Reklama

Niedziela Częstochowska

Na drogach biskupiej posługi

Chrystus zaprosił mnie w samo serce swojego dramatu – walki o ludzi. Dzisiaj jest to zmaganie w sakramencie Kościoła, gdzie i ja mam wyznaczone swoje miejsce – powiedział abp Wacław Depo.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Patrzę na 70 lat swojego życia i przypomina mi się Psalm 139: „Nie tajna Ci moja istota, kiedy w ukryciu powstawałem, utkany w głębi ziemi. Oczy Twoje widziały me czyny i wszystkie są spisane w Twej księdze; dni określone zostały, chociaż żaden z nich nie nastał”. Arcybiskup Wacław Depo w rozmowie z Niedzielą przytoczył słowa psalmisty, określające drogę życia każdego człowieka w tajemnicy Bożej opatrzności.

Posługa

Dzisiaj metropolita częstochowski tajemnicę swojego życia spełnia w sakramencie kapłaństwa.

– Wyrażam wdzięczność, że na tej drodze idzie ze mną Matka, która jest dla mnie Matką niezawodnej nadziei – podkreśla. Następnie przywołuje encyklikę Jana Pawła II Redemptor Hominis o Chrystusie Odkupicielu człowieka i świata. – Przesłanie polskiego papieża mam głęboko w pamięci i sercu, bo akurat zostałem wyświęcony w roku jego wyboru na Stolicę Piotrową. Dlatego jest on moim szczególnym orędownikiem, który wyznacza mi te miary, które pokazał przez swoją posługę aż do końca – zaznacza. – Niewątpliwie ludzkie wyrazy wdzięczności są potrzebne na trudnych drogach posługi. Dlatego bardzo dziękuję, że Niedziela jest obecna w moim życiu. Zapraszam was na wszelkie drogi mojej służby. Pragnę, byście byli na niej ogarnięci miłością mojego serca – dodaje metropolita

Podziel się cytatem
.

Fakty z życia

Arcybiskup Wacław Depo urodził się 27 września 1953 r. w Szydłowcu k. Radomia. Tam ukończył LO im. Henryka Sienkiewicza, a po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął 3 czerwca 1978 r. z rąk bp. Piotra Gołębiowskiego, obecnie sługi Bożego. Następnie został skierowany na studia w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w grudniu 1980 r. obronił pracę magisterską. W czerwcu 1984 r. obronił doktorat z teologii dogmatycznej na temat: „Chrystus kerygmatyczny w nauce M. Koehlera”. 5 sierpnia 2006 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. Wacława Depo biskupem zamojsko-lubaczowskim, a następnie powierzył archidiecezję częstochowską. Uroczysty ingres do bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie odbył się 2 lutego 2012 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-09-19 14:27

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasza odpowiedzialność za życie - przesłanie abp Depo ws. aktów profanacji kościołów

Przestańmy wreszcie dyskutować, w którym momencie życia jest się człowiekiem, bo jest to istota, która jest stworzona przez Boga we współpracy z człowiekiem od momentu poczęcia do momentu naturalnej śmierci – powiedział metropolita częstochowski abp Wacław Depo w obliczu profanacji kościołów przez zwolenników aborcji, po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 22 X 2020 r.

Prezentujemy wypowiedź abp Wacława Depo w rozmowie z "Niedzielą":

CZYTAJ DALEJ

Ks. Teodor: świadectwa po Godzinie Łaski są dowodem na to, że Maryja nie pozostawia bez pomocy tych, którzy się do Niej zwracają

2023-12-04 11:04

[ TEMATY ]

adwent

Materiał prasowy

Adwent to dla zespołu Teobańkologii gorący czas - przyznał ks. Teodor Sawielewicz. Rekolekcjonista, założyciel kanału Teobańkologia, w rozmowie z KAI opowiedział o specjalnych inicjatywach związanych z Adwentem oraz "Godziną łaski". Duchowny mówi także o tym jak dobrze przeżyć czas przygotowań do Bożego Narodzenia.

Anna Rasińska (KAI): W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia, przypada tzw. "Godzina łaski". Z tej okazji na kanale Teobańkologia zaplanowano szczególne wydarzenie, czy mógłby Ksiądz zdradzić jakie?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: tajemnica Maryi to zadziwienie dziełami Boga i wierność w rzeczach prostych

2023-12-08 12:48

[ TEMATY ]

Matka Boża

Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Maryja strzegła serca całkowicie wolnego od grzechu poprzez zadziwienie dziełami Boga i wierność w rzeczach prostych - wskazał papież w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia - 8 grudnia. Franciszek wygłosił je z okna biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Ojciec Święty podkreślił, że zadziwienie dziełami Boga wyraża docenienie wartości darów Boga oraz radość z zaufania i czułości, jakie z sobą przynoszą. Dodał, iż ważne jest również dawanie świadectwa tego zadziwienia wobec innych, mówiąc o Bożych darach, o otrzymanym dobru, a nie tylko o codziennych problemach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję