Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Nie dawajcie się okraść z Boga

Jezus obdarzy was najgłębszym sensem życia – powiedział do młodzieży bp Andrzej Jeż.

Niedziela Plus 27/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnów

Mateusz Góra

Spotkanie młodych było czasem modlitwy dziękczynnej za bierzmowanie i integracji

Spotkanie młodych było czasem modlitwy dziękczynnej za bierzmowanie i integracji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie 17 czerwca odbyło się diecezjalne dziękczynienie za sakrament bierzmowania. Obok bierzmowanych w Zabawie pojawili się także animatorzy programu „Młodzi na Progu”, którzy przeżywali dzień wspólnoty. Świętowali również 10-lecie programu w diecezji tarnowskiej.

Jedyna radość

Młodzież miała okazję do integracji, wysłuchania konferencji i adoracji Najświętszego Sakramentu. Kulminacyjnym punktem programu była Msza św. celebrowana przez bp. Andrzeja Jeża. W homilii hierarcha wrócił do lat swej młodości, kiedy sam przygotowywał się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Zwrócił uwagę, że te przygotowania dokonywały się głównie w domu, z rodziną, a religia odbywała się nie w szkole, lecz w salkach katechetycznych. Podkreślił, że dzisiejszym młodym przyszło żyć w lepszych czasach, bo mogą lepiej się przygotować do przyjęcia sakramentu bierzmowania. – Czasami zwodzą was światowe przyjemności i okradają was, nic nie dając w zamian. Nie dawajcie się okraść z Boga! Jezus obdarzy was najgłębszym sensem życia. Idąc za Nim i dążąc do świętości, niczego nie stracicie, a wszystko z Nim zyskujecie. Co więcej, pójdziecie za jedyną radością, która nigdy nie zawodzi – przekonywał młodych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziękczynienie za sakrament bierzmowania to podziękowanie za ten dar, ale przede wszystkim zaproszenie do dalszego zaangażowania w Kościele. – Chcemy, by młodzi ludzie poczuli, że są Kościołem, że Kościół jest taki jak oni. Jest to zaproszenie do tego, aby ten Kościół tworzyli, bo są młodzi, od nich zależy więc, jaki on będzie – powiedział Niedzieli ks. Marcin Baran, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Tarnowskiej. Dodał, że od poprzedniego roku obok spotkania dziękczynnego jest drugie, które ma miejsce w październiku i rozpoczyna drogę formacyjną przed przyjęciem sakramentu bierzmowania.

Rola animatora

Reklama

U patronki młodzieży – bł. Karoliny, spotkali się także animatorzy programu „Młodzi na Progu”. To oni przygotowują swoich rówieśników do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji – ks. Artur Mularz zaznaczył, że ten program ma nie tylko przygotować młodzież do bierzmowania, ale także stworzyć dla niej środowisko, w którym będzie wzrastać i dzięki temu pozostanie w Kościele. Wyjaśnił: – Młodzi przygotowują się do bierzmowania w małych grupach, prowadzonych przez animatora, który jest kilka lub kilkanaście lat od nich starszy. Animatorami są ludzie świeccy, którzy żyją w tym samym środowisku. Ma to służyć temu, by przygotowujący się do bierzmowania zobaczyli, że o Bogu i wierze nie tylko mówi ksiądz, ale że żyją Nim i wiarą także ich rówieśnicy. Kapłan dodał, że taki program działa obustronnie. Dzięki zaangażowaniu w formację innych rozwijają się sami animatorzy. – Spotykają się z wieloma pytaniami, na które nie znają odpowiedzi, a żeby je poznać, muszą się dokształcić, więc to napędza także ich formację i jest dla nich motywatorem do zgłębiania wiary i siebie samych.

Ksiądz Mularz zauważył także, że bierzmowani, którzy byli dobrze prowadzeni przez swych rówieśników, chętnie i z własnej inicjatywy zgłaszają się, aby zostać animatorami. I uzupełnił: – To wymagający program, w którym zapraszamy młodych, żeby się angażowali i formowali, organizujemy rekolekcje. Jest to więc także wyzwanie dla duszpasterza. Ale to naturalne środowisko do „łowienia” młodych do wspólnot. Jeśli są oni dobrze prowadzeni przez animatorów, to wiedzą, dokąd mają później przyjść, bo znają już dobrze te wspólnoty.

2023-06-27 09:16

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiele dobrego się tu dzieje

Niedziela małopolska 36/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

prezentacja parafii

Jacek Wrzesiński

Mieszkańcy Powiśla czczą Matkę Bożą Zwycięską

Mieszkańcy Powiśla czczą Matkę Bożą Zwycięską

To Matka Boża Powiślańska, której kult jest na całym Powiślu bardzo mocno zakorzeniony – podkreśla ks. Janusz Oćwieja, lazarysta – kustosz sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Odporyszowie.

Odporyszów leży w powiecie tarnowskim, nieopodal Żabna. To tutaj miała się objawiać Matka Boża mieszkańcom doświadczającym kolejnych najazdów wroga. Jak informują na stronie internetowej parafii (sanktuariumodporyszow.pl), pierwsze objawienie miało nastąpić w 1572 r., podczas napadu Kozaków i Tatarów. Gdy mieszkańcy okolicznych wiosek schronili się przed wrogiem w lesie, gdzie wspólnie modlili się przy dębowym krzyżu, właśnie na nim miał się ukazać wizerunek Matki Bożej. Modlący się odczytali to jako znak wsparcia ze strony Maryi i zaatakowali wroga, odnosząc zwycięstwo. Po raz kolejny Matka Boża ukazała się podczas najazdu kozacko--tatarskiego w 1654 r., a po raz trzeci – w czasie potopu szwedzkiego.

CZYTAJ DALEJ

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie Chrystusie

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Monika Książek

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 17-27.

Poniedziałek, 27 maja. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa w archidiecezji warszawskiej

2024-05-27 08:37

[ TEMATY ]

zmiany personalne

Archidiecezja Warszawska

Wojciech Łączyński/archwwa.pl

Kard. Kazimierz Nycz wręczył dekrety nowym proboszczom, z których jednego skierował do nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach. Mianował też nowego dyrektora Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego “Dobry Zakątek w Konstancinie-Jeziornie.

Na uroczystości zabrakło nowego proboszcza parafii św. Tomasza, ks. Eryka Czarneckiego, który odbierze dekret w późniejszym terminie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję