Reklama

Niedziela plus

Pelplin

Czy wiecie, że...

...w 1948 r. w Orliku (diec. pelplińska) powstała polska prowincja Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej?

Niedziela Plus 18/2023, str. I

[ TEMATY ]

Pelplin

Paweł Sawski

Siostry wypełniają swój charyzmat prostoty, służby i zawierzenia Bogu

Siostry wypełniają swój charyzmat prostoty, służby i zawierzenia Bogu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siostry już w 1867 r. przybyły na tereny polskie, a dokładnie do Chojnic, gdzie służyły potrzebującym, zakładając placówki opiekuńcze, edukacyjne i medyczne. Założycielką zgromadzenia jest Katarzyna Damen (m. Magdalena), tercjarka franciszkańska, ur. w 1787 r. w Holandii. Cechowały ją prostota i bezgraniczne zaufanie Bogu, wyrażone w słowach, które stały się później mottem jej sióstr: „Bóg się zatroszczy!”. Była osobą tak niepozorną, że nawet ksiądz, któremu miała pomóc przy parafii, nie wierzył, iż potrafi sprostać powierzonym zadaniom. Jej skromne i pobożne życie pociągnęło kobiety, które zapragnęły z nią zamieszkać oraz stworzyć wspólnotę zakonną. 10 maja 1835 r. powstało zgromadzenie, które spieszyło ze swoją pomocą tam, gdzie była ona potrzebna. Siostry zajmowały się dziećmi, młodzieżą, chorymi i biednymi. Katarzyna Damen wierzyła, że każda kandydatka jest jej przysłana przez Boga. Zgromadzenie szybko się rozrosło i posługuje w różnych stronach świata; obecnie są to: Holandia, Niemcy, Polska, Indonezja, Brazylia, USA oraz placówki misyjne, takie jak Tanzania czy Gwatemala.

Polskie siostry franciszkanki pracują jako: pielęgniarki, lekarki, opiekunki, wychowawczynie, nauczycielki, katechetki, organistki i zakrystianki; posługują w: szpitalach, domach opieki, hospicjach, szkołach, świetlicach, domach pielgrzyma, przy parafiach oraz na misji w Tanzanii i w Generalacie w Rzymie. W ten sposób w różnych posługach w wielu miejscach wypełniają swój charyzmat prostoty, służby i zawierzenia Bogu, wspierając potrzebujących wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba.

Kilka lat temu siostry powołały Fundację Pomocy Osobom Starszym i Ubogim „Mała Trzódka”, która ma swoją siedzibę w Więcborku przy Domu Seniora należącym do sióstr. Na stronie fundacji (malatrzodka.pl) znajduje się również sklep Klasztorne fidrygałki, w którym sprzedawane są rękodzieła wykonane przez siostry oraz wolontariuszy, z których pozyskane środki trafiają na cele fundacji. Przez fundację siostry pragną pomagać osobom starszym i niepełnosprawnym, wspierać rodziny w trudnej sytuacji życiowej oraz propagować postawy prospołeczne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-04-25 15:54

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Coś pięknego

Niedziela Plus 42/2023, str. II

[ TEMATY ]

Olsztyn

Pelplin

Archiwum klasztoru

Te wiekowe świątynie są nasiąknięte modlitwą wielu pokoleń. Gdyby mury mogły przemówić, usłyszelibyśmy wiele historii – podkreśla Honorata Siergun, dyrygentka i dyrektorka festiwalu.

Wyjątkowym wydarzeniem, które przenosi słuchacza w świat przeżyć duchowo-artystycznych, jest Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej. Jego czwarta edycja odbyła się w tym roku w XIV-wiecznym gotyckim kościele św. Elżbiety i św. Wojciecha w Miłakowie (woj. warmińsko-mazurskie).
CZYTAJ DALEJ

Po informacjach medialnych ws. ks. Chmielewskiego prokuratura wszczęła śledztwo

Prokuratura Rejonowa w Słupcy prowadzi śledztwo ws. nadużycia stosunku zależności, które dotyczy ks. Dominika Chmielewskiego – przekazał PAP prok. Piotr Wrzesiński. Chodzi o informacje medialne dotyczące relacji pomiędzy salezjaninem a jedną z uczestniczek jego rekolekcji.

Jak przekazał PAP Wrzesiński, śledztwo prowadzone jest w kierunku art. 199 Kodeksu karnego, który mówi o doprowadzeniu innej osoby do obcowania płciowego, poddania się albo wykonania innej czynności seksualnej przez nadużycie stosunku zależności lub wykorzystanie krytycznego położenia. Za taki czyn grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.
CZYTAJ DALEJ

Portugalia: wśród ofiar katastrofy w Lizbonie pracownicy katolickiej instytucji charytatywnej

2025-09-05 13:15

[ TEMATY ]

wypadek

Portugalia

Lizbona

PAP/EPA/MIGUEL A.LOPES

Wśród 16 zabitych na skutek wypadku kolejki linowo-terenowej Gloria w Lizbonie było co najmniej czterech pracowników powiązanej z Kościołem katolickim instytucji społecznej Santa Casa da Misericordia. Instytucja ta mająca swoje biuro na lizbońskiej Starówce zajmuje się głównie działaniami charytatywnymi. Według wstępnych ustaleń śledczych osoby te wracały feralną kolejką z pracy do swoich domów.

Wśród ofiar tragedii jest też inny Portugalczyk, a także obywatele siedmiu innych narodowości. W wydanym w piątek przed południem oświadczeniu portugalska policja przekazała, że wśród ofiar jest też trzech Brytyjczyków, dwóch Kanadyjczyków i dwóch obywateli Korei Południowej, a także Szwajcarka, Francuzka, Ukrainiec oraz Amerykanin.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję