32.

Sobota, 2 marca. Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

Gaza: zwierzchnicy Kościołów Ziemi Świętej reagują na czwartkową masakrę

2024-03-02 16:57

[ TEMATY ]

Gaza

PAP/EPA/IGOR TKACHENKO

„Według zeznań naocznych świadków, we wczesnych godzinach porannych w czwartek 29 lutego siły izraelskie w południowo-zachodniej Gazie otworzyły ogień do tłumów cywilów, którzy chcieli otrzymać worki mąki, aby nakarmić swoje głodujące rodziny” - piszą Patriarchowie oraz Zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie w specjalnym oświadczeniu. Tekst zaznacza, iż w efekcie tych działań zginęło ponad 100 osób z lokalnych mieszkańców, a wiele więcej zostało rannych. Sygnatariusze potępiają takie wydarzenia.

„Wzywamy walczące strony do natychmiastowego i długotrwałego zawieszenia broni, które pozwoli na szybkie dostarczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy oraz na wynegocjowanie uwolnienia osób przetrzymywanych jako jeńcy i więźniowie” - piszą w wydanym wczoraj orędziu zwierzchnicy różnych Kościołów Ziemi Świętej. Podkreślają przy tym tragiczną sytuację, w jakiej znajduje się ludność na terenie ogarniętym działaniami wojennymi. Do prawie 0,5 mln cywilów nie dociera już prawie żadna pomoc, „z powodu surowych ograniczeń wjazdu i braku eskorty dla konwojów dostawczych”. Jak przypomina tekst orędzia, przedstawiciele organizacji udzielających wsparcia potrzebującym „tak często ostrzegali przed głodem spowodowanym oblężeniem na północy Strefy Gazy, że zagraniczne rządy dobrej woli były zmuszone w ostateczności do przeprowadzania zrzutów humanitarnych”. Jednak takie działania stanowiły zaledwie kroplę w morzu potrzeb.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję