Reklama

Wiadomości

Encyklopedia prolife

Polska znajdowała się na 127. miejscu w światowym rankingu prawnej ochrony życia. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. nasz kraj awansował na 83. lokatę.

Niedziela Ogólnopolska 25/2023, str. 33

[ TEMATY ]

prolife

Ordo Iuris

Prezentacji raportu i monografii towarzyszyła debata z udziałem polityków, prawników oraz dziennikarzy

Prezentacji raportu i monografii towarzyszyła debata z udziałem polityków,
prawników oraz dziennikarzy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Raport oceniający państwa został opracowany przez prawników z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”. Jest częścią obszernej monografii naukowej na temat ochrony życia. – Aborcja i ochrona życia budzą skrajne emocje. Dlatego też przygotowaliśmy Encyklopedię prolife, do której każdy może sięgnąć, by znaleźć w niej rzetelną wiedzę naukową – powiedział Sébastien Meuwissen z Instytutu „Ordo Iuris”.

Prezentacji raportu i monografii towarzyszyła debata z udziałem polityków, prawników oraz dziennikarzy na temat współczesnych wyzwań, przed którymi stoi środowisko obrońców życia w naszym kraju. – W debacie publicznej na temat aborcji zderzamy się z manipulacją i kłamstwem na temat człowieka w jego pierwszym etapie życia. Dlatego też musimy mówić jasno, że chodzi o życie małego dziecka. Przecież każda matka i każdy ojciec widział na monitorze USG swoje dziecko przed narodzeniem – podkreślił red. Artur Stelmasiak z tygodnika Niedziela.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Długa droga do Trybunału

Polska jest prawdopodobnie jedynym państwem na świecie, które w ostatnich dekadach sukcesywnie zwiększa ochronę życia dzieci nienarodzonych. Najpierw w 1993 r. ograniczono aborcję na żądanie, a później wydane zostały dwa wyroki Trybunału Konstytucyjnego: w 1997 i 2020 r. – Zbadaliśmy 196 państw pod względem regulacji prawnych ws. ochrony życia. Polska znajdowała się na 127. miejscu w światowym rankingu prawnej ochrony życia. Po wyroku TK w 2020 r., który uznał niezgodność aborcji eugenicznej z konstytucją, nasz kraj awansował na 83. lokatę – zaznaczył dr Marcin Olszówka, konstytucjonalista, współautor encyklopedii i rankingu pro-life. – Na czele rankingu znajdują się państwa, które nie różnicują ochrony życia ze względu na wiek, a dziecko w łonie matki ma taką samą ochronę prawną jak dorosły człowiek. Aborcja traktowana jest więc jak zabójstwo – dodał.

W debacie na temat ochrony życia uczestniczył także wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, który razem z dr. Bartłomiejem Wróblewskim reprezentował skargę poselską przed Trybunałem Konstytucyjnym. Uściński powiedział, że pomysł na zaskarżenie aborcji do TK ma długą historię, bo tego typu inicjatywa była już naturalnym krokiem w świetle orzeczenia Trybunału z 1997 r. – Gdy byłem starostą wołomińskim, razem z radnymi zmieniliśmy statut szpitala powiatowego tak, żeby zabijanie nienarodzonych dzieci nie było w nim możliwe. Oczywiście, spodziewaliśmy się, że wojewoda z Platformy Obywatelskiej uchyli nasz statut, ale w planach miałem drogę sądową, tak by sprawa z sądów ostatecznie trafiła też do TK. Gdy zostałem posłem, wspólnie z kolegami podjęliśmy kolejną inicjatywę – by Trybunał potwierdził niezgodność aborcji eugenicznej z konstytucją. Po wielu latach naszych starań doczekaliśmy się orzeczenia w 2020 r. – podkreślił min. Uściński.

Reklama

Racjonalne argumenty

Choć polski system prawny idzie pod prąd globalnej tendencji, to jednak wiele można poprawić w kwestiach społecznej, kulturowej, edukacyjnej, a także prawnej. – Kwestia zwiększenia poziomu ochrony życia tkwi w naszej świadomości. To od nas zależy, czy chcemy o to walczyć, czy jest to coś, czemu warto poświęcić nasze siły, a czasem nawet pozycję polityczną. Ta determinacja jest kluczowa – powiedziała poseł Anna Maria Siarkowska. Jej zdaniem, dyskusja na temat aborcji w Polsce jest zbyt emocjonalna i brakuje w niej merytorycznych oraz racjonalnych argumentów. Tymczasem po stronie obrońców życia są nauka, logika, prawda i zdrowy rozsądek.

Według uczestników debaty, obecne prawo musi się ustabilizować, podobnie jak było to po zmianach w latach 90. ub. wieku. Potrzebne są działania pomocowe państwa na rzecz rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi, rozwój hospicjów perinatalnych, działania społeczno-edukacyjne. – Według badań z 2012 r., aż 80% Polaków zgadzało się z opinią, że zawsze i niezależnie od okoliczności ludzkie życie powinno być chronione od poczęcia do naturalnej śmierci. Mieliśmy dobry i stały trend społeczny, który teraz należy odbudować – podkreślił Stelmasiak.

2023-06-13 13:17

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sprzeciw wobec ofensywy organizacji LGBT. Pikietują w Bielsku-Białej

[ TEMATY ]

aborcja

pikieta

prolife

ideologia

lobby LGBT

Fundacja Życie i Rodzina

Proliferzy pikietowali po dłuższej przerwie w Bielsku-Białej.

Proliferzy pikietowali po dłuższej przerwie w Bielsku-Białej.

Po przerwie związanej z epidemią proliferzy zorganizowali w Bielsku-Białej pikiety – 10 i 31 lipca. Wolontariusze Fundacji Życie i Rodzina tym razem postanowili pokazać fakty o homoseksualizmie oraz jakie są skutki realizacji postulatów lobby LGBT. Towarzyszył im baner pokazujący przykład znęcania się nad dziećmi przez żeńską parę homoseksualną. Zorganizowali również zbiórkę podpisów pod nową inicjatywą ustawodawczą fundacji: „StopLGBT”.

„StopLGBT” to projekt ustawy, który jest sprzeciwem wobec ofensywy organizacji LGBT na ulicach polskich miast. Ustawa ma zakazać tzw. marszów równości, czyli w praktyce obraźliwych i prowokacyjnych zgromadzeń, których celem jest rozmontowywanie porządku konstytucyjnego w zakresie ochrony małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Na paradach równości mają miejsce wulgarne prowokacje. Profanuje się ważne dla nas symbole i Msze Święte, a homolobby wmawia ludziom, że zachowania te są całkowicie normalne – tłumaczy proliferka Agnieszka Mańka, która wraz z grupą wolontariuszy pikietowała na moście na Białce.

CZYTAJ DALEJ

Papież do komików: można śmiać się także z Boga, tak jak z ludzi, których kochamy

2024-06-14 10:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

„Czy można śmiać się również z Boga? I to nie jest bluźnierstwo!?” - takie pytanie postawił Franciszek przyjmując na audiencji reprezentację komików z różnych krajów. „Oczywiście, tak. jak bawimy się i żartujemy z ludźmi, których kochamy” - wyjaśnił Ojciec Święty.

Papież przypomniał, że mistrzem z podejściem z humorem do Boga jest żydowska tradycja sapiencjalna i literacka. „Można to czynić, ale nie obrażając uczuć religijnych osób wierzących, zwłaszcza ubogich”- zaznaczył, dodając, że śmiech humoru nigdy nie jest skierowany przeciwko nikomu, ale zawsze jest włączający, proaktywny, wzbudza otwartość, współczucie, empatię. „Humor nie obraża, nie upokarza, nie przybija ludzi do ich wad” - powiedział Franciszek. „Nie przestawajcie pocieszać ludzi, zwłaszcza tych, którym najtrudniej jest patrzeć na życie z nadzieją” - zachęcał papież „Pomóżcie nam z uśmiechem patrzeć na rzeczywistość z jej sprzecznościami i marzyć o lepszym świecie” - prosił Ojciec Święty. Zauważył, że komunikacja często dziś rodzi niezgodę, ale komicy potrafią łączyć różne, a czasem nawet przeciwstawne rzeczywistości. „Jak wiele musimy się od was nauczyć!” - stwierdził, zachęcają komików, by modlili się do Pana Boga i prosili o poczucie humoru, zwłaszcza posługując się piękną modlitwą świętego Tomasza More'a.

CZYTAJ DALEJ

Klasztor franciszkanów we Wschowie będzie można obejrzeć w technice 3D

2024-06-14 09:27

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Wschowa

Muzeum Ziemi Wschowskiej

digitalizacja

klasztor franciszkanów

Katolicka Wschowa

Muzeum Ziemi Wschowskiej

13 czerwca 2024 w Domu Zakonnym we Wschowie nastąpiło podpisanie umowy w sprawie digitalizacji wnętrz kościoła i klasztoru Franciszkanów.

Umowę zawarto pomiędzy Muzeum Ziemi Wschowskiej, reprezentowanym przez dyrektora Damiana Małeckiego, Stowarzyszeniem Katolicka Wschowa, reprezentowanym przez prezesa Arkadiusza Kuźniackiego a Domem Zakonnym we Wschowie, reprezentowanym przez o. gwardiana Daniela Szustaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję