Reklama

Niedziela plus

Gniezno

Pójdą za Barankiem

Już 3 czerwca odbędzie się XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000. Młodzi z całej Polski wezmą udział w radosnym święcie wiary.

Niedziela Plus 22/2023, str. VII

[ TEMATY ]

Lednica 2000

www.lednica2000.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne wydarzenie, które wraz o. Tomaszem Nowakiem, dominikaninem, poprowadzi s. Łucja Rad, dominikanka, odbędzie się pod hasłem „Idź za Barankiem”. Siostra Łucja będzie pierwszą kobietą duszpasterzem spotkań. Skupi się na Eucharystii, a tegoroczne hasło ma nawiązywać do słów Ewangelii wg św. Jana Chrzciciela: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata” (J 1, 29). Ojciec Tomasz ma nadzieję, że współcześni młodzi, jako uczniowie Jezusa, odnajdą się w tym temacie. Dominikanin napisał: „Chcemy razem odkrywać Baranka Bożego. Chcemy razem odkrywać tajemnicę Eucharystii. A przede wszystkim chcemy razem odkrywać wspólną drogę, którą musimy przebyć, żeby Eucharystię odkrywać”.

Cała przestrzeń Lednicy jest głęboko symboliczna: chrzcielnica, Brama Ryba, replika krzyża z Giewontu. Każde spotkanie wiąże się jednak również z przygotowaniem czegoś, co ma unaocznić te prawdy wiary, te elementy, które pojawią się nie tylko w czasie spotkania, ale także podczas przygotowania do niego. W programie wydarzenia, obok stałych punktów, znajdą się nowe inicjatywy, m.in. „pole talentów” i „pole słuchania”, gdzie młodzi ludzie będą mogli porozmawiać o swoich problemach czy powołaniach. „Chcieliśmy, aby w tym roku na Lednicy odwiedził nas też bł. Carlo Acutis, na nasze spotkanie zaprosiliśmy więc rodziców młodego błogosławionego. Odwiedzą nas w formie nagrania lub on-line” – zapowiadają organizatorzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

LEDNICA 2000 to największe w Polsce coroczne spotkanie katolickiej młodzieży z kraju i z zagranicy. Pomysłodawcą i pierwszym duszpasterzem lednickich spotkań był dominikanin o. Jan W. Góra. Obecnie duszpasterzem spotkań i wspólnoty jest o. Tomasz Nowak. Warto dodać, że w 1997 r., podczas pierwszego spotkania młodych, nad Polami Lednickimi przeleciał w helikopterze Jan Paweł II, który udawał się z Gorzowa do Gniezna. Ojciec Święty nigdy jednak nie wziął udziału w spotkaniu na Polach Lednickich – zatrzymał się jedynie nad Bramą Rybą, pobłogosławił młodym, a następnie zniżył się i jako pierwszy ją przekroczył, czym wprowadził młodzież w trzecie tysiąclecie.

Reklama

O idei LEDNICA 2000 można przeczytać na stronie internetowej organizatorów: „(...) budujemy też coś więcej, coś, co przetrwa dłużej niż jeden dzień Spotkania. Na fundamencie, którym jest Chrystus, pomagamy młodym ludziom odkrywać żywą wiarę, dajemy nadzieję na przyszłość oraz – podążając za słowami św. Jana Pawła II – zmieniamy oblicze tej ziemi”.

Początek o godz. 8. Szczegółowy program spotkania jest dostępny na stronie: www.lednica2000.pl/lednica-2023 .

2023-05-23 14:25

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęło się 25. Spotkanie Młodych nad Lednicą

[ TEMATY ]

Lednica 2000

www.lednica2000.pl

Błogosławieństwo uszu, „Manifest prostoty” oraz modlitwa za Kościół – to najważniejsze części rozpoczętego wieczorem XXV Spotkania Młodych Lednica 2000, które przebiega pod hasłem „Usłysz”. Spotkanie otworzył abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński.

Z powodu pandemii jubileuszowe spotkanie, podobnie jak w ubiegłym roku, odbywa się w formie online. Wydarzenie można śledzić za pośrednictwem kanału YouTube Lednicy.

CZYTAJ DALEJ

Wzór dla Papieża Dobroci

Niedziela Ogólnopolska 25/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święci

Adobe.Stock.pl

Św. Alojzy Gonzaga

Św. Alojzy Gonzaga

Święty Alojzy Gonzaga, wraz ze świętymi: Stanisławem Kostką i Janem Berchmansem, należał do grona ulubionych świętych Papieża Dobroci – św. Jana XXIII. Jest patronem młodzieży katolickiej.

Pochodził z bardzo zamożnej rodziny margrabiego Ferdynanda di Castiglione, jednak życie w przepychu tego świata go nie pociągało. Jak sam twierdził, pierwsze nawrócenie przeżył w wieku 7 lat. Na jego drodze od samego początku stawali wielcy święci. Pierwszej Komunii św. udzielił mu św. Karol Boromeusz. Swoje życie duchowe pogłębiał, czytając dzieła św. Piotra Kanizego i Ćwiczenia duchowe św. Ignacego z Loyoli. Modlił się nawet 5 godzin dziennie. Idąc za głosem powołania, 25 listopada 1585 r., wstąpił do nowicjatu jezuitów w Rzymie. Jego spowiednikiem i kierownikiem duchowym został św. Robert Bellarmin. Alojzy pragnął być kapłanem, jednak w latach 1590-91 Rzym nawiedziła epidemia dżumy. Wraz z innymi klerykami udał się na ochotnika do szpitala św. Sykstusa oraz do szpitala Matki Bożej Pocieszenia. Jego wyczerpany organizm uległ zarazie. Alojzy zmarł jako kleryk, bez święceń kapłańskich, 21 czerwca 1591 r. w wieku zaledwie 23 lat.

CZYTAJ DALEJ

Nowy numer już w sprzedaży – „Niedziela. Magazyn”

2024-06-21 09:36

[ TEMATY ]

"Niedziela. Magazyn"

Red.

Historia kołem się toczy – jesteśmy świadkami powtórki z dziejów – przykłady państw i imperiów pokazują jednoznacznie, że ich rozwój, ich złoty wiek, wiąże się z rozwojem populacji.

Złoty okres cesarstwa rzymskiego przypada na czasy, gdy państwo to osiągnęło szczyt swojej populacji – nigdy wcześniej, ani nigdy później jego obywatele nie byli tak liczni. Nie inaczej rzecz ma się w przypadku innych imperiów i państw. Śledząc dzieje Polski, zauważamy prawidłowość – im było więcej Polaków, tym państwo było silniejsze, liczyło się na arenie międzynarodowej. Wojny jednak nie omijały naszych terenów, a wraz z nimi ubywało Polaków, lecz po każdej klęsce naród był w stanie odbudować się liczebnie. Czy obecnie, gdy Polska przeżywa największy kryzys demograficzny w dziejach, będziemy w stanie uchronić naszą populację przed redukcją? Temu tematowi poświęcamy najnowszy numer magazynu – Grzegorz Gadacz przedstawia, jak na przestrzeni dziejów kształtowała się demografia Polski, a mecenas Rafał Dorosiński mówi o tym, jaka jest recepta na chorobę demograficzną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję