Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Prawdziwie zmartwychwstał!

Pokój otrzymaliśmy – mamy też szansę go budować.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 15/2023, str. VI

[ TEMATY ]

felieton

Leszek Wątróbski

Przemysław Fenrych

Przemysław Fenrych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zwykła obserwacja świata przy pomocy mediów profesjonalnych i społecznościowych może wprowadzić w przygnębienie albo wręcz spowodować głęboką depresję. Takie zdanie na początek felietonu w świątecznym, wielkanocnym numerze?! W rubryce, którą staram się z nadzieją i optymizmem obsługiwać już ponad trzy dekady?! Co z tego, że mamy wielkie społeczne skłócenie, że samobójcze kłamstwa i oszczerstwa, że inflacja, że wojna, że kryzys klimatyczny, że potępieńcze swary polityków i zbrodnicze działania dyktatorów?! Co z tego, skoro Pan Jezus prawdziwie zmartwychwstał, przyszedł mimo drzwi zamkniętych do „zatrwożonych i wylękłych” uczniów (przed chwilą dezerterów spod Krzyża) i powiedział do nich: Pokój wam! (Łk 24, 36-37). Dlatego bez narzekania na ten świat przechodzę do wielkanocnych życzeń (o smaku jajka i obfitości dyngusa nie wspomnę ani słowem) z przekonaniem, że skoro On zmartwychwstał, to te życzenia, które są zgodne z Jego wolą, na pewno się spełnią. Dokładnie wtedy, gdy On uzna to za stosowne.

Pokój wam! Życzę dobrego, głębokiego przeżywania wiary, przylgnięcia do Pana Jezusa, bo tylko do Niego naprawdę warto przylgnąć. Niech ta potrzeba bycia blisko Pana dotknie każdego, kogo kochamy, niech nasz osobisty sposób bycia przy Bogu nie będzie (Boże broń! ) dla nikogo przeszkodą w spotkaniu ze Zmartwychwstałym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pokój wam! Życzę takiego sposobu funkcjonowania Kościoła (czyli nas wszystkich, którzy go tworzymy), by każdy poszukujący prawdy i dobra mógł w nim znaleźć bez obaw swoje miejsce. By każdy z nas tworzących tę Wspólnotę, kto w czymś przewinił, chciał i umiał za zło przeprosić i naprawić krzywdy, by skrzywdzony znalazł siłę do przebaczenia, by chciał pojednania. Byśmy jako Kościół nie mieszając się w bezpośrednie działania polityczne tworzyli taką kulturę i cywilizację duchową, w której możliwe będą tylko dobre decyzje i działania polityczne oraz gospodarcze. Ten Kościół stworzył Pan Jezus, On ten Kościół kocha i cały czas w nim jest – niech w postawach naszych (wierzących katolików, duchownych i świeckich) nie będzie niczego, co zasłaniałoby tę prawdę.

Reklama

Pokój wam! Życzę uzdrowienia relacji społecznych w naszej Ojczyźnie – czyli w Polsce i Europie, z którą tworzymy rozsądną wspólnotę. Niech dla nas, różnorodnych obywateli tego kraju i kontynentu, podstawową formą relacji będzie dialog oparty na gotowości słuchania i próbie zrozumienia, a dopiero potem (jeśli będzie trzeba) przekonywania do swoich racji. Obyśmy mieli mądrość i siłę do budowania społecznego pokoju, w którym szanuje się wolność i prawo do odmienności każdego człowieka, w którym prawda jest ważniejsza i cieszy się większym szacunkiem niż poglądy, w którym sprawiedliwości nie podważa egoizm jednostek i grup społecznych i w którym postawą najważniejszą jest solidarność. Niech cieszy nas każda różnorodność, która nie jest wymierzona przeciwko bliźnim. I obyśmy wszyscy byli dobrzy dla środowiska, w którym żyjemy. Po prostu – żeby nasze dzieci, wnuki i prawnuki miały czym oddychać, co jeść i pić, czym cieszyć oczy i serce.

Pokój wam! Życzę jak najszybszego zakończenia wojny w Ukrainie. Niech nasza solidarność wciąż rośnie, by zmniejszyć cierpienia ludzi, naszych bliskich sąsiadów. Życzę sobie i wszystkim ludziom dobrej woli wielkiej wytrwałości, bo z jednej strony nie wiadomo jak długo jeszcze będzie dominować nienawiść rosyjskich najeźdźców, z drugiej wobec potwornych strat odbudowa będzie wymagała ogromnego wysiłku, a powojenna trauma nie będzie łatwa do przełamania. Obyśmy okazali się dobrymi, wiernymi przyjaciółmi. Życzę wyzwolenia także tym, którzy teraz są najeźdźcami lub popierają agresję – trudno mi o nich dobrze myśleć – niech Najwyższy ich i nas wyzwoli, uchroni od nienawiści. Po ludzku to niemożliwe, ale przecież Ukrzyżowany prawdziwie zmartwychwstał!

Jest Wielkanoc (Ukraińcy mówią „Wielki Dzień”, podoba mi się to), trzeba składać życzenia najgłębsze, można życzyć dobra, które wydaje się całkiem nierealne. Bo przecież to, co okazało się w niedzielny poranek przed dwoma tysiącleciami też po ludzku było nierealne, niemożliwe, nie do wyobrażenia. A przecież było! Wiem, zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią dotyczy całego życia każdego człowieka, nie tylko tego niewielkiego fragmentu tu, na ziemi. Niebo jest dla nas otwarte i jesteśmy tam zaproszeni – każdemu życzę przyjęcia tego zaproszenia. Tu, na ziemi może za wiele nie zdołamy osiągnąć, ale warto próbować – w sferze wiary, Kościoła, społeczeństwa i pokoju.

2023-04-03 13:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą

Kwarantanna jest czasem próby, sprawdzianem z posłuszeństwa, wytrwałości i odpowiedzialności za siebie, za najbliższych, za sąsiadów.

Tysiące marynarzy powracających z wypraw – po miesiącach spędzonych na morzu, po tygodniach wyrzeczeń i rozłąki z rodzinami – witało z radością swoją Wenecję, La Serenissima – Najjaśnieszą, jak ją nazywali. Ich wielka tęsknota za domem, potęgowana jeszcze widokiem połyskujących w słońcu kopuł Bazyliki św. Marka, kształtem wielkiego gmachu Arsenału, była wystawiana na ostatnią, najcięższą próbę. Kwarantanna, quaranta giorni – 40 dni – to był czas wyznaczony marynarzom do pozostania na swych statkach, aby rozpoznać, czy poza drogocennymi towarami zalegającymi w ładowniach nie przywieźli jakiejś nieznanej choroby, zarazy, jak ją wówczas nazywano, która nie bogactwo, lecz nieszczęście i tragedie przyniosłaby wszystkim mieszkańcom. Tak się działo przez wiele stuleci. Wobec braku wiedzy i środków medycznych, z bezsilności wobec chorób zbierających śmiertelne żniwo, metoda izolacji chorych – kwarantanna była najprostszym, logicznym i jedynym sposobem powstrzymania rozprzestrzeniania się tego zła.

CZYTAJ DALEJ

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie Chrystusie

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Monika Książek

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 17-27.

Poniedziałek, 27 maja. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża

CZYTAJ DALEJ

Niech ta świątynia służy spotkaniu z tajemnicą Trójcy Świętej

2024-05-26 22:00

Marzena Cyfert

Eucharystia z okazji 100-lecia kościoła w Żernikach Wrocławskich

Eucharystia z okazji 100-lecia kościoła w Żernikach Wrocławskich

Poewangelicki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich obchodzi 100-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu oraz zakończenia prac remontowych kościół i odnowione organy poświęcił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Świątynia została zbudowana przez gminę ewangelicką w 1923 r. z materiałów pozyskanych z rozbiórki budynku prochowni na Karłowicach we Wrocławiu. Po wojnie, w 1945 r. mieszkańcy Żernik zabezpieczyli opuszczony zbór i zbudowali prowizoryczny ołtarz. Parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa erygował abp Bolesław Kominek w 1958 r. W 2003 r. proboszczem został ks. prał. Tadeusz Rusnak. Ze względu na stale powiększającą się liczbę parafian podjął decyzję o wybudowaniu nowego kościoła pw. NMP Pompejańskiej, który poświęcony został przez abp. Józefa Kupnego 8 października 2022 r. W tym samym roku ks. Rusnak rozpoczął gruntowny remont zabytkowego kościoła parafialnego. Przeprowadzono konserwację dachu, renowację ścian zewnętrznych, wewnętrznych i schodów, wykonano granitową posadzkę, nową instalację elektryczną, alarmową a także monitoring i nagłośnienie. Wykonano nowy ołtarz, zakupiono nowe ławki, krzesła, dokonano renowacji ołtarzy bocznych, krzyża, tabernakulum i drogi krzyżowej. Przeprowadzono całościowy remont organów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję