Reklama

Niedziela Świdnicka

Z anielskim przywódcą

Do parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świdnicy zawitała figura św. Michała Archanioła, przybywając w ramach trzydniowej peregrynacji, której przewodniczył michalita z Białorusi.

Niedziela świdnicka 40/2023, str. I

[ TEMATY ]

Świdnica

Ks. Radosław Mielczarek

Powitanie figury św. Michała Archanioła przez proboszcza ks. prał. Rafała Kozłowskiego

Powitanie figury św. Michała Archanioła przez proboszcza ks. prał. Rafała Kozłowskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Książę Wojska Niebieskiego zdobył serca świdniczan, przybywając z najstarszego sanktuarium św. Michała Archanioła w Europie Zachodniej, z włoskiego Monte Sant’ Angelo na Górze Gargano. Gdziekolwiek pojawi się w znaku figury ten święty orędownik, tłumy ludzi modlą się i proszą o jego pomoc w walce ze złem. Nie inaczej było od 15 do 17 września w parafii na osiedlu Młodych.

Przesłanie

Duchowe ćwiczenia poprowadził ks. Jan Juszko, proboszcz, który od wielu lat w Mińsku na Białorusi buduje sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W dniu powitania figury michalita opowiadał o objawieniach św. Michała, zwracając uwagę, że Archanioł nie tylko objawia się we Włoszech, ale i w innych częściach świata, gdzie znajdują się sanktuaria wybudowane na jego cześć. W drugim dniu duchowny mówił o prawdzie związanej z istnieniem duchów pięknych – aniołów stróżów, których Pan Bóg dał ludziom, aby mogli korzystać z ich pomocy duchowej. Zachęcił także do przyjmowania postawy walki ze złem, do której zachęca św. Michał Archanioł, aby tak łatwo nie poddawać się, nie tracić nadziei.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szatan istnieje

Reklama

W ostatnim dniu ks. Jan mówił o sprawach duchowych. – Największym zwycięstwem Szatana jest uśpienie naszej czujności i faktu swego realnego istnienia, włożenia go w bajki i opowiadania niegrzecznym dzieciom. Bo jeżeli człowiek uwierzy, że nie ma złego ducha, to po co Pan Bóg, po co Kościół, po co żyć przykazaniami? – zapytał michalita, przywołując słowa papieża Pawła VI: „Niebezpieczeństwo ofensywy Szatana polega na tym, iż nie chce on ujawnić swego działania, a na różne sposoby próbuje zatuszować swoją egzystencję i wiarę w samego siebie ośmieszyć”. – Słyszymy to w kabaretach, dowcipach i tak łatwo zaczynamy bagatelizować zło, a wręcz mówić, że nie ma zła – przestrzegał.

Zawierzenie

Peregrynacja figury św. Michała Archanioła to czas, w którym najważniejsze owoce nie są widoczne dla oczu, lecz dokonują się głęboko w sercach ludzi. To duchowe doświadczenie, które przemienia i umacnia wiarę. Na zaproszenie do wspólnej codziennej modlitwy odpowiedziała liczna grupa wiernych. – Dzieci i młodzież cierpliwie oczekiwały, aby choć na chwilę zbliżyć się do figury św. Michała Archanioła. To momenty, które kształtują ich wiarę i duchową wrażliwość – zauważył ks. Krystian Stasiak, miejscowy wikariusz.

W trakcie peregrynacji wielu wiernych przyjęło szkaplerz św. Michała Archanioła. Wielu uczestniczyło w modlitwie za chorych, samotnych i starszych. Kulminacyjnym momentem było wspólne błaganie o uzdrowienie duszy i ciała oraz uwolnienie z nałogów za przyczyną Archanioła.

W ostatnim dniu peregrynacji wierni odmówili Akt Poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi, oddając się jego opiece. Na zakończenie ks. prał. Rafał Kozłowski, proboszcz, zawierzył całą parafię św. Michałowi. Był to akt oddania i zaufania, który jest wyrazem głębokiej wiary i wierności Bogu.

2023-09-26 14:22

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Doświadczyłem osobistego spotkania z Jezusem

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

bierzmowanie diecezjalne

Katedra Świdnicka

4 grudnia br. bp Ignacy Dec 22 osobom udzielił sakramentu bierzmowania w katedrze świdnickiej

4 grudnia br. bp Ignacy Dec 22 osobom udzielił sakramentu bierzmowania w katedrze świdnickiej

Kwartalne bierzmowania w katedrze są dowodem na to, że osoby przyjmujące ten sakrament w późniejszym okresie życia, czynią to z większą świadomością i głębokim pragnieniem.

Tradycyjnie w obrzędom sakramentu przewodniczył bp Ignacy Dec. W wygłoszonej homilii pierwszy biskup świdnicki podkreślił znaczenie troski duszpasterskiej dla każdego mieszkańca Polski, niezależnie od jego miejsca zamieszkania. Zwrócił się szczególnie do kandydatów do bierzmowania, podkreślając, że od momentu przyjęcia tego sakramentu stają się oni bliższymi współpracownikami swoich pasterzy. - Od waszego zaangażowania będą zależeć owoce pracy duszpasterskiej w waszych parafiach. Musimy się więc ciągle uczyć sztuki współpracy z księżmi – przekonywał.
CZYTAJ DALEJ

Waldemar Żurek ujawnił liczbę spraw dotyczących zgonów w Szpitalu Południowym

2026-06-24 12:36

[ TEMATY ]

zgony

minister sprawiedliwości

Waldemar Żurek

Szpital Południowy

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Waldemar Żurek poinformował w środę o liczbie zgłoszeń dotyczących zgonów w Warszawskim Szpitalu Południowym.

Minister sprawiedliwości odniósł się podczas konferencji prasowej do informacji, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero były pracownik Szpitala Południowego dr Emil Jędrzejewski.
CZYTAJ DALEJ

Już wkrótce na Jasną Górę wyruszy pielgrzymka rolników

2026-06-25 11:02

[ TEMATY ]

Piesza Pielgrzymka Rolników

Karolina Krasowska

Wyjście z Klenicy po Mszy św. o godz. 7.00

Wyjście z Klenicy po Mszy św. o godz. 7.00

"Misjonarze-pielgrzymi" – pod takim hasłem 2 lipca wyruszy tegoroczna 43. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę organizowana przez Duszpasterstwo Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Duszpasterstwo Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej już po raz 43. organizuje pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Chociaż pielgrzymka tradycyjnie wyrusza z Klenicy, to jednak dzień wcześniej, 1 lipca, pątnicy przejdą z Otynia do Klenicy, by stamtąd podjąć w kolejnym dniu wędrówkę do Częstochowy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję