Reklama

Niedziela Legnicka

Przekuwali Ewangelię w życie

W dniu Święta Niepodległości relikwie Ulmów przybyły do diecezji legnickiej.

Niedziela legnicka 47/2023, str. I

[ TEMATY ]

peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Relikwie błogosławionej rodziny zostały wniesione przez ks. Andrzeja Ziombrę

Relikwie błogosławionej rodziny zostały wniesione przez ks. Andrzeja Ziombrę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To kolejny przystanek w ogólnopolskiej peregrynacji relikwii rodziny, która we wrześniu została wyniesiona na ołtarze jako przykład ofiarnego życia i miłości wobec bliźnich.

Pierwszym miejscem, gdzie wierni mogli oddać im cześć, było sanktuarium św. Jacka, miejsce cudu eucharystycznego. Podczas uroczystości powitania, której przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, podkreślił on, że Ulmowie przełożyli naukę Ewangelii Chrystusa na fakty codzienności. Swoją postawą pokazali, co znaczą słowa Jezusa: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wartość rodziny

Witając przybyłych do sanktuarium, proboszcz ks. Andrzej Ziombra podkreślił, że peregrynacja jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie wartości rodziny. – Rodzice, ojciec i matka oraz dzieci tworzą wspólnotę, w której kształtuje się wiara i człowieczeństwo, formowane są właściwe postawy i przekazywane najpiękniejsze wartości. Dlatego w obecnych czasach, czasach kryzysu małżeństwa i rodziny, od Ulmów wiele możemy się nauczyć – powiedział.

Niezwykłość

Reklama

W homilii bp Siemieniewski podkreślił, że peregrynacja relikwii tak niezwykłej rodziny jest dla nas błogosławieństwem. Zauważył, że dzięki Opatrzności Bożej odbywa się ona w dniu, w którym wyjątkowo brzmią słowa hymnu narodowego. – Są tam słowa, które pobudziły mnie do refleksji, słowa: „Będziem Polakami”. Zawiera się w nich pewien projekt, zamysł, pragnienie, by Polakami stawać się coraz bardziej, stawać się coraz lepszymi – podkreślił. Przypomniał niezwykłość życia Józefa i Wiktorii Ulmów oraz całej rodziny. Wskazał na wiele planów, jakie mieli wobec życia. Podkreślił też moc ich wiary i zaufania Bogu, która była źródłem ich niezwykłej postawy wobec ludzi potrzebujących. – Oni, ale także wielu innych mieszkańców Markowej i innych terenów Polski, zdali wtedy egzamin z niepodległości. Okazali się najlepszymi z najlepszych. W ich sercach Polska, biało-czerwony sztandar splótł się z księgą Ewangelii, w której Jezus mówi: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 5,13). Swoją postawą pokazują nam wszystkim, do jakiego poziomu można dorosnąć będąc Polakiem, katolikiem. Zaczerpnijmy zatem z tego wielkiego skarbu, który jest i naszym udziałem – powiedział.

Uczczenie

Po Mszy św. młodzież, uczniowie II LO, formująca się przy parafii św. Jacka, w krótkiej prezentacji przeplatanej śpiewem, przypomniała życie i zasługi rodziny Ulmów, którzy zostali zamordowani przez niemieckich żołnierzy za pomoc okazaną Żydom. Przy relikwiach odbyło się także nabożeństwo z modlitwą za wstawiennictwem rodziny Ulmów w intencji małżeństw i rodzin naszej diecezji.

Więcej na: www.legnica.niedziela.pl.

2023-11-14 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niosą przesłanie

Codzienne życie było ich drogą do świętości. Życie i postawa rodziny Ulmów może być dla nas przykładem, jak być prawdziwym i dojrzałym chrześcijaninem – podkreślił ks. Witold Burda.

Beatyfikacja bohaterskiej Rodziny Ulmów z Markowej przypomniała nam nie tylko o naszej realizacji na co dzień świętości, którą obdarzył nas Bóg, ale także o wartości chrześcijańskiej rodziny, jak również o nie mającej granic miłości do drugiego człowieka. Ich heroiczna postawa stanowi ważny czynnik do naśladowania ich drogi ku niebu w naszej codzienności. Służyć temu ma styczniowa peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów po naszej archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wojciech Osial: lekcje religii wspierają wychowawczą rolę szkoły

2024-06-17 13:24

[ TEMATY ]

katecheza

bp Wojciech Osial

Episkopat News

Bp dr hab. Wojciech Osial

Bp dr hab. Wojciech Osial

- Nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Dzięki obecności tych lekcji jest możliwe integralne wychowanie człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej, duchowej i kulturowej. Ufam, że MEN zauważy te wartości - mówi w wywiadzie dla KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, omawiając dotychczasowe rozmowy strony kościelnej i rządowej w sprawie organizacji lekcji religii w szkole.

KAI: Strona kościelna od kilku miesięcy rozmawia z rządem w sprawie planowanych przez władze państwowe zmian w organizacji lekcji religii w szkole. Jaki jest efekt tych spotkań?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: imieniny abp. Władysława Ziółka i bp. Ireneusza Pękalskiego

2024-06-18 12:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Tradycyjnie, pod koniec czerwca, gdy w kalendarzu liturgicznym wspominamy św. Władysława i św. Ireneusza, którzy są patronami arcybiskupa seniora Władysława Ziółka i biskupa Ireneusza Pękalskiego, w domu biskupów łódzkich odbyło się spotkanie imieninowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję