Reklama

Puls tygodnia

Wakacyjna aura

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wakacje czas zacząć! To hasło przez tysiące uczniów, studentów i nauczycieli jest chyba najbardziej ze wszystkich oczekiwane. Wakacyjna aura udziela się nawet tym, którzy na dwumiesięczną labę nie mogą sobie pozwolić, za to skrupulatnie planują każdy dzień urlopu. Co tu dużo mówić, Polska przez lipiec i sierpień żyje wypoczynkiem nad morzem, górskimi wędrówkami, spływami kajakowymi, słonecznym leniuchowaniem i tym wszystkim, na co czas i aura nie pozwalają przez pozostałe dziesięć miesięcy w roku. Taka jest kolej rzeczy, bo jak pisał Kohelet już jakieś dwadzieścia trzy wieki temu: "Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem" (Koh 3, 1).
Z roku na rok przybywa propozycji i pomysłów na spędzenie wakacyjnego czasu oferowanych przez parafie i przyparafialne grupy. Obok standardowych już wyjazdów nad morze i w góry, pojawiły się propozycje rajdów rowerowych, spływów kajakowych, pieszych wędrówek; są obozy, kolonie, rekolekcje, dni skupienia, warsztaty, kursy, półkolonie, jednodniowe wyjazdy, pielgrzymki. Organizują je ruchy, stowarzyszenia i wspólnoty tak na szczeblu ogólnopolskim, diecezjalnym, jak i parafialnym. O dobry wypoczynek dla dzieci zadbali też sami duszpasterze czy pracownicy świetlic środowiskowych. Naprawdę cieszy różnorodność i ilość tych "kościelnych" propozycji. Świadczy bowiem ona o tym, że - jak to się popularnie mówi - "dla chcącego nic trudnego".
W tym roku Aspektowy szlak chcemy poprowadzić właśnie poprzez te wszystkie diecezjalne inicjatywy, podpatrzeć, jak wypoczywają dzieci, co porabia młodzież i jak ze swoich urlopów korzystają dorośli. Nasi reporterzy pojawią się na oazach Dzieci Bożych, rekolekcjach ministranckich, odwiedzą kursy ewangelizacyjne w Gubinie czy kolonie dla dzieci w Długim. Być może zawitają także do Duninowa, Kołobrzegu, Tylmanowej, Karpacza. Niestety nie będziemy mogli być wszędzie i z góry prosimy o wyrozumiałość. Dla nas to przecież także jest czas wakacji i urlopów.
Równolegle - jak co roku - mamy też własną propozycję dla czytelników Aspektów. Po wakacyjnych szlakach odkrywania tajników przyrodniczo-legendarnych Ziemi Lubuskiej zapraszamy do odwiedzenia naszych zachodnich sąsiadów. Opiszemy okolice Guben, Frankfurtu i Cottbus, opowiemy o pierwszej siedzibie biskupstwa lubuskiego w Lebus, o tradycjach serbołużyckich i Parku Mużakowskim. Pokażemy, że tak mocno w naszej świadomości zakotwiczona bariera granicy jest do pokonania i przy naprawdę niewielkim wysiłku i wcale nie większej dyspozycyjności czasowej możemy poznać historię i tradycję nie tylko najbliższych sąsiadów, ale i własną. Już za tydzień zapraszamy w podróż m.in. do gotyckiego kościoła cystersów w Neuzelle.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg „nie trwa w gniewie”, bo ma upodobanie w łaskawości

2026-02-13 09:50

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

pexels.com

Końcowe wersety Księgi Micheasza brzmią jak modlitwa wspólnoty i jak hymn o przebaczeniu. Prorok działał w VIII w. przed Chr. i patrzył na krzywdę oraz rozpad ładu w Judzie. Pada prośba: „Paś lud swój laską”. Obraz pasterza jest w Biblii językiem troski i odpowiedzialności. Laska pasterska służyła do prowadzenia trzody i do obrony przed drapieżnikiem. Słowa o samotnym mieszkaniu „w lesie, pośrodku Karmelu” przywołują Karmel, pasmo górskie nad Morzem Śródziemnym, kojarzone z zielenią i z tradycją Eliasza. Baszan i Gilead przywołują krainy dobrych pastwisk po wschodniej stronie Jordanu. Modlitwa prosi o bezpieczne zamieszkanie i o Boże działanie „jak za dni wyjścia z Egiptu”. Potem brzmi pytanie: „Któż jest Bogiem jak Ty”. To gra słów, bo imię Micheasz znaczy „Kto jest jak JHWH?” (Mîkāyāhû). Tekst używa kilku nazw zła, aby nazwać winę bez jej pomniejszania. Bóg „nie trwa w gniewie”, bo ma upodobanie w łaskawości (ḥesed). Obraz „zdeptania win” pokazuje Boga jako Zwycięzcę, który odbiera złu władzę. Obraz „wrzucenia w głębokości morskie” mówi o usunięciu bez możliwości odzyskania; morze oznacza tu otchłań. W wypowiedzi przeplata się forma „On” i „Ty”, jak w modlitwie, która przechodzi od opowiadania do bezpośredniego zwrotu. Pojawia się też słowo „reszta” (še’ērît), czyli ocaleni, którzy wracają do Boga. Werset końcowy mówi o wierności (ʾĕmet) wobec Jakuba i o łaskawości wobec Abrahama, „jak przysiągłeś naszym ojcom od dawnych dni”.
CZYTAJ DALEJ

Anton Kappler - nowy kamerdyner papieski

2026-03-06 21:16

[ TEMATY ]

Włodzimierz Rędzioch

kamerdyner papieski

Archiwum Gwardii Szwajcarskiej

Anton Kappler - nowy kamerdyner papieski

Anton Kappler - nowy kamerdyner papieski

Najbliższy współpracownik Leona XIV przyszedł z Gwardii Szwajcarskiej.

Kamerdyner papieski to osoba świecka najbliższa Ojcu Świętemu. Służy jako prywatny asystent Papieża, pomagając mu w codziennych potrzebach osobistych. Wykonując swoje obowiązki asystenta Papieża, korzysta on z pomocy tzw. cubicolari (słudzy papiescy i członkowie Rodziny Papieskiej, którzy pełnią bezpośrednią służbę papieżowi; kiedyś mieli szczególną funkcję dbania o czystość w prywatnych pokojach Papieża), oraz sediari - to starożytne kolegium osób świeckich, których rola jest ściśle związana ze służbą Papieża, ponieważ nadzorują przebieg ceremonii w Apartamentach Papieskich oraz podczas publicznych i prywatnych audiencji; podlegają oni dziekanowi Anticamera Pontificia (Przedpokój Papieski), który odpowiada za Papieskie Apartamenty; do 1978 r. ich głównym zadaniem było noszenie papieża siedzącego na tronie tzw. sedia gestatoria.
CZYTAJ DALEJ

Papież: nigdy nie zniknie groźba wojny, stąd misja żołnierza

2026-03-07 13:39

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

groźba wojny

misja żołnierza

Vatican Media

Włoscy żołnierze na uroczystościach 100-lecia ordynariatu

Włoscy żołnierze na uroczystościach 100-lecia ordynariatu

Misja żołnierza opiera się na wartościach, które musza się inspirować Ewangelią, aby w służbie bezpieczeństwa i pokoju dobro wspólne narodów zawsze było na pierwszym miejscu - powiedział Leon XIV do przedstawicieli ordynariatu polowego we Włoszech. Cytując soborowe nauczenie przypomniał, że ze względu na ludzką grzeszność ludzie zawsze będą zagrożeni wojną. W tej perspektywie sytuuje się misja chrześcijańskiego żołnierza - dodał Papież.

To nie zawód, ale powołanie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję