Reklama

Niedziela Wrocławska

W jaki Kościół wierzę?

Pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy” na Papieskim Wydziale Teologicznym odbyły się 51. Wrocławskie Dni Duszpasterskie.

Niedziela wrocławska 37/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Wrocław

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Drugiego dnia WDD zebrali się katecheci

Drugiego dnia WDD zebrali się katecheci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To jedno z najstarszych wydarzeń duszpastersko-dyskusyjnych w Polsce, podczas którego kapłani, katecheci, siostry zakonne i świeccy zaangażowani w życie Kościoła mają okazję do wysłuchania ciekawych wykładów i wymiany doświadczeń. – „Wierzę w Kościół Chrystusowy” to temat bardzo ważny. Szczególnie dzisiaj, kiedy na skutek rozwoju środków komunikacji wymiana myśli obiega całą kulę ziemską. Widzimy, że Kościół, w który wierzymy, jest różnie definiowany i rozumiany. A może nie wszyscy wierzymy w ten sam Kościół? Może chcemy wierzyć w taki, jaki nam się podoba? – pytał podczas rozpoczęcia WDD abp Józef Kupny. – Ważne jest, abyśmy w duchu pokory i otwartości na Ducha Świętego wyznali wiarę w Kościół Chrystusowy i nie starali się zmieniać Kościoła według naszych upodobań czy oczekiwań – podkreślił metropolita.

Katecheci – jesteście na wagę złota

Drugi dzień WDD w sposób szczególny był skierowany do katechetów. Rozpoczął się Mszą św. w katedrze wrocławskiej pod przewodnictwem bp. Macieja Małygi. Hierarcha udzielił katechetom specjalnego błogosławieństwa z modlitwą posłania. – Przyjmijcie je jako umocnienie, że w waszej posłudze nie jesteście sami. Jest ona darem od Boga, który działa w was, wierzących. Niech to pomoże wam przetrwać trudne chwile, kryzysy, zwątpienia – zaznaczył w homilii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W auli Papieskiego Wydziału Teologicznego abp Kupny podziękował katechetom za trud i zaangażowanie w katechizację. – Katecheci odgrywają szalenie ważną rolę w Kościele. Może nie zawsze pogłębiamy tę świadomość, ale to wy bardzo pomagacie kapłanom, jesteście ich pomocnikami – podkreślił.

Metropolita zaznaczył, że w Polsce zaczyna brakować katechetów, a w wielu miejscach próbuje się pomniejszać rolę katechezy w szkole: – Wiem, że są środowiska, którym zależy na tworzeniu atmosfery niesprzyjającej waszej pracy. Bycie katechetą nie jest łatwe, próbuje się wyrugować katechizację ze szkół. Mało tego, zaczyna nam brakować katechetów – absolwenci Papieskiego Wydziału Teologicznego nie chcą iść uczyć do szkół, boją się katechizacji. W obecnej sytuacji tak naprawdę jesteście na wagę złota, jesteście bardzo potrzebni. Dziękuję, że podejmujecie codziennie wyzwanie i trud katechizacji w szkołach.

Arcybiskup przekonywał katechetów, jak ważna w ich życiu jest formacja i osobista relacja z Bogiem: – Nie jesteście zwykłymi nauczycielami religii. Taki nauczyciel przekazuje tylko wiedzę i może uczyć o buddyzmie czy islamie. A waszym zadaniem jest nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także formowanie i wychowywanie do życia wiarą. Dlatego nie mówcie o Jezusie jak o kimś, kogo znacie z książek, wykładów, ale mówcie o Jezusie z własnego doświadczenia. Głoście Chrystusa, którego spotkaliście osobiście, z którym macie relację. Dzielcie się własną wiarą, a nie samą wiedzą.

Wzajemne słuchanie drogą synodalną

Metropolita zachęcił też katechetów do zaangażowania się w rozpoczynające się prace związane z synodem archidiecezji wrocławskiej: – Nie lekceważmy tej szansy, jaka pojawia się przed naszą diecezją. Często myślimy sobie: „po co? I tak nic się nie zmieni”. Księża też tak mówią, ale z takim nastawieniem naprawdę niczego nie zmienimy. Trzeba próbować, trzeba szukać rozwiązań, pozwolić się prowadzić Duchowi Świętemu. Nie możemy zamykać w sobie radości bycia uczniem Chrystusa, trzeba się nią dzielić. A co najważniejsze, musimy nauczyć się wzajemnie słuchać.

Arcybiskup Józef Kupny przestrzegał, by nie zamykać się tylko w swoich poglądach: – Jest wielu wiernych, którzy mają swój program odnowy Kościoła i uważają, że jedynie ich wizja jest prawidłowa i powinna być przyjęta i realizowana przez wszystkich. To nie jest droga synodalna, to nie jest droga Kościoła. Nie można narzucać własnych rozwiązań, poglądów, trzeba słuchać siebie nawzajem. Papież Franciszek uczy nas, byśmy wychodzili z naszej „skorupy”, inaczej nie spotkamy drugiego człowieka.

2023-09-05 14:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z narzekania do działania

Niedziela wrocławska 2/2026, str. II

[ TEMATY ]

Wrocław

Archiwum MWSD

Podczas rekolekcji dla młodzieży męskiej

Podczas rekolekcji dla młodzieży męskiej

Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu przypomina o inicjatywie, która swoją inaugurację miała pod koniec 2018 r. Jest to jedna z odpowiedzi na ciągłe powtarzanie stwierdzeń o „kryzysie powołań”.

Towarzystwo Przyjaciół MWSD we Wrocławiu jest okazją, aby przejść z narzekania do działania. Jest to formalne stowarzyszenie, które skupia wokół siebie osoby chcące wspierać kleryków oraz duszpasterstwo powołań zarówno modlitewnie, jak i materialnie.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: o. Michał Bortnik OSPPE nowym prezesem KAI

2026-06-09 12:21

[ TEMATY ]

o. Michał Bortnik

Karol Porwich/Niedziela

Zarząd Fundacji na rzecz Wymiany Informacji Katolickiej, po rekomendacji Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej przyjął rezygnację złożoną ze względu na wiek przez dotychczasowego Prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej, o. Stanisława Tasiemskiego OP i mianował nowym prezesem KAI o. Michała Bortnika OSPPE, dotychczasowego rzecznika Jasnej Góry. Nowy prezes KAI obejmie swoje obowiązki z dniem 1 lipca 2026 roku. O. Tasiemski będzie nadal członkiem Zarządu KAI. Biskupi biorący udział w 405. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski podziękowali o. Stanisławowi Tasiemskiemu za dotychczasowe kierowanie KAI.

O. Michał Bortnik OSPPE, ur. 11 września 1975 r. w Sulęcinie, wstąpił do Zakonu Paulinów w 1994 r. Święcenia prezbiteratu przyjął 9 czerwca 2001 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii w zakresie bioetyki.
CZYTAJ DALEJ

Filipiny podsumowują szkody spowodowane trzęsieniem ziemi

2026-06-09 16:37

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Filipiny

Vatican Media

W następstwie trzęsienia ziemi o sile 7,8 w skali Richtera, które nawiedziło wyspę Mindanao i sąsiednie prowincje, służby ratownicze odnotowały co najmniej 41 ofiar śmiertelnych i setki rannych. W diecezji Marbel uszkodzeniu uległy niektóre kościoły i budynki kościelne. Caritas Filipiny jest na pierwszej linii frontu, pomagając ludności poprzez bezpośrednią pomoc doraźną. Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca zmobilizował personel i wolontariuszy.

Ratownicy opowiadają, że stanęli przed dramatycznym, momentami apokaliptycznym widokiem: wiele szkół, domów i dróg praktycznie już nie istnieje. W wielu rejonach całkowicie zabrakło prądu i łączności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję