Reklama

Głos z Torunia

Jak przeżyć z nastolatkiem?

Co się stało z naszym Jasiem? – zastanawiają się rodzice. – Trzaska drzwiami, siedzi po nocach w komputerze, rano nie można go dobudzić, w pokoju ma bałagan i mówi, że niczego nie rozumiemy. A właściwie to nie mówi, tylko krzyczy.

Niedziela toruńska 17/2023, str. I

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

Toruń

Renata Czerwińska

Michał Frąckowicz dzielił się doświadczeniem rodzica i pedagoga także poprzez scenki

Michał Frąckowicz dzielił się doświadczeniem rodzica i pedagoga także poprzez scenki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na szczęście nikt nie podmienił Jasia. Okres dorastania to czas, kiedy w mózgu nastolatka w krótkim czasie pojawiają się nowe połączenia. Dorastający Janek patrzy w głąb siebie, zastanawia się nad swoją tożsamością. – To naturalny proces w Bożym planie – wyjaśniał Michał Frąckowicz, mąż, ojciec i wieloletni pedagog, prowadzący warsztaty dla rodziców Bunt na pokładzie – Najważniejsze, aby w tym czasie, który jest trudny i dla nastolatka, i dla jego rodziców, zadbać o relację. To zaprocentuje na przyszłość.

Słuchaj sercem

Warsztaty odbyły się 1 kwietnia w toruńskim Centrum Dialogu, a rodzice, którzy chcieli zrozumieć swoje nastolatki, przyjechali nie tylko z Torunia czy Grudziądza, ale też z Bydgoszczy, Włocławka i Aleksandrowa. Oprócz konferencji i prezentacji przekazanych żywym językiem był czas na zadania. To chociażby wypisanie 10 cech, za które cenimy własne dziecko czy wczucie się w rolę nastolatka, który próbuje rozmawiać o palących problemach z dorosłym autorytetem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co ważne, w czasie, kiedy dziecko nie chce słyszeć, że jest wykapanym tatą czy kserówką mamy, autorytetem stają się ludzie z zewnątrz, jak chociażby internetowi influencerzy. To właśnie dlatego warto zastanowić się, o co chcemy ścierać kopie z naszym nastolatkiem, a co możemy odpuścić.

To także czas słuchania. Słowa, że nic nie rozumiemy i jesteśmy najgorszymi rodzicami na świecie, należy jednym uchem wpuścić, a drugim wypuścić. Za pół godziny nasz nastolatek zmieni na ten temat zdanie, szczególnie, jeśli jesteśmy dobrymi słuchaczami. Jeśli na co dzień chmurna nastolatka ma znów złamane serce, a mama zamiast ją pouczać i gadać o każdej potworze, co to znajdzie swojego amatora, po prostu słucha i nie ocenia – córka zachowa to w pamięci, nawet jeśli zapomni podziękować. Jeśli syn z turystycznych wojaży z ojcem po całej Europie zamiast setek zabytków zapamiętał, że wspólnie z tatą lepili pierniki – to znaczy, że nawiązała się relacja i za jakiś czas może się okazać, że zdanie rodzica będzie ważniejsze od propozycji celebryty z TikToka.

Reklama

Mów dobrze

Skoro już wiemy, że młody człowiek szuka swojej tożsamości, co warto, aby usłyszał? Ponieważ cierpi z powodu niskiego poczucia własnej wartości, ceni sobie pochwały. Ale uwaga: trzeba je zastosować umiejętnie. Najlepiej, aby usłyszał mimochodem, jak rodzic mówi o nim dobrze do członków rodziny czy sąsiadów. Niewiele dadzą komplementy: „Jesteś super”, „Jesteś zdolny”. Za to konkrety – np. „Basia znów upiekła babkę na niedzielę, pychota”, „Kacper umie zmienić koło w samochodzie” – owszem.

Szkoła to miejsce, w którym nastolatek przeżywa sporo stresu. Jest oceniany zarówno przez nauczycieli, jak i rówieśników. Lepiej nie pytać go o to, jak tam w szkole. Za to może się okazać, że jeśli jako rodzice mamy swoje pasje, nasz nastolatek chętniej poszuka własnych zainteresowań. A o nich chętnie opowie.

Podczas warsztatów nie zabrakło rozmów na temat korzystania z internetu i social mediów oraz depresji dziecięcej. Rodzice wracali do domów z nowymi inspiracjami i sercami, w których nastoletnie dzieci mają szczególne miejsce.

2023-04-19 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Recz: Warsztaty muzyczno-liturgicznych

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

W dniach 15-17 grudnia 2017 r. w Reczu odbędą się warsztaty muzyczno-liturgicznych prowadzone przez Huberta Kowalskiego, Piotra Pałkę i Jakuba Tomalaka.

Warsztaty muzyczno-liturgiczne mają na celu podwyższenie umiejętności wokalno-instrumentalnych oraz propagowanie kultury muzycznej wśród szerokiej rzeszy wykonawców i odbiorców.

CZYTAJ DALEJ

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 6, 44-51.

Czwartek, 18 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów

2024-04-19 10:33

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Już jutro rozpocznie się w naszej diecezji peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów, która przebiegać będzie pod hasłem „Rodzina drogą do świętości”.

Relikwie nawiedzą sześć rejonów duszpasterskich w następującym porządku: rejon tarnobrzeski, stalowowolski, janowski, sandomierski, staszowsko-świętokrzyski oraz ostrowiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję