Reklama

Niedziela Przemyska

Skarbiec Bożego objawienia

Docenieniu roli Pisma Świętego w Kościele służy inicjatywa Tygodnia Biblijnego, który po raz piętnasty będziemy przeżywać w dniach 23-29 kwietnia.

Niedziela przemyska 17/2023, str. I

[ TEMATY ]

tydzień biblijny

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tydzień Biblijny rozpoczyna III Niedziela Wielkanocna; od 2017 r. dzień ten stał się również Narodowym Dniem Czytania Pisma Świętego. Z racji tegorocznego hasła duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, w Tygodniu Biblijnym warto spojrzeć na Kościół, mając na uwadze nieocenioną rolę, jaką odgrywa w nim Pismo Święte.

Źródło życia duchowego

Doskonale rolę tę wyraża Konstytucja o Bożym Objawieniu Soboru Watykańskiego II, która mówi, że Pismo Święte jest dla Kościoła „podstawą i siłą żywotną (...), umocnieniem wiary, pokarmem duszy, czystym i trwałym źródłem życia duchowego” (KO 21). Oznacza to, że wszelkie korzystanie z Pisma Świętego w Kościele ma zmierzać ku temu, aby zawarte w nim słowo Boże było dla wiernych nieustannym „źródłem życia duchowego”. W tym przypadku nie chodzi o czysto intelektualne czy nawet religijne otwieranie się na treści biblijne, ale o żywą relację z Jezusem Chrystusem. Chrześcijańska duchowość oparta na Piśmie Świętym winna bowiem prowadzić do uczestnictwa w tajemnicy nowego życia objawionego w osobie i nauce Wcielonego Syna Bożego Jezusa Chrystusa, według Ducha Świętego, ku coraz większej doskonałości i świętości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słudzy Słowa

Pamiętając o tym, czym jest Pismo Święte dla Kościoła, duszpasterze muszą potwierdzać to w swojej pracy duszpasterskiej. Nie mogą zadowolić się jednak tylko oficjalnymi czy sporadycznymi inicjatywami biblijnymi, choćby przy okazji Tygodnia Biblijnego, ale winni pamiętać o stałym i systematycznym duszpasterstwie biblijnym w parafiach. Przecież wierni utożsamiają się z Kościołem przez swoją parafię. Chodzi o to, aby kojarzyli ją ze stałą promocją Biblii, czy to w postaci parafialnej szkoły słowa Bożego, grupy biblijnej, promocji lektury Biblii w rodzinach, czy w apostolacie biblijnym. Wierni będą utożsamiać się z Kościołem pod warunkiem, że on prawdziwie żyje słowem Bożym i pomaga im w umacnianiu głębokich relacji z Chrystusem. Dziś coraz bardziej się przekonujemy, że nie uratują Kościoła jednorazowe, spektakularne akcje duszpasterskie, modlitewne zrywy, ale prawdziwi „słudzy Słowa”, którzy z oddaniem i wytrwale będą pogłębiać życie duchowe wiernych, niestrudzenie sięgając po „skarbiec” Bożego objawienia zawarty w Biblii i powierzony Kościołowi.

Świadkowie słowa Bożego

Pomocą w tym dziele służy w archidiecezji Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II. Jego inicjatywą na tegoroczny Tydzień Biblijny są krótkie konferencje formacyjne na temat użyteczności Pisma Świętego w Kościele w oparciu o fragment 2 Listu do Tymoteusza (2 Tm 3,14-17). Codziennie będzie je transmitować diecezjalne Radio FARA. Natomiast 29 kwietnia na zakończenie Tygodnia Biblijnego, w ramach duchowych przygotowań do beatyfikacji rodziny Ulmów w Markowej odbędzie się sympozjum biblijne „Będziecie moimi świadkami” (Dz 1,8). Serdecznie zapraszam do skorzystania z powyższych propozycji, które pomogą nam otworzyć się na słowo Boże w Kościele i realizować je na co dzień, stając się jego świadkami we współczesnym świecie.

2023-04-19 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczął się VIII Ogólnopolski Tydzień Biblijny

[ TEMATY ]

Biblia

tydzień biblijny

Małgorzata Godzisz

W niedzielę rozpoczął się VIII Ogólnopolski Tydzień Biblijny. W tym roku hasłem tygodnia są słowa z Dziejów Apostolskich „Gdy usłyszeli Ewangelię, przyjęli chrzest w imię Pana Jezusa”, nawiązujące do hasła roku duszpasterskiego i do 1050. rocznicy chrztu Polski.

Tydzień Biblijny jest organizowany przez Stowarzyszenie Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II. Jak informują organizatorzy, inicjatywa i tematyka wyrosła na kanwie dwóch ważnych wydarzeń: roku Św. Pawła oraz Synodu Biskupów w Rzymie (5-26 października 2008), poświęconego Słowu Bożemu w życiu i misji Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: strzeżmy się dyktatury działania!

2024-07-21 13:06

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican Media

Przed zbytnim aktywizmem przestrzegł papież Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański” w Watykanie. Jednocześnie Ojciec Święty zachęcił do kontemplowania przyrody i dzielenia czasu z osobami, które kochamy i nie zaniedbywania dialogu z Bogiem.

Franciszek nawiązał do słów Pana Jezusa z czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Mk 6, 30-34): „Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco” (w. 31). Zwrócił uwagę, że Pan Jezus przejmuje się zmęczeniem uczniów i nie chce, by padli ofiarą przesadnego aktywizmu. „Strzeżmy się dyktatury działania!” - zaapelował papież.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Dwie osoby zaatakowane przez nożownika, napastnikiem obcokrajowiec

2024-07-22 20:13

[ TEMATY ]

Warszawa

Karol Porwich/Niedziela

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazał w poniedziałek mł. asp. Kamil Sobótka z Komendy Stołecznej Policji.

Mł. asp. Kamil Sobótka z Komendy Stołecznej Policji przekazał PAP, że o godz. 15 policja przyjęła zgłoszenie o 26-letnim obcokrajowcu, który zaatakował dwóch 15-latków w Lesie Bródnowskim. Poinformował, że nastolatkowie w wyniku obrażeń trafili do szpitala. "Nie wiemy, w jakim stanie są zaatakowani" - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję